Home Biznes i inwestycje O miejskich inwestycjach: „To był rok pełen wyzwań”
Biznes i inwestycje

O miejskich inwestycjach: „To był rok pełen wyzwań”

113

„Dobiega końca kolejny pracowity rok” – podsumowuje Piotr Zieliński ze szczecińskiego magistratu. Co według rzecznika prasowego Miasta Szczecin ds. inwestycji było w 2023 roku najbardziej istotne?

 

2023 rok to przede wszystkim moment zakończenia jednego z największych projektów komunikacyjnych w Szczecinie. Mowa o modernizacji dostępu drogowego do Portu w Szczecinie.

– Cały projekt to cztery inwestycje o łącznej wartości blisko 200 mln zł, ale to właśnie w mijającym roku zakończone zostały dwie najważniejsze – mówi Piotr Zieliński. – Mowa o przebudowie w rejonie ulic Energetyków i Hryniewieckiego. Przy ulicy Energetyków powstało nowe rondo, które umożliwia ciężkim pojazdom bezpośredni przejazd do Portu. Zmodernizowano także sieć okolicznych ulic. Powstały chodniki, ścieżki rowerowe oraz parkingi. Przy ulicy Hryniewieckiego, głęboko na terenach portowych również powstało rondo, które dzięki swojej budowie pozwala na przejazd przez środek ładunków o dużych gabarytach – dodaje.

W ramach inwestycji drogowych zakończono przebudowę ulic Modrej i Koralowej. Poprawie uległo bezpieczeństwo i komfort przemieszczenia się wszystkich użytkowników ruchu. Na ulicy Bożeny zrealizowano większość prac budowlanych. Pozostały prace wykończeniowe oraz odbiór. Dużym wydarzeniem było z całą pewnością udostępnienie mieszkańcom śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego. Zakończyła się także przebudowa budynku, w którym swoją siedzibę ma „Słowianin”.

 

Zieleń na pierwszym planie

– Sporo uwagi poświęciliśmy na zadaniach związanych z zielenią. To nie tylko wykonanie nowych nasadzeń w ramach realizowanych kontraktów, ale również wiele działań dodatkowych. Zabiegi pielęgnacyjne nowych drzew prowadziliśmy na ulicy Polskich Marynarzy – wskazuje Piotr Zieliński.

Na Modrej i Koralowej pielęgnację przeszły dęby, które przesadzono w 2021 roku. Opieką objęto istniejący drzewostan na śródmiejskim odcinku Alei Wojska Polskiego, a na Placu Zwycięstwa dodatkową opiekę roztoczono nad unikatowymi w skali kraju zimozielonymi Dębami Turnera.

– Przesadziliśmy także drzewa znajdujące się przy Szczecińskim Domu Sportu i braliśmy udział w konferencji dotyczącej wdrażania w Szczecinie standardów zieleni – wylicza rzecznik prasowy.

 

Co w nowym roku?

Rok 2024 to kolejne wyzwania na horyzoncie. Kontynuowana będzie kosztująca ponad 100 mln zł przebudowa Szczecińskiego Domu Sportu. W planach jest zakończenie prac budowalnych na Alei Wojska Polskiego i Placu Zwycięstwa. Prace toczyć się będą przy budowie zbiornika retencyjnego przy ulicy Ostoi-Zagórskiego oraz rozpocznie się przebudowa układu drogowego obejmująca m.in. ulice Kredową, Ostoi-Zagórskiego czy Wapienną. Miasto przygotowywać się będzie również do realizacji kolejnych inwestycji – remontu Trasy Zamkowej, przebudowy ulicy Emilii Plater, budowy III etapu Trasy Północnej czy budowy żłobka przy ulicy Pszczelnej.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Ta część Parku Kasprowicza zmieni się nie do poznania! Jest pozwolenie na przebudowę

Aleja Fałata, będąca głównym szlakiem spacerowym szczecińskiego Parku Kasprowicza, zostanie gruntownie przebudowana...

Biznes i inwestycje

Lotnisko w Goleniowie czeka ważna inwestycja. Właśnie podpisano umowę

Na terenie lotniska w podszczecińskim Goleniowie zostanie wykonany nowy system świetlnych pomocy...

Biznes i inwestycjeW regionie

Park rozrywki Hossoland ze sporym opóźnieniem

Inwestor, Grupa Hosso, obiecuje gościom parku m.in. niezwykłe kolejki górskie i karuzele....

Biznes i inwestycje

Przekazano teren pod budowę drogi. Wiele się tu zmieni

Wczoraj przekazano wykonawcy teren pod budowę drogi ul. Olszynki Grochowskiej. Czas realizacji...