Home Biznes i inwestycje Mozaiki ze starego SDS-u ocaleją
Biznes i inwestycje

Mozaiki ze starego SDS-u ocaleją

242

Rozpoczęły się prace konserwatorskie charakterystycznych elementów plastycznych wystroju Szczecińskiego Domu Sportu.

 

Prace konserwatorskie prowadzone są od kilku dni. To dość czasochłonny etap przebudowy SDS-u.

– Wymaga to dużej ostrożności – mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. – Mozaika ceramiczna z małego basenu oraz mozaika położona w holu wejściowym po zdemontowaniu zostaną zabezpieczone do czasu ich ponownego wkomponowania w przestrzenie nowego obiektu. Przed przystąpieniem do demontażu wykonana została ich pełna inwentaryzacja, a prace przygotowawcze obejmowały m.in. wykonanie pomiarów oraz oznaczenie każdego elementu. Mozaiki zostaną wkomponowane w nowe miejsce i przejdą następnie dodatkowe prace konserwatorskie. Zostaną zdezynfekowane, oczyszczone oraz usunięte zostaną ubytki – dodaje.

W przypadku Sgrafitto, które zostanie zabezpieczone na czas prac remontowych holu wejściowego, wykonano pomiary, jak i badania stratygraficzne, których celem było określenie pierwotnych warstw kolorystycznych. Wykonano także odcisk szaty graficznej tzw. negatyw, który będzie pomocny na etapie kolejnych prac, obejmujących m.in. czyszczenie czy naprawy wybranych elementów.

 

O inwestycji

W ramach inwestycji powstanie nowy basen oraz większa hala sportowa. Zgodnie z przygotowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym wybudowany zostanie basen 30m, z lokalnym przegłębieniem a także m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn. Z kolei hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów. W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widowni. Przebudowie ulegnie również mały basen z brodzikiem. W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. To część holu wejściowego i mozaiki. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W obiekcie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75% wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną.

Inwestycja jest realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Koszt prac to ponad 109 mln zł brutto. Nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

Powiązane artykuły

nowe tbs-y w dąbiu nabierają kształtów
AktualnościBiznes i inwestycje

Nowe TBS-y w Dąbiu nabierają kształtów. Będą gotowe już w lipcu

Budowa II etapu osiedla mieszkaniowego STBS „Pokładowa – Fregaty” w okolicach jeziora...

AktualnościBiznes i inwestycje

Mnóstwo energii dla schroniska

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie jest zasilane prądem z własnej instalacji...

AktualnościBiznes i inwestycje

Szczecin ma supernowoczesną i ekologiczną myjnię dla pociągów. Podobne ma zaledwie kilka miast w Polsce

Ekologiczna, nowoczesna i energooszczędna – myjnia dla pociągów będzie pracować cały rok....

AktualnościBiznes i inwestycje

Co dalej z dawną siedzibą Telekomunikacji Polskiej przy al. Wyzwolenia?

Co dalej z dawną siedzibą Telekomunikacji Polskiej przy al. Wyzwolenia?