Home Biznes i inwestycje O miejskich inwestycjach: „To był rok pełen wyzwań”
Biznes i inwestycje

O miejskich inwestycjach: „To był rok pełen wyzwań”

136

„Dobiega końca kolejny pracowity rok” – podsumowuje Piotr Zieliński ze szczecińskiego magistratu. Co według rzecznika prasowego Miasta Szczecin ds. inwestycji było w 2023 roku najbardziej istotne?

 

2023 rok to przede wszystkim moment zakończenia jednego z największych projektów komunikacyjnych w Szczecinie. Mowa o modernizacji dostępu drogowego do Portu w Szczecinie.

– Cały projekt to cztery inwestycje o łącznej wartości blisko 200 mln zł, ale to właśnie w mijającym roku zakończone zostały dwie najważniejsze – mówi Piotr Zieliński. – Mowa o przebudowie w rejonie ulic Energetyków i Hryniewieckiego. Przy ulicy Energetyków powstało nowe rondo, które umożliwia ciężkim pojazdom bezpośredni przejazd do Portu. Zmodernizowano także sieć okolicznych ulic. Powstały chodniki, ścieżki rowerowe oraz parkingi. Przy ulicy Hryniewieckiego, głęboko na terenach portowych również powstało rondo, które dzięki swojej budowie pozwala na przejazd przez środek ładunków o dużych gabarytach – dodaje.

W ramach inwestycji drogowych zakończono przebudowę ulic Modrej i Koralowej. Poprawie uległo bezpieczeństwo i komfort przemieszczenia się wszystkich użytkowników ruchu. Na ulicy Bożeny zrealizowano większość prac budowlanych. Pozostały prace wykończeniowe oraz odbiór. Dużym wydarzeniem było z całą pewnością udostępnienie mieszkańcom śródmiejskiego odcinka Alei Wojska Polskiego. Zakończyła się także przebudowa budynku, w którym swoją siedzibę ma „Słowianin”.

 

Zieleń na pierwszym planie

– Sporo uwagi poświęciliśmy na zadaniach związanych z zielenią. To nie tylko wykonanie nowych nasadzeń w ramach realizowanych kontraktów, ale również wiele działań dodatkowych. Zabiegi pielęgnacyjne nowych drzew prowadziliśmy na ulicy Polskich Marynarzy – wskazuje Piotr Zieliński.

Na Modrej i Koralowej pielęgnację przeszły dęby, które przesadzono w 2021 roku. Opieką objęto istniejący drzewostan na śródmiejskim odcinku Alei Wojska Polskiego, a na Placu Zwycięstwa dodatkową opiekę roztoczono nad unikatowymi w skali kraju zimozielonymi Dębami Turnera.

– Przesadziliśmy także drzewa znajdujące się przy Szczecińskim Domu Sportu i braliśmy udział w konferencji dotyczącej wdrażania w Szczecinie standardów zieleni – wylicza rzecznik prasowy.

 

Co w nowym roku?

Rok 2024 to kolejne wyzwania na horyzoncie. Kontynuowana będzie kosztująca ponad 100 mln zł przebudowa Szczecińskiego Domu Sportu. W planach jest zakończenie prac budowalnych na Alei Wojska Polskiego i Placu Zwycięstwa. Prace toczyć się będą przy budowie zbiornika retencyjnego przy ulicy Ostoi-Zagórskiego oraz rozpocznie się przebudowa układu drogowego obejmująca m.in. ulice Kredową, Ostoi-Zagórskiego czy Wapienną. Miasto przygotowywać się będzie również do realizacji kolejnych inwestycji – remontu Trasy Zamkowej, przebudowy ulicy Emilii Plater, budowy III etapu Trasy Północnej czy budowy żłobka przy ulicy Pszczelnej.

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycjeW regionie

Przetargi na sprzęt diagnostyczny pod lupą CBA. Służby weszły do dwóch szpitali w regionie

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację przetargową w placówkach medycznych z Koszalina,...

Biznes i inwestycjeAktualności

Prace ruszyły! Drzewa zostaną przesadzone, a potem wybudują kładkę

Prace przygotowawcze na terenie budowy kładki nad ulicą Strugą ruszyły. Dotyczą one...

Biznes i inwestycjeAktualności

Mamy kolejne zielone torowisko w Szczecinie. To fragment torów na Nabrzeżu Wieleckim

Na przebudowywanej trasie „szóstki” pomiędzy przystankami „Wyszyńskiego” i „Dworcowa” zbudowano torowisko w...

AktualnościBiznes i inwestycje

Prawie 11 milionów straty. Fatalna kondycja goleniowskiego lotniska

10 mln 890 tys. złotych straty – to bilans Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów....