Home Historia Kolekcja maszyn do pisania znalazła swoje miejsce w szczecińskim muzeum
Historia

Kolekcja maszyn do pisania znalazła swoje miejsce w szczecińskim muzeum

160
Foto: Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Taki dar nie zdarza się zbyt często. Michał Fajbusiewicz, dziennikarz znany z „Magazynu Kryminalnego 997” podarował szczecińskiemu muzeum swoją kolekcję maszyn do pisania – w sumie ponad 300 sztuk. 

 

Historia techniki i przemian społecznych na wyciągnięcie ręki. „Maszyneria Fajbusiewicza” to nowa stała wystawa w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Darczyńca, Michał Fajbusiewicz przekazał szczecińskiej placówce ponad 300 maszyn do pisania. Oglądać można obecnie 43. To z uwagi na rozmiary muzeum przy ul. Niemierzyńskiej. 

 

Najstarsza maszyna pochodzi jeszcze z XIX wieku. Najmłodsza wyprodukowana została przez firmę, która stworzyła lalki Barbie. Na wystawie znajdziemy nie tylko maszyny z klasyczną klawiaturą, ale także modele indeksowe czy głowicowe. Warto zwrócić również uwagę na maszynę do pisania pismem Braille’ a albo na urządzenie do wypisywania czeków. Do szczecińskiej placówki trafił też prawdziwy rarytas – maszyna do pisania marki Olivetti model Valentine w eleganckim czerwonym kolorze, która zrobiła niemałą rewolucję w designie tego typu urządzeń. 

 

Kolekcja zostaje w Szczecinie na stałe, choć niektóre maszyny będą co jakiś czas wymieniane, jest bowiem z czego wybierać. Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie otwarte jest od wtorku do niedzieli. 

 

Poza maszynami do pisania oglądać można też inne wystawy – stałe i czasowe. Do najciekawszych należą “Stoewer – jakość ze Szczecina. Lata 1858-1945”, “Mikrosamochody” oraz “Samochody państw socjalistycznych”.

Powiązane artykuły

AktualnościHistoria

Niezwykłe odkrycie podczas budowy na Unii Lubelskiej. Pochodzi jeszcze sprzed wojny

Wielu mieszkańców Szczecina wie, że w pobliżu szpitala przy ul. Unii Lubelskiej...

Historia

Płaskorzeźby na szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie. Zwróciliście kiedykolwiek na nie uwagę?

Na ścianach bocznych zewnętrznych dwóch budynków od ulicy Arkońskiej można jeszcze zauważyć...

TurystykaHistoria

Pomysł na weekend: Wyjątkowe bunkry nad Drawą

Gdzie wybrać się na weekendową wyprawę? Dajemy ciekawą propozycję szczególnie dla tych,...

Historia

Wspomnienia – nowy cykl Szczecinera

Nowe miejsce w Szczecinerze współtworzone przez Was – naszych Czytelników. Lubimy słuchać,...