Home W regionie Od 12 lutego wojsko na ulicach. Pojawią się nowe znaki na drogach
W regionie

Od 12 lutego wojsko na ulicach. Pojawią się nowe znaki na drogach

407

Od 12 lutego dość częstym widokiem mogą być kolumny pojazdów wojskowych w ramach ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Na drogach mogą pojawić się nowe oznaczenia.

 

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń, mających za zadanie pokazać zdolność sił Sojuszu do odparcia potencjalnego zagrożenia ze Wschodu. Działania te mają wspólny kryptonim STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). Ćwiczenia będą odgrywać się głównie w Europie Środkowej, a Polska jako jedno z państw- gospodarzy przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę sprzętu i żołnierzy sojuszników. W przedsięwzięciu weźmie udział ok. 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji, w tym ok. 15 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych RP.  Ćwiczenia będą mieć charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce  i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej.

Kolumny pojazdów na drogach

W związku z ćwiczeniami na terenie całej Polski, można będzie zauważyć kolumny pojazdów wojskowych na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych. Pojawią się również nowe znaki, które dotyczyć będą klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification). Oznaczenia przeznaczone będą wyłącznie dla prowadzących pojazdy wojskowe i nie dotyczą zwykłych kierowców. Jednak kierowcy będą zmuszeni liczyć się z utrudnieniami. 

– Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami – podaje WP.

Jednak ćwiczenia mają być tak skoordynowane, aby zminimalizować utrudnienia na drogach. Ważne jest, żeby zachować ostrożność i nie wjeżdżać między pojazdy jadące w kolumnie, a także, aby nie fotografować pojazdów. Publikacja zdjęć bądź filmów, może ujawnić miejsca stacjonowania i mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju. 

 – Kolumny będą pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi – informuje wojskowe biuro prasowe.

Ćwiczenia w ramach STEADFAST DEFENDER 24 mają stanowić największy pokaz zdolności obronnych NATO i jego państw członkowskich od 1999 r. Same ćwiczenia natomiast zbiegną się w czasie  z obchodami 75. rocznicy powstania Sojuszu.

 

Powiązane artykuły

AktualnościTurystykaW regionie

„Zamiast kopiuj wklej, można było zrobić coś oryginalnego” – rowerzyści drwią

Macie swoje ulubione trasy rowerowe? Ścieżka rowerowa, biegnąca przez gminę Dobra w...

AktualnościW regionie

Są grzyby. W tych lasach jest mnóstwo kurek

Deszcze i ciepłe noce, to stworzyło idealne warunki do wzrostu grzybów w...

AktualnościW regionie

Na nic prośby i apele. Przed burzą wypłynęli na kajakach, ratował ich WOPR

Niedawno informowaliśmy o kobiecie, która mimo alertów pogodowych wypłynęła na supie na...