Home Biznes i inwestycje Powstanie w Szczecinie Konstytucja dla biznesu?
Biznes i inwestycje

Powstanie w Szczecinie Konstytucja dla biznesu?

1k

Szczecin intensywnie rozwija się biznesowo i wiele w naszym mieście jest dobrych praktyk mających na celu stworzenie bardziej przyjaznego środowiska dla przedsiębiorców – mówi Magdalena Gajdamowicz. Znana przedsiębiorczyni chce, by w Szczecinie powstała Konstytucja dla biznesu. Wśród postulatów pojawia się idea powołania Rzecznika Przedsiębiorców przy szczecińskim magistracie.

 

Pomysł stworzenia konstytucji dla biznesu w Szczecinie narodził się z potrzeby poprawiania komunikacji na linii urząd-przedsiębiorcy. Jak mówi pomysłodawczyni Konstytucji dla biznesu, Magdalena Gajdamowicz, współpracując z przedstawicielami biznesu oraz lokalnymi władzami, planuje opracowanie dokumentu, który zdefiniuje współpracę przedsiębiorców oraz zapewni im odpowiednie warunki do rozwoju w porozumieniu z administracją publiczną.

– Stworzenie konstytucji dla biznesu w Szczecinie może przynieść wiele korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla wszystkich mieszkańców – tłumaczy Magdalena Gajdamowicz. – Poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej może zachęcić do inwestycji, stymulować rozwój miejscowych firm oraz generować nowe miejsca pracy. Ponadto, transparentność i stabilność działań mogą przyczynić się do zwiększenia zaufania wobec urzędników. Oczywiście na wiele decyzji nie mamy wpływu, są one podejmowane na szczeblu centralnym, niemniej są obszary, w których współpraca z lokalną administracją może dać wymierne korzyści – dodaje.

Chodzi między innymi o przygotowywanie oferty szkół branżowych i techników w taki sposób, by kształcić młodzież w kierunkach, których oczekują przedsiębiorcy, czy też o skracanie czasu wydawania decyzji, które są istotne dla prowadzonej działalności.

– Rolą samorządu, oprócz załatwiania codziennych spraw mieszkańców, jest także wspieranie biznesu i lokalnej gospodarki – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Dlatego ze szczecińskimi przedsiębiorcami spotykam się od lat. Znam ich bolączki, ale także sukcesy. Mam też dużą satysfakcję, że siłą naszej gospodarki są mniejsze i większe firmy, które wspólnie potrafiły przejść przez tak trudne momenty jak pandemia Covid czy wojna w Ukrainie. Warto zatem doceniać każdą inicjatywę, która poprawia relacje na linii administracja publiczna-przedsiębiorcy. Czasem wystarczy kilka chwil rozmowy, poznanie swoich możliwości i kompetencji, by powstało z tego coś naprawdę wartościowego dla obu stron – dodaje.

Magdalena Gajdamowicz, przy okazji pracy nad Konstytucją dla biznesu, chce zaproponować władzom Szczecina powołanie Rzecznika Przedsiębiorców, który miałby działać przy urzędzie miejskim. Jego rolą byłoby reprezentowanie biznesu na forum administracji publicznej.

– Przy tworzeniu konstytucji dla biznesu planuję aktywny udział przedstawicieli społeczeństwa, biznesu oraz lokalnych władz, aby uwzględnić różnorodne perspektywy i potrzeby. Funkcja Rzecznika Przedsiębiorców może być funkcją społeczną, bez obciążania miejskiej kasy. Kluczowe będzie także monitorowanie skutków wprowadzanych zmian oraz dostosowywanie dokumentu do zmieniających się warunków gospodarczych i społecznych. Cieszę się, że jest wola rozmowy ze strony magistratu na rzecz stworzenia takiego dokumentu – mówi Magdalena Gajdamowicz.

Wdrożenie konstytucji dla biznesu w Szczecinie może być krokiem milowym w doskonaleniu relacji między biznesem a administracją oraz w budowaniu atrakcyjnego środowiska inwestycyjnego. To także sygnał dla innych miast w Polsce, że innowacyjne podejścia do regulacji gospodarczych na szczeblu lokalnym mogą przynieść wymierne korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Powstanie nowe miejsce dla miłośników rowerowych akrobacji. Jest przetarg na pumptrack

Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która wybuduje obiekt. Stanie on na osiedlu...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...