Home Historia Mercedes i jego największe logo w Polsce. Tak… to w Szczecinie! Swoim zasięgiem obejmuje 45 klatek schodowych
Historia

Mercedes i jego największe logo w Polsce. Tak… to w Szczecinie! Swoim zasięgiem obejmuje 45 klatek schodowych

398

Największe logo Mercedesa w Polsce znajduje się na osiedlu Słonecznym przy ulicy Jasnej w pobliżu Rubinowego Stawu. Widać je z lotu ptaka. Ma powierzchnię blisko 60000 m2 i obejmuje swoim zasięgiem 45 klatek schodowych.

 

 

Budowę osiedla rozpoczęto w 1974 r. Zabudowę stanowią budynki wykonane przeważnie w technologii wielkopłytowej, liczące 5 lub 13 kondygnacji. Niektóre z wieżowców przylegają do siebie krótszymi ścianami tworząc charakterystyczne, trójramienne gwiazdy. Na początku XX wieku na osiedlu znajdowało się 30 budynków mieszkalnych z 4043 mieszkaniami zamieszkałymi przez ok. 14000 ludzi. Było też tu ok. 1000 garaży i 49 parkingów na ponad 1000 stanowisk. Głównym projektantem osiedla był Romuald Cerebież-Tarabicki. Osiedlem administruje Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dąb”. Na jego terenie znajduje się Rubinowy Staw (dawna glinianka po cegielni), Pomnik Niepodległości oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

 

Budynki z wielkiej płyty powstawały w krótkim czasie i to była ich główna zaleta. Budowano je w PRL-u i zakładano, że będą stać maksymalnie 50-70 lat. Technologia wielkopłytowa królowała na polskich osiedlach aż do lat 90 XX wieku. Prefabrykaty wykonane w stałych lub poligonowych wytwórniach były transportowane na place budów, montowane, ustawiane i łączone. Ich wielkość była ograniczona możliwościami transportowymi ze względu na skrajnie dróg (wolna przestrzeń przy drodze) oraz nośność dźwigów budowlanych. Zmiany w społeczeństwie, nowe trendy i zupełnie inne potrzeby przyczyniły się do zmniejszonej liczby powstających tego typu inwestycji. Kwestią sporną pozostała ich żywotność. Na tyle istotna, że Ministerstwo Transportu i Budownictwa opracowało wiarygodne badania techniczne. Wyniki wskazały, iż większość bloków wytrzyma minimum kolejne 100 lat. Według ekspertów mieszkanie w nich nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

 

 

Największe logo Mercedesa w Polsce to w zasadzie 13-kondygnacyjne bloki o przekroju trójramiennej gwiazdy otoczone ścisłymi kręgami przez bloki 5-piętrowe. Jego współrzędne geograficzne to 53.379074,14.653466. To rozwiązanie jest niczym innym jak fantazyjną wizją projektanta. Ogromny deficyt mieszkaniowy powodował konieczność inwestycji masowych i tanich. Zamysł miał stwarzać pozory osiedla zamkniętego, z terenami zielonymi, skwerami i placami zabaw dla dzieci.

Powiązane artykuły

AktualnościHistoria

Niezwykłe odkrycie podczas budowy na Unii Lubelskiej. Pochodzi jeszcze sprzed wojny

Wielu mieszkańców Szczecina wie, że w pobliżu szpitala przy ul. Unii Lubelskiej...

Historia

Płaskorzeźby na szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie. Zwróciliście kiedykolwiek na nie uwagę?

Na ścianach bocznych zewnętrznych dwóch budynków od ulicy Arkońskiej można jeszcze zauważyć...

TurystykaHistoria

Pomysł na weekend: Wyjątkowe bunkry nad Drawą

Gdzie wybrać się na weekendową wyprawę? Dajemy ciekawą propozycję szczególnie dla tych,...

Historia

Wspomnienia – nowy cykl Szczecinera

Nowe miejsce w Szczecinerze współtworzone przez Was – naszych Czytelników. Lubimy słuchać,...