Home Kultura Młodzi szczecinianie są kreatywni, ciekawi świata, także tego artystycznego
KulturaLifestyleRozmowy

Młodzi szczecinianie są kreatywni, ciekawi świata, także tego artystycznego

159

Anna Dworakowska lubi kreatywność i zaraża nią innych, szczególnie najmłodszych szczecinian. Stworzyła przestrzeń, w której nie tylko młodzież czuje się dobrze. Do Warsztatowni coraz częściej przychodzą również dorośli. Pytamy, co to za miejsce i… co się w tym miejscu robi?

 

 

Domki dla owadów, robienie zielników, leśny łapacz snów… masz bogatą ofertę ekologicznych warsztatów dla dzieci. Dlaczego stawiasz na ekologię?

– Tak naprawdę zależy mi na scalaniu edukacji artystycznej, ekologicznej, regionalnej,w której  chętnie wykorzystuję elementy eko. Wdrażanie proekologicznych działań na wczesnych etapach edukacji jest bardzo istotne w trosce  o naszą planetę.  Ofertę buduję w oparciu o potrzeby, ale też zgodnie z własnym sercem – uwielbiam „przemycać” w mojej pracy wartościowe treści. Pragnę, aby moje eko-propozycje były inspiracją dla młodych np. jak można wykorzystać materiały wtórne, że w ogóle można je wykorzystać, a nie tylko wyrzucić. A przecież każdy z nas je produkuje – również dzieci – choćby niezapisane kartki z zeszytów na koniec roku, które wykorzystujemy do wykonania albumu na wakacje. 

 

Dzieci muszą się uczyć ekologii?

– Wolałabym, aby chciały i stąd zachęta w postaci proekologicznych działań. Ekologia nie tylko uwrażliwia na najbliższe otoczenie,  ale także daje świadomość, że mamy wpływ na to co wokół nas, pokazuje, że nasza fascynująca planeta to nasz dom, o który musimy dbać. Troska o środowisko to przede wszystkim sposób myślenia, im wcześniej mały człowiek wejdzie na tę ścieżkę tym lepiej.

 

Czym się różnią zajęcia w Warsztatowni od zajęć plastyki w szkole?

– Niemal wszystkim. Pracujemy bez ograniczeń i programu, który musimy zrealizować.  Nasze zajęcia odbywają się  w formie radosnego tworzenia, sukcesu każdego uczestnika, bez względu na jego predyspozycje i uzdolnienia.  Wykorzystujemy niestandardowe materiały, innowacyjne metody pracy, narzędzia wykraczające poza programy szkolne .  Moja oferta jest jej wzbogaceniem, uzupełnieniem. Nie ograniczają nas także tematy – jeśli chcemy wykonać świecące w ciemności slimy  – robimy to.

 

Warsztaty u Ciebie to jedno, ale aby podtrzymywać u dzieci taką kreatywność, rodzice powinni z nimi również pracować w domu?

– Jeśli chcą, lubią i mają na to czas to oczywiście – każde działanie daje wartość i rozwija dziecko, ale nic na siłę, aby też nie przesycić jednym rodzajem działalności i dać dziecku także przestrzeń na jego własne zabawy (oby, nie w telefonie ;))

 

Od jakiego wieku dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach ? 

– Oferta Warsztatowni skierowana jest w dużej mierze do dzieci szkolnych, ale  dla przedszkolaków też mam wiele propozycji, nawet  z dojazdem do placówki. Na  urodziny, które organizujemy,np.  w formie SPA mogą przychodzić już dzieci 5 letnie, pokoje zagadek Leśne Trolle i Zostań Milionerem mogą odwiedzać dzieci w wieku od 8 lat, półkolonie są formą wypoczynku dla dzieci szkolnych, a nastolatki mogą skorzystać z zajęć o wyższym stopniu trudności.

 

Zatem zajęcia dostosowane są do wieku uczestnika?

– To warunek konieczny udanych zajęć  w Warsztatowni – działanie dostosowane do wieku i możliwości uczestnika. 

 

A gdyby zamiast dziecka w zajęciach chciał wziąć udział… dorosły?

– Zapraszam najserdeczniej, Warsztatownia gości osoby dorosłe, szczególnie w ostatnim czasie, nawet częściej niż dzieci – organizujemy szkolenia i warsztaty dla nauczycieli i edukatorów, rozwojowe warsztaty artystyczne dla dorosłych, odbywają się u nas integracje firmowe, artystyczne, w pokojach zagadek, wieczory panieńskie. Obecnie skupiamy się na zbliżającym się czasie świątecznym, więc już umawiamy warsztaty wiankowe, stroikowe, tworzenie bombek. Choć warsztaty plastyczne kojarzą się z działalnością dziecięcą – dorośli korzystają z nich bardzo chętnie, traktując je jako formę   arteterapii czy po prostu przebywania w twórczej atmosferze,  a czasami obudzenia w sobie tej dziecięcej radości tworzenia.  Zajęcia rezerwują całe rodziny lub znajomi , aby spędzić czas wspólnie i twórczo.

 

Młodzi szczecinianie są kreatywni?

– Młodzi szczecinianie są kreatywni, ciekawi świata, także tego artystycznego, chętni do działania,  niezwykle inspirujący. Wielokrotnie to oni byli pomysłodawcami nowego tematu naszych działań czy niezwykłego wydarzenia, które realizowaliśmy wspólnie. Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech zadowolenia na twarzach  uczestników zajęć,  którzy potem  zawsze do Warsztatowni wracają.

Powiązane artykuły

Kultura

To będzie niesamowita podróż w czasie!  „Zadzwońcie po milicję” już w grudniu w Netto Arenie

Szykuje się kolejna muzyczna podróż w przeszłość, a konkretnie w lata osiemdziesiąte...

Biznes i inwestycjeAktualnościLifestyle

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Z oceną lokalizacji 8,9/10 Szczecin zajął drugie miejsce w rankingu badania BEAS...

AktualnościLifestyle

Zgłoś swoją organizację do udziału w Pikniku Pasji!

„Serdecznie zapraszamy lokalne organizacje pozarządowe do udziału w Pikniku Pasji, który odbędzie...

Felietony Kultura

Głośnia, Marcin i taadaam!

Czwartkowy wieczór, Piwnica Kany. Wchodzę w gronie znajomych. Wewnątrz kilkanaście osób krząta...