Home Biznes i inwestycje Kolejna kamienica wypięknieje
Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Kolejna kamienica wypięknieje

119

Wysokie dachy, secesyjne wille i mnogość stylów architektonicznych. Budynki dawnego Westendu to w Szczecinie nieco zapomniane perełki. Niektóre z nich mają jednak szansę, by odzyskać dawny blask. 

Wczesnomodernistyczna willa przy ul. Krasickiego 6 od lat wymaga renowacji. Budynek dawnego Westendu powstał w XIX wieku i do dziś pozostaje jednym z najpiękniejszych, choć mocno zaniedbanych zabytków w okolicy. Szkoda, bo wille z tego okresu to prawdziwe wizytówki Szczecina. 

Pierwsze prace związane z renowacją willi na szczecińskim Pogodnie zostały już wykonane w ubiegłym roku. 

– Zakres inwestycji obejmował odnowienie oryginalnej elewacji, tarasu oraz wejścia do budynku. W ramach inwestycji wykonano m.in.: remont wejścia do budynku, renowację tarasu, a także posadzki z płytek klinkierowych. Odnowiono elewację wraz z konserwacją i częściową wymianą stolarki okiennej oraz drzwiowej. Remont obejmował także renowację balustrad i wykonanie izolacji pionowej murów ściany frontowej – mówi Tomasz Klek z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. 

Wszystko to zostało zrobione pod okiem miejskiego konserwatora zabytków. Koszt tych prac wyniósł nieco ponad 420 tysięcy złotych. To jednak nie koniec. Przed nami kolejny etap, czyli renowacja klatki schodowej, a później zagospodarowanie terenu wokół willi. Trwa teraz przetarg, który wyłoni wykonawcę tej inwestycji. 

Dlaczego akurat ta willa jest tak cenna dla Szczecina?

– Stanowi ciekawy przykład zabudowy, posiadającej część elewacji wykończonej gontem drewnianym oraz dworkowe wejście do budynku. Willa otoczona jest terenami zielonymi i ciekawym starodrzewem. Występująca na parterze budynku stolarka okienna wykazuje duże urozmaicenie: okna łukowe i okrągłe – wyjaśnia Tomasz Klek. 

Obecnie przy ul. Krasickiego 6 mieści się siedziba Rady Osiedla Pogodno. 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Szczecin może się stać liderem bezemisyjności na wodzie?

„W ostatnich latach świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne stały się...

Biznes i inwestycje

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe,...

Biznes i inwestycje

Wojna o fotowoltaikę. Mieszkańcy Gminy Dobra nie chcą farm w pobliżu domów

Mieszkańcy Bezrzecza i innych miejscowości w gminie Dobra nie zgadzają się na...

Biznes i inwestycje

Kolejna kamienica odzyskała swój blask

Zakończył się drugi etap rewitalizacji budynku przy ul. 5 Lipca 17, 17a...