Home Ekologia i zdrowie Katastrofa ekologiczna w Jeziorze Słonecznym. Mieszkańcy chcą wiedzieć, kto jest odpowiedzialny
Ekologia i zdrowie

Katastrofa ekologiczna w Jeziorze Słonecznym. Mieszkańcy chcą wiedzieć, kto jest odpowiedzialny

1.7k

Od kilku dni trwają prace nad badaniem zanieczyszczenia na Gumieńcach. Wody Polskie przedstawiły plany rozwiązania problemu. To niestety nie pierwszy przypadek pojawienia się szkodliwych dla środowiska substancji w tym miejscu. Jakie są zagrożenia i czy poznamy odpowiedzialnych ekologicznej dewastacji? O sprawie została powiadomiona prokuratura. 

 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że częściowe wyniki badań wskazują na obecność w wodzie cynku i żelaza (w Jeziorze Słonecznym cynk 17 mg/ i żelazo 100 mg/l oraz w Rzece Bukowa cynk 6 mg/l i żelazo 20 mg/l). Te metale mogą być przyczyną rdzawo-brązowej barwy wody w jeziorze i tłustego nalotu, ale trwają dalsze badania na obecności innych substancji.  Nawiązano współpracę z naukowcami Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i tam zostaną oddane próbki do analizy pod względem zawartości metali ciężkich. 

 

7 września wojewoda zachodniopomorski zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wody Polskie przedstawiły rozwiązania, które pozwolą pozbyć się metali ciężkich z wody – zastosowanie koagulanta, a w ostateczności wypompowanie wody i przekazanie jej do oczyszczalni na Pomorzanach. Ze strony służb, inspekcji i Miasta Szczecin jest zapewnienie, że nie ma zagrożenia dla ujęć wody pitnej.

 

– Prowadzimy stały monitoring wody przeznaczonej do spożycia – podaje Paweł Mayko, rzecznik szczecińskiego SANEPID-u. – Dodatkowo ZWiK prowadzi swój monitoring wewnętrzny. Najbliższy rezerwowy punkt wody pitnej w ujęciu Świerczewo na tę chwilę jest wyłączony. W tym momencie wszystko jest w porządku.

 

Na razie jednak obowiązuje ostrzeżenie przed zbliżaniem się do Jeziora Słonecznego i strug Bukowa oraz Wierzbak. Na portalach społecznościowych mieszkańcy nie szczędzą słów oburzenia na zaistniałą sytuację i zastanawiają się, czy znajdzie się odpowiedzialny katastrofy ekologicznej w pobliżu ich domów. Najczęściej jako przyczynę obecnego stanu wody wymienia się pożar zakładu, produkującego konstrukcje stalowe w Mierzynie, który miał miejsce 4 września. Czy w najbliższym czasie uda się potwierdzić tę przyczynę i znaleźć ewentualne zaniedbania?

 

– Od poniedziałku inspektorzy WIOŚ rozpoczęli kontrolę w firmie, gdzie doszło do pożaru – informuje Michał Ruczyński, rzecznik prasowy WIOŚ-u – Sprawdzana jest każda hipoteza. W trakcie kontroli sprawdzany będzie sposób przechowywania substancji, w tym substancji niebezpiecznych.

 

Główne zastrzeżenia padają w stronę Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie (Wody Polskie), ponieważ nie jest to pierwsza sytuacja, kiedy mieszkańcy zauważyli negatywne zmiany w Jeziorze Słonecznym. 

 

– Od momentu, kiedy Wody Polskie przejęły zarządzanie nad Jeziorkiem Słonecznym w 2018 r., ta instytucja nie zrobiła zupełnie nic – mówi Dominika Jackowski, radna Miasta Szczecin związana z os. Gumieńce. – Stan tego jeziorka z roku na rok się pogarsza. Mieszkańcy to widzą gołym okiem. Mamy wyniki badań, z których wynika, że do jeziora przedostają się duże ilości azotanów, co wskazuje na zrzut ścieków bytowych. Dodatkowo w ubiegłym roku doszło do zanieczyszczenia rzeki Bukowej i Jeziora Słonecznego ściekami wyprowadzanymi z jednego z zakładów produkcyjnych. Wiele firm ma zgodę na zrzut ścieków do pobliskich cieków, ale nikt nie kontroluje w jakich okresach, jakie ilości i jaki skład chemiczny jest do rzeki wrzucany.

