Home Ekologia i zdrowie Sanepid kontroluje szkoły w regionie. Szokujące dane odnośnie korzystania z natrysków
Ekologia i zdrowieEdukacja

Sanepid kontroluje szkoły w regionie. Szokujące dane odnośnie korzystania z natrysków

172

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, sprawdzono 125 szkół w kontekście warunków do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. Ujawniono wiele nieprawidłowości, ale najbardziej szokuje to, że dzieci nie korzystają z natrysków. Dlaczego? „Prawie 40% dzieci i młodzieży deklaruje brak potrzeby!”

 

66 szkół podstawowych, 16 liceów ogólnokształcących, 1 szkoła branżowa i 42 zespoły szkół – to placówki, które znalazły się po lupa inspektów stacji sanitarno-epidemiologicznych.

 

Większość placówek, tj. 78% posiadała szkolny zespół sportowy składający się z jednej lub dwóch sal sportowych oraz pomieszczeń pomocniczych, tj. przebieralni, natryskowni, ustępów, przechowalni sprzętu sportowego oraz gabinetu wychowania fizycznego. Na podstawie uzyskanych informacji stwierdzono, iż część placówek nie korzysta z całej dostępnej infrastruktury, szczególnie w zakresie natryskowni.

 

Kontrole wykazały, że jedynie w 2 szkołach uczniowie korzystają z natrysków po każdych zajęciach, w pozostałych albo sporadycznie, albo wcale. W 27 placówkach natryski są w ogóle nieużywane.  W ponad 12% szkół natryskownie zostały wyłączone z użytkowania z powodu nieprawidłowego stanu sanitarno-technicznego lub zmiany sposobu użytkowania, tj. przechowywane jest w nich wyposażenie sportowe bądź służą jako dodatkowe miejsca do przebierania dla uczniów.

 

Dlaczego uczniowie nie korzystają z natrysków?

 

Z uzyskanych od uczniów oraz nauczycieli informacji wynika, że większość uczniów (72%) uważa, iż przerwy między lekcjami są zbyt krótkie, natomiast w przypadku ostatnich zajęć lekcyjnych spieszą się do domu. Niestety prawie 40% dzieci i młodzieży deklaruje brak potrzeby korzystania z natrysków. Przyczyną tego jest najprawdopodobniej brak właściwych nawyków higienicznych – informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

 

W czasie czynności kontrolnych stwierdzono ponadto, że 31% pomieszczeń wchodzących w skład bloków sportowych jest w nieprawidłowym stanie sanitarno-technicznym. Kierujących placówkami zobowiązano do podjęcia niezwłocznych działań naprawczych.

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i...

EdukacjaBiznes i inwestycje

Wiemy, kto chce wybudować żłobek. Wszystkie oferty przekraczają budżet 

Osiem ofert wpłynęło w przetargu na budowę żłobka przy ulicy Pszczelnej na...

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Okrągły milion pana Włodzimierza

To miał być transport jak każdy inny. Pan Włodzimierz nie raz przecież...

Edukacja

Szczecińska uczelnia pomaga w locie na Marsa

Uniwersytet Szczeciński liderem eksperymentu przybliżającego podróż na Czerwoną Planetę. Ich zadaniem będzie...