Home Biznes i inwestycje Pamiętacie tę kawiarnię? „Lucynka i Paulinka” w nowej odsłonie
Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Pamiętacie tę kawiarnię? „Lucynka i Paulinka” w nowej odsłonie

310

Przebudowana al. Wojska Polskiego inspiruje architektów. Są pomysły nadania alei nowego, eleganckiego charakteru. Ciekawy projekt proponuje proponuje pracownia CO Architekci. To koncepcja przebudowy słynnego miejsca w którym mieściła się słynna kawiarnia „Lucynka i Paulinka” 

 

W samym centrum Szczecina, przy al. Wojska Polskiego 18, w czasach PRL-u działał słynny na całą Polskę sklep Społem, potocznie nazywany „Lucynka i Paulinka”.

 

– Serwowano tu najlepsze lody i desery lodowe w całym Szczecinie. Tak zwana „legenda miejska” głosi, że dziennie sprzedawano nawet ćwierć tony lodów  – opowiada Daniel Źródlewski, współautor wystawy poświęconej historii al. Wojska Polskiego – Najsłynniejszej szczecińskiej „deserowni” patronowały popularne fabryki słodyczy: E. Wedel, Goplana,  Pomorzanka czy Bałtyk. W kawiarni było coś dla ciała, ale też i dla ducha. W każdy poniedziałek odbywały się tu turnieje tenisa stołowego (ping-pong), a w weekendy koncerty – choćby Alicji Węgorzewskiej, Andrzeja Rosiewicza czy Mieczysława Fogga.

 

Mieszkańcy często odwiedzali kawiarnie po seansach w pobliskich kinach Kosmos i Pionier. Dziś  w miejscu po „Lucynce i Paulince” stoi  budynek-pawilon projektu ABN Centrum, który częściowo stanowi wyrwę w pierzei ulicy. Właściciel budynku, firma Extra Invest, rozważa jego przeprojektowanie. Pracownia Co Architekci (w składzie Michał Ścigaj i Piotr Lipski) wyszła z koncepcją współczesnej kamienicy. Ich propozycja ma łączyć w sobie  luksus i nowoczesność.

 

– Ideą projektu jest nadanie nowego i eleganckiego charakteru zabudowy w pierzei al. Wojska Polskiego – wyjaśnia Piotr Lipski, właściciel biura CO Architekci – z naszego punktu widzenia przebudowa Alei się udała, jest bardzo trafna i wpisująca się w zachodnie trendy architektury. Nasza koncepcja idealnie wkomponowała się w nową odsłonę alei.

 

Fasada pokryta kamienną okładziną ma nadać budynkowi ponadczasowego charakteru. Na ostatniej kondygnacji przewidziano penthousy z widokiem na dachy szczecińskich kamienic i kościołów. W parterze mają znaleźć się lokale usługowe.

 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Wkrótce pojedziecie nad morze nowym fragmentem S3

W ciągu kilku najbliższych tygodni planowana jest zmiana organizacji ruchu na połączeniu...

Biznes i inwestycje

Koszt to blisko 8 milionów. Wiemy, kto to zbuduje

Najpierw projekt budowalny, a potem prace budowlane – w tej kolejności firma...

Biznes i inwestycje

Zwycięzca zostanie wyłoniony przez losowanie

Od szczęśliwego losu zależy, który projekt zostanie zrealizowany. W tegorocznym Szczecińskim Budżecie...

Biznes i inwestycje

Zielona energia z odpadów organicznych lub rolniczych. Zapraszają na konferencję

Czy biogaz może być alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii? Skąd możemy go...