Home Historia Mercedes i jego największe logo w Polsce. Tak… to w Szczecinie! Swoim zasięgiem obejmuje 45 klatek schodowych
Historia

Mercedes i jego największe logo w Polsce. Tak… to w Szczecinie! Swoim zasięgiem obejmuje 45 klatek schodowych

460

Największe logo Mercedesa w Polsce znajduje się na osiedlu Słonecznym przy ulicy Jasnej w pobliżu Rubinowego Stawu. Widać je z lotu ptaka. Ma powierzchnię blisko 60000 m2 i obejmuje swoim zasięgiem 45 klatek schodowych.

 

 

Budowę osiedla rozpoczęto w 1974 r. Zabudowę stanowią budynki wykonane przeważnie w technologii wielkopłytowej, liczące 5 lub 13 kondygnacji. Niektóre z wieżowców przylegają do siebie krótszymi ścianami tworząc charakterystyczne, trójramienne gwiazdy. Na początku XX wieku na osiedlu znajdowało się 30 budynków mieszkalnych z 4043 mieszkaniami zamieszkałymi przez ok. 14000 ludzi. Było też tu ok. 1000 garaży i 49 parkingów na ponad 1000 stanowisk. Głównym projektantem osiedla był Romuald Cerebież-Tarabicki. Osiedlem administruje Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dąb”. Na jego terenie znajduje się Rubinowy Staw (dawna glinianka po cegielni), Pomnik Niepodległości oraz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

 

Budynki z wielkiej płyty powstawały w krótkim czasie i to była ich główna zaleta. Budowano je w PRL-u i zakładano, że będą stać maksymalnie 50-70 lat. Technologia wielkopłytowa królowała na polskich osiedlach aż do lat 90 XX wieku. Prefabrykaty wykonane w stałych lub poligonowych wytwórniach były transportowane na place budów, montowane, ustawiane i łączone. Ich wielkość była ograniczona możliwościami transportowymi ze względu na skrajnie dróg (wolna przestrzeń przy drodze) oraz nośność dźwigów budowlanych. Zmiany w społeczeństwie, nowe trendy i zupełnie inne potrzeby przyczyniły się do zmniejszonej liczby powstających tego typu inwestycji. Kwestią sporną pozostała ich żywotność. Na tyle istotna, że Ministerstwo Transportu i Budownictwa opracowało wiarygodne badania techniczne. Wyniki wskazały, iż większość bloków wytrzyma minimum kolejne 100 lat. Według ekspertów mieszkanie w nich nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

 

 

Największe logo Mercedesa w Polsce to w zasadzie 13-kondygnacyjne bloki o przekroju trójramiennej gwiazdy otoczone ścisłymi kręgami przez bloki 5-piętrowe. Jego współrzędne geograficzne to 53.379074,14.653466. To rozwiązanie jest niczym innym jak fantazyjną wizją projektanta. Ogromny deficyt mieszkaniowy powodował konieczność inwestycji masowych i tanich. Zamysł miał stwarzać pozory osiedla zamkniętego, z terenami zielonymi, skwerami i placami zabaw dla dzieci.

Powiązane artykuły

HistoriaZ archiwum Szczecinera

O wielkich manewrach i „dniach cesarskich” w Szczecinie.

Miłośnicy historii z pewnością znają skrót „CK”. To symbol pewnej epoki, estetyki,...

AktualnościHistoria

Zabytkowe samochody zawładnęły szczecińskimi ulicami

Sobota upływa w Szczecinie pod znakiem Nocy Muzeów. Z tej okazji, jak...

MotoryzacjaHistoria

Mógł zmotoryzować Polskę na długo przed „maluchem”. Poznaj historię „szczecińskiego” Smyka

Był nadzieją polskiej motoryzacji, która jeszcze w latach pięćdziesiątych była niedościgłym luksusem...

HistoriaTechZ archiwum Szczecinera

Zapomniane olbrzymy

Ponownie sięgamy do naszego archiwum, by przypomnieć wyjątkowy tekst wybitnego dziennikarza radiowego...