Home Wydarzenia Filharmonia Szczecińska
WydarzeniaMarzec 2024

Filharmonia Szczecińska

151

Koncerty symfoniczne, kameralne, elektroniczne, wydarzenia edukacyjne – to i wiele więcej ma w swoich marcowych propozycjach Filharmonia w Szczecinie.

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin jednego z największych symfoników wszech czasów – Antona Brucknera. Jego Symfonia nr 8 to utwór katapultujący tak orkiestrę, jak i słuchaczy do całkowicie nowego wymiaru doznań muzycznych. Tę monumentalną i porywającą symfonię wykona dla Państwa 1 marca orkiestra filharmonii pod batutą maestro Rune Bergmanna.

6 marca zapraszamy do filharmonicznej sali kameralnej na prawdziwie ognisty koncert muzyków klasycznych, których połączyła miłość do muzyki tradycyjnej – bałkańskiej, klezmerskiej i polskiej. Perfekcyjnie opanowaną technikę gry ci znakomici muzycy zespołu Dance of Fire Quartet łączą ze słowiańskim duchem muzyki folkowej z czego wychodzi prawdziwie ognista mieszanka rytmów i wirtuozowskiej interpretacji.

Jedna z najlepszych orkiestr w kraju – Sinfonia Varsovia – towarzyszyć będzie na scenie jednemu z najbardziej cenionych pianistów na świecie – Piotrowi Anderszewskiemu. 8 marca, słuchając jednego wieczoru aż dwóch koncertów fortepianowych w jego wykonaniu, będą mieć Państwo niepowtarzalną okazję, by prześledzić, jak szybko, a zarazem jak twórczo rozwijał się ten typ utworu.

Kolejna odsłona cyklu Rubato 14 marca a usłyszymy duet Kadabra Dyskety Kusaje. Tworzą go pochodząca ze Lwowa Mariya Mavko (wokal, flet, syntezator) oraz wrocławianin Michał Szczepaniec (syntezator, produkcja, cytra). Artyści wykonują muzykę z pogranicza folku, dream popu i eksperymentalnej elektroniki – inspirowaną ukraińską i polską muzyką ludową.

Bohaterem kolejnego symfonicznego wieczoru, w piątek 15 marca, będzie z pewnