Home Ekologia i zdrowie Kranówka jest smaczna – przekonują. Do szczecińskich szkół trafiają poidełka
Ekologia i zdrowie

Kranówka jest smaczna – przekonują. Do szczecińskich szkół trafiają poidełka

175

Zdrowe nawyki od najmłodszych lat. Coraz więcej uczniów ze Szczecina ma okazję przekonać się, że woda z kranu to samo zdrowie. Do szkół trafiają poidełka, dzięki którym mali szczecinianie mogą dbać o odpowiednie nawodnienie przez cały dzień w szkole. 

 

W ramach projektu “Pij kranówkę”, prowadzoną przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie w kolejnych szkołach montowane są specjalne poidełka. Do tej pory do 23 placówek trafiło już 40 poideł. Chodzi o to, by zakorzenić w dzieciach zdrowe nawyki i pokazać, że zwykła woda lepiej gasi pragnienie niż słodzone napoje, a do tego jest pyszna i zawsze pod ręką. 

 

– Ścienny dystrybutor wody do napełniania bidonów uruchamia się za pomocą przycisku wmontowanego w obudowę. Takie urządzenia są bardzo wygodne w użytkowaniu i posiadają wylewkę, która ogranicza chlapanie – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzeczniczka szczecińskiego ZWiK-u. 

 

Jak sprawdzają się poidełka na szkolnym korytarzu? 

 

– Poidełka są oblegane, więc potrzeba takiego wykorzystania wody jest ogromna. Do tej pory korzystaliśmy z dystrybutorów, tych wielkich baniaków z wodą, a to nie idzie z parze z ekologią i zdrowotnym planem na życie. Bardzo się cieszę, mam nadzieję, że uda się pozyskać więcej tych poidełek, szczególnie w sektorze sportowym – mówi Przemysław Krześlak, dyrektor szkoły podstawowej nr 7, w której znajdziemy już dwa takie urządzenia. 

 

“Pij kranówkę” to również program edukacyjny. Uczniowie mają okazję dowiedzieć się więcej o znaczeniu picia wody podczas specjalnych zajęć, mogą też wziąć udział w konkursie plastycznym, dotyczącym ochrony zasobów wodnych. 

 

Przy okazji oficjalnego uruchomienia poidełka, uczniowie otrzymywali również od ZWiK bidony.

 

Wielu mieszkańców Szczecina wciąż nie ma świadomości, że woda w kranie jest nie tylko zdatna do picia, ale często nawet lepsza niż sporo wód butelkowanych. 

 

– To jest ta sama woda, która płynie u nas w kranach. To jest bardzo dobra woda. W Szczecinie mamy średniozmineralizowaną wodę mineralnę płynącą z kranu. Mało kto o tym wie. Chcemy zwiększać świadomość mieszkańców, że nasza woda jest zimna i zdrowa, nawet w lecie utrzymuje temperaturę poniżej 11°C – mówi Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, prezeska Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. 

 

Woda o tej samej jakości płynie również w kranach mieszkańców Pilchowa i Kołbacza. Koszt zakupu poideł oraz materiałów edukacyjnych to 250 tysięcy złotych. Projekt został częściowo dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Problem przymrozków dotyczy nie tylko winnic. Sadownicy także mają duży kłopot 

Fala nieoczekiwanych przymrozków zaskoczyła sadowników i winiarzy całej Polski. Właściciele liczą straty...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Zaczyna się montaż. Pierwsze podziemne śmietniki na Starym Mieście będą lada moment

Trzy podziemne pojemniki na szkło, tworzywa sztuczne i papier zostaną zainstalowane przy...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościEkologia i zdrowie

Praca w towarzystwie czworonogów? W Szczecinie już można 

Mija pierwszy tydzień, odkąd pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie mogą zabierać do...