Home Biznes i inwestycje Miasto wybuduje nowy żłobek. To będzie nowoczesny obiekt
Biznes i inwestycjeEdukacja

Miasto wybuduje nowy żłobek. To będzie nowoczesny obiekt

749

288 dzieci znajdzie swoje miejsce w planowanym przez Miasto żłobku przy ulicy Pszczelnej. Prace nad programem-funkcjonalnym nowej placówki są już zaawansowane. Wytyczne do opracowania koncepcji obiektu konsultowane były z przedstawicielami szczecińskiego środowiska architektów. Dzięki temu zadbano o jak najlepszą funkcjonalność nowego obiektu.

 

– Systematycznie poprawiamy i tworzymy warunki do opieki naszych najmłodszych. Nowy żłobek, który ma powstać przy ulicy Pszczelnej to jedno z takich działań. Będzie to obiekt nowoczesny, o wysokim standardzie, funkcjonalny, bezpieczny i realizowany przy użyciu innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do ograniczenia kosztów jego użytkowania. Na wiosnę tego roku będziemy mieć kompletny program funkcjonalno-użytkowy, dzięki czemu możliwie szybko ogłosimy przetarg na realizację tej inwestycji w formule zaprojektuj-wybuduj – mówi Piotr Krzystek Prezydent Miasta Szczecin.

 Nowa 12-odziałowa placówka podzielona będzie na 3 odrębne bloki. Każdy z bloków to dwa połączone ze sobą zespoły składające się z czterech sal. Zespoły sal posiadają wspólną zmywalnią i rozdzielnię posiłków, a poszczególne sale osobne toalety i pomieszczenie na leżaki. Całość łączy pomieszczenie holu z szatnią. Każdy blok placówki, będący w stanie pomieść po 96 dzieci, przeznaczony będzie dla jednej grupy wiekowej (12-18 miesięcy, 18-24 miesiące i 24-36 miesięcy). Obiekt nie posiada barier architektonicznych. Wszystkie sale są dostępne dla dzieci z niepełnosprawnością. Niewątpliwą zaletą podziału placówki na 3 odrębne bloki (każdy blok posiada osobne wejścia) jest zminimalizowane zagrożeń zdrowotnych związanych z kontaktem dzieci przy infekcjach. To duży atut na wypadek np. kolejnej pandemii.

Sale sensoryczne i place zabaw

Dla dzieci dostępna będzie sala sensoryczna, którą w razie potrzeby będzie można podzielić na dwie części, tworząc mniejszą salę SI oraz salę doświadczeń świata. W części zewnętrznej na poziomie parteru znajdują się dwa place zabaw dla najmłodszych dzieci. Starsze dzieci mają do dyspozycji bezpieczny taras zabaw na dachu o powierzchni około 600m2 porośnięty zielenią. Na każdym z placów zabaw zainstalowane zostaną zabawki odpowiednie dla danej grupy wiekowej.

 Zagospodarowanie terenu i pozostałe funkcjonalności

Obiekt posiadać będzie pełne zaplecze administracyjno-użytkowe. To pomieszczenia dla administracji placówki, pomieszczenia techniczne i pomocnicze, gabinet pielęgniarki i psychologa, magazynki, kuchnia. Od strony ulicy Pszczelnej dostępnych będzie 8 miejsc parkingowych umożliwiających bezpieczne wyprowadzenie dziecka z samochodu bezpośrednio na chodnik. Wykonane zostaną nasadzenia zieleni. Od strony południowej planuje się zachowanie istniejących drzew. Przed przystąpieniem do budowy należy jednak wykonać ich inwentaryzację i poddać badaniom stateczności.

Rozwiązania proekologiczne i ograniczające koszty użytkowania

Nowa placówka wyposażona zostanie w rozwiązania przyczyniające się do zredukowania kosztów użytkowania. Zbiorniki na deszczówkę pozwolą gromadzić wodę do podlewania terenu, zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne oraz dach ekstensywny (zielony) z ekonomiczną i łatwą w utrzymaniu matą rozchodnikową. Obiekt wyposażony będzie w oprawy LED, ogrzewanie podłogowe, system wody szarej do spłukiwania toalet, bezdotykowe baterie i spłuczki z ograniczeniem zużycia wody. Powierzchnie placów zabaw i chodników wykonane zostaną z nawierzchni przepuszczalnych, aby poprawić retencję wody. Ściany wykonane zostaną z pustaków, których produkcja emituje o 20% mniej CO2 do atmosfery. Opcjonalnie zaproponowana będzie budowa budynku w technologii CLT, czyli konstrukcji wykonanej z drewna klejonego, który nie wymaga wykonania prac wykończeniowych, skraca czas budowy i zapewnia minimalny ślad węglowy.

– Na przestrzeni lat 2017-2023 liczba miejsc w placówkach opieki żłobkowej wzrosła o 82,7% – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. – Z kolei w ramach programu Opieki MALUCH+ 2022-2029 zaplanowano utworzenie łącznie 513 miejsc dla dzieci w wieku żłobkowym, które pozwolą zaspokoić realne potrzeby Miasta Szczecin w zakresie takiej opieki. Miejsca te zostaną zagospodarowane w ramach czterech żłobków (Pszczelna, Pokładowa, Getta Warszawskiego, Kostki Napierskiego) i czterech klubów dziecięcych (Wojska Polskiego, Włościańska, Chodkiewicza, Śląska).

Prace nad programem funkcjonalno-użytkowym mają się zakończyć wiosną 2024 roku. Budowa żłóbka przy ulicy Pszczelnej współfinansowana będzie z programu Maluch+ 2022-2029. Środki w wysokości 10 858 756 10 858 756 inwestycji Miasto zabezpieczyło w budżecie w grudniu ubiegłego roku. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeKulturaOn i Ona Turystyka

Szukali spokoju, a są w centrum uwagi. „Trochę się tego nie spodziewaliśmy”

Sylwia i Hieronim Rzeppa prowadzili niewielki biznes w Polsce, zajmowali się dystrybucją...

Biznes i inwestycje

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zostanie przebudowany. Tak ma wyglądać

Port Lotniczy Szczecin-Goleniów zostanie przebudowany w ciągu trzech lat – taką zapowiedź...

Biznes i inwestycjeEdukacja

Naukowcy ze Szczecina badają rynek pracy. Są ciekawe spostrzeżenia

Zespół badawczy składający się z pięciu uniwersytetów z krajów V4 (w tym...

Biznes i inwestycjeKultura

Książnica z nominacją w prestiżowym konkursie architektów

Stargardzianie od dawna wiedzą, że ich biblioteka jest miejscem wyjątkowym, a teraz...