Home Ekologia i zdrowie Plaga much na Pomorzanach. Owady mają coraz lepsze warunki do bytowania
Ekologia i zdrowie

Plaga much na Pomorzanach. Owady mają coraz lepsze warunki do bytowania

484
Foto Elżbieta Rożnowicz: FB/groups/lepszepomorzany

Mieszkańcy Pomorzan od kilku dni skarżą się na duże ilości much w domach, mieszkaniach i na klatkach schodowych. Owady gromadzą się na sufitach, szczególnie umiłowały sobie zakamarki na najwyższych piętrach wieżowców. Inwazja insektów może mieć wiele wspólnego z najcieplejszym wrześniem w historii.

 

Muchy oczywiście nie są tak dokuczliwe jak komary, które były tematem w Szczecinie przez niemal całe lato. Z tego względu często nie zwracamy na nie w równym stopniu uwagi, ale ich duże chmary przyciągają wzrok. Oprócz tego, że są nieestetyczne, to mogą przenosić choroby: dur brzuszny, czerwonkę, cholerę. 

 

Długość życia muchy jest krótka. Mogą żyć do 2 miesięcy w sprzyjających warunkach i bez drapieżników. Średnia długość życia much domowych wynosi 10-20 dni, ale warunki dla much stają się właśnie coraz bardziej sprzyjające. To owady, które tak samo jak komary uwielbiają ciepło i preferują temperatury w okolicach 20°C. Muchy hibernują, dopiero gdy temperatura spadnie poniżej zera. Na początku września pisaliśmy o wzmożonej liczebności komarów i korzystnych dla nich warunkach bytowych.

 

– Wpływają na [wzmożoną liczebność komarów – przyp. red.] dwa czynniki – informuje dr Tomasz Krepski, członek Rady Naukowej Instytutu Biologii US. – Po pierwsze było w tym roku dużo opadów, a komary rodzą się i rozwijają w wodzie. Po drugie wysokie temperatury również przyczyniają się do ich wzmożonej liczebności. 

 

Z muchami jest podobnie. Rekordowe temperatury sprzyjają rozwojowi owadów, dlatego dostrzegamy ich znaczne ilości w ciepłych i wolnych od drapieżników zakamarkach naszych domów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał, że wrzesień był ekstremalnie gorący ze średnią temp. 17,7°C i był nawet cieplejszy od czerwca (średnia temp. 17,5°C). Na razie nie zapowiada się, by październik odszedł od tego rekordowego trendu.

 

– Pierwszy dzień października był zdecydowanie cieplejszy niż średnia w wieloleciu, z anomalią wynoszącą przeciętnie 1,8°C – informuje IMiGW. – Najwyższe wartości anomalii zanotowano na zachodzie i północy kraju – przekraczały one 3°C.

 

Anomalie to odchyły temperatury względem średniej temperatury na przestrzeni lat. Ostatnio występują oczywiście skrajnie wysokie odczyty, dlatego dobrze zastanowić się nad zamontowaniem moskitier, bo nie zapowiada się na zmianę tego trendu. Problemy z insektami będą się pojawiały w przyszłych latach i warto mieć tego świadomość, że jest to jeden z wielu zwiastunów ocieplającego się klimatu.

 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowieW regionie

Młody żubr z Wolińskiego Parku Narodowego otrzymał imię

Rozstrzygnięto konkurs na imię dla młodego żubra, który przyszedł na świat w...

TurystykaEkologia i zdrowie

Spływy Drawą zagrożone? W rzece obniża się poziom wody

Mieszkańców Pojezierza Drawskiego i miłośników rzeki Drawy niepokoi od lat obniżający się poziom...

Ekologia i zdrowie

Anonimowo, bezpłatnie, bez skierowania. Możesz wykonać test w kierunku HIV

Od 1988 roku, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, 1 grudnia obchodzony jest...

sadzenie drzew w szczecinie
Ekologia i zdrowie

Od grudnia będą sadzić drzewa za 880 tysięcy złotych

Ponad 300 nowych drzew zostanie w najbliższych tygodniach zasadzonych na terenie całego...