Home W regionie Od 12 lutego wojsko na ulicach. Pojawią się nowe znaki na drogach
W regionie

Od 12 lutego wojsko na ulicach. Pojawią się nowe znaki na drogach

330

Od 12 lutego dość częstym widokiem mogą być kolumny pojazdów wojskowych w ramach ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. Na drogach mogą pojawić się nowe oznaczenia.

 

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię ćwiczeń, mających za zadanie pokazać zdolność sił Sojuszu do odparcia potencjalnego zagrożenia ze Wschodu. Działania te mają wspólny kryptonim STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). Ćwiczenia będą odgrywać się głównie w Europie Środkowej, a Polska jako jedno z państw- gospodarzy przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę sprzętu i żołnierzy sojuszników. W przedsięwzięciu weźmie udział ok. 90 000 żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji, w tym ok. 15 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych RP.  Ćwiczenia będą mieć charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu, ale stanowią demonstrację zdolności do przeciwdziałania agresywnej polityce  i prowokacyjnej aktywności Federacji Rosyjskiej.

Kolumny pojazdów na drogach

W związku z ćwiczeniami na terenie całej Polski, można będzie zauważyć kolumny pojazdów wojskowych na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych i innych. Pojawią się również nowe znaki, które dotyczyć będą klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification). Oznaczenia przeznaczone będą wyłącznie dla prowadzących pojazdy wojskowe i nie dotyczą zwykłych kierowców. Jednak kierowcy będą zmuszeni liczyć się z utrudnieniami. 

– Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami – podaje WP.

Jednak ćwiczenia mają być tak skoordynowane, aby zminimalizować utrudnienia na drogach. Ważne jest, żeby zachować ostrożność i nie wjeżdżać między pojazdy jadące w kolumnie, a także, aby nie fotografować pojazdów. Publikacja zdjęć bądź filmów, może ujawnić miejsca stacjonowania i mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju. 

 – Kolumny będą pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi – informuje wojskowe biuro prasowe.

Ćwiczenia w ramach STEADFAST DEFENDER 24 mają stanowić największy pokaz zdolności obronnych NATO i jego państw członkowskich od 1999 r. Same ćwiczenia natomiast zbiegną się w czasie  z obchodami 75. rocznicy powstania Sojuszu.

 

Powiązane artykuły

W regionie

Nowy przystanek SKM w Goleniowie niedługo przyjmie pierwszych pasażerów. Ale coś tu nie zagrało

Wraz z pełnym uruchomieniem I etapu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, czyli od 10...

Biznes i inwestycjeW regionie

Park rozrywki Hossoland ze sporym opóźnieniem

Inwestor, Grupa Hosso, obiecuje gościom parku m.in. niezwykłe kolejki górskie i karuzele....

wycinka drzew
Biznes i inwestycjeW regionie

Leszek Naziemiec: Przy poszerzeniu drogi ucierpieć może ponad 1200 drzew

Ogromny niepokój wielu miłośników przyrody budzi zamiar poszerzenia drogi wojewódzkiej 102. W...

AktualnościW regionie

Rolnicy protestowali, karetka z chorą musiała jechać objazdem

Aż 30 minut dłużej jechali ratownicy z pacjentką, która była transportowana do...