Home Biznes i inwestycje Praca przy owadach? Takich ofert jest mało, a budzą ogromne zainteresowanie
Biznes i inwestycje

Praca przy owadach? Takich ofert jest mało, a budzą ogromne zainteresowanie

286

Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, praca przy hodowli owadów to rzadkość. Często osoby, które się tym zajmują posiadają wykształcenie zootechniczne lub inne związane z hodowlą zwierząt. Specyfika branży jest natomiast tak wyjątkowa, że budzi… ogromne zainteresowanie. „Do pracy w naszej firmie aplikuje mnóstwo kandydatów, niektórzy z ciekawości nowej branży, inny chcą wykonywać unikatowy zawód i są bardzo zdeterminowani” – tłumaczy Janusz Łukasik.

 

HiProMine to jedyna firma w Polsce i jedna z nielicznych w Europie, która produkuje białko pochodzenia owadziego jako komponent paszowy do karm dla psów i kotów na dużą skalę. Żeby to robić, trzeba mieć wyspecjalizowane kadry, ponieważ hodowla owadów jest wymagającym zajęciem i takiego wykształcenia nie można zdobyć w szkole. Owszem, wiedza z zakresu hodowli zwierząt gospodarskich jest zazwyczaj pomocna, niemniej jest też sporo różnic, bo i podopieczni są wyjątkowi.

– Praca przy hodowli owadów często związana jest ze zdobyciem specjalistycznej wiedzy  w zakresie  biologii, behawioru i potrzeb hodowanych gatunków. Wymaga rozumienia cyklu życiowego, warunków rozrodu oraz żywienia danej grupy owadów. Zazwyczaj nasi pracownicy to miłośnicy zwierząt, biolodzy, ekolodzy czy też eksperci w zakresie nauk przyrodniczych – tłumaczy Janusz Łukasik, HR Manager w HiProMine.

Polska spółka obecnie prowadzi taką hodowlę w podpoznańskim Robakowie, ale kończy właśnie nową inwestycję w Karkoszowie (woj. lubuskie). Tam również będzie prowadzony chów owadów, jeden z największych w Europie. Rozruch zakładu planowany jest na wiosnę tego roku, ale procesy rekrutacyjne na poszczególne stanowiska już trwają.

– Rynek pracy nieustannie się zmienia, coraz więcej osób poszukuje nietypowych i fascynujących ścieżek zawodowych, praca z owadami jest rzadko spotykaną opcją rozwoju i to właśnie dlatego tak bardzo intryguje osoby poszukujące zatrudnienia w tym obszarze – zdradza Nela Strzyżewska z Audit HR – Choć dla wielu może to brzmieć nieco egzotycznie, to jednak praca z tymi małymi stworzeniami oferuje unikalne wyzwania, których trudno doświadczyć w innych dziedzinach – dodaje.

Hodowla owadów może stanowić istotny element zrównoważonej produkcji i ochrony środowiska. Owady często wykorzystywane są w produkcji paszy dla zwierząt, nawozach organicznych czy nawet w kosmetyce i medycynie. Dzięki hodowli owadów można wspierać alternatywne metody produkcji białka, które są bardziej przyjazne dla naszej planety.

– Wraz z rosnącym zainteresowaniem alternatywnymi źródłami białka czy bardziej ekologicznymi rozwiązaniami, rośnie również zapotrzebowanie na specjalistów od hodowli owadów – tłumaczy Janusz Łukasik.

W czasach, gdzie technologia odgrywa kluczową rolę w produkcji, charakter pracy przy hodowli może przyjmować tu różne formy – od pracowników produkcji, logistyki, techniki, sprzedaży, aż po specjalistów z bardzo wyszukanymi umiejętnościami.

– Automatyzacja, monitoring parametrów środowiskowych czy naukowe badania nad genetyką owadów to obszary, które się rozwijają, co sprawia, że praca w tej branży staje się jeszcze bardziej interesująca – zapewnia Nela Strzyżewska. – Dla wielu kandydatów, z którymi się spotykamy rekrutując do pracy w tej branży, to niemal przygoda. Większość kandydatów ceni sobie unikalne wyzwania, różnorodność obowiązków i ma zamiłowanie do nauki o przyrodzie. Ta rzadko spotykana dziedzina może otworzyć drzwi do kariery zawodowej, która ma potencjał zmiany świata w bardziej zrównoważony sposób. To intryguje – wyjaśnia.

Rzadkie zawody często wiążą się z prestiżem i elitarnością. Osoby pracujące w obszarach, gdzie ich umiejętności są wyjątkowe i trudno dostępne dla większości, zyskują na znaczeniu w środowisku zawodowym.

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Wspólnoty mieszkaniowe dostaną pieniądze na Zielone Przedogródki i Podwórka

W tym roku pięć wspólnot mieszkaniowych otrzyma dofinansowanie w ramach programów: Zielone...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Powstała stacja badawcza. W sierpniu będzie w Szczecinie

Gotowa jest już mobilna stacja badawcza, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Tylko jedna oferta w przetargu na 14 nowych elektrobusów. Będą kolejne Solarisy?

Tylko jedna oferta pojawiła się w przetargu na 14 nowych autobusów elektrycznych...

Biznes i inwestycje

Światowy gigant otwiera w Szczecinie nowoczesną przestrzeń cowor­kingową

International Workplace Group, największa na świecie firma zajmująca się pracą hybrydową i...