 

Jeżeli chodzi o obecną sytuację, Wody Polskie na razie nie podają przyczyn zanieczyszczenia oraz podkreślają słowo „prawdopodobnie” przy powiązaniu jej z pożarem zakładu  w Mierzynie. 

 

– Wody Polskie poinformowały wszystkie służby o tym zdarzeniu i to one w ramach kompetencji będą wyjaśniać przyczyny oraz poszukiwać odpowiedzialnego za tę sytuację – informuje Natalia Chodań, rzeczniczka RZGW w Szczecinie.

 

Padają także pytania o sposób gaszenia pożaru zakładu w Mierzynie. To bezpośrednio po tym wydarzeniu woda na Gumieńcach uległa zanieczyszczeniu. Oczywiście najważniejsza jest walka z ogniem za wszelką cenę. Czy istnieją natomiast scenariusze i procedury podczas gaszenia obiektów, w których przechowywane są substancje szkodliwe dla środowiska?

 

– Służby takie jak straż pożarna powinny wiedzieć, że przy gaszeniu tego typu obiektów należy zablokować studzienki, jeżeli odprowadzenie wody jest do rzeki – ocenia radna Dominika Jackowski. – Strażacy nie powinni byli dopuścić, by ta woda dostała się do kanalizacji. Również Wody Polskie powinny być na miejscu i informować o połączeniu studzienek z ciekiem Bukowa, aby nie dopuścić do skutków, jakich jesteśmy świadkami. Wydaje mi się też, że zakład, który przechowuje tego typu substancje i uzyskuje zgodę na prowadzenie takiej działalności, musi uzyskać także odpowiednią opinię środowiskową. W tym także scenariusze na wypadek pożaru.

 

W sprawie przyczyn zanieczyszczenia oraz sposobu przeprowadzania akcji gaśniczej straż pożarna nie przekazuje obecnie konkretnych informacji.

 

– Obecnie trwają analizy przeprowadzonej akcji gaśniczej i przyczynach zanieczyszczenia – mówi bryg. mgr inż.  Piotr Tuzimek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Policach – Osoby, które patrzą na to z zewnątrz, mogą mieć różne opinie, ale my musimy opierać się na twardych danych i dowodach. Będziemy mogli się rzetelnie wypowiadać dopiero po tej analizie.

 

Ustalaniem przyczyn zanieczyszczenia zajmuje się policja. O sytuacji została powiadomiona prokuratura.

 

W chwili obecnej prowadzone są czynności zmierzające do wskazania przyczyn ewentualnego skażenia wody, która ma ujście w Jeziorku Słonecznym.- informuje mł. asp. Anna Kaźmierczak, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Policach – O podejrzeniu zanieczyszczenia zbiornika wodnego zostały powiadomienie wszelkie możliwe instytucje, które również badają przyczyny zanieczyszczenia wody. Na chwilę obecną czynności w sprawie pożaru są w toku. Na ten moment nie potwierdzono związku zanieczyszczenia wody z pożarem hali w Mierzynie. O sprawie została powiadomiona Prokuratura Rejonowa Szczecin Zachód.

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Wspólnoty mieszkaniowe dostaną pieniądze na Zielone Przedogródki i Podwórka

W tym roku pięć wspólnot mieszkaniowych otrzyma dofinansowanie w ramach programów: Zielone...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Powstała stacja badawcza. W sierpniu będzie w Szczecinie

Gotowa jest już mobilna stacja badawcza, która ma wykrywać i usuwać dodatkowe...

Ekologia i zdrowieW regionie

Setki śniętych ryb. Wojewoda uspokaja – to nie złote algi

Przyrodnicy martwią się, że problem skażenia Odry powraca, w Bielinku (powiat gryfiński)...

Ekologia i zdrowie

10 000 metrów kwadratowych łąki kwietnej. Właśnie została wysiana

Kwitnące, pachnące i pełne owadów łąki zwiastują początek lata. Od kilu sezonów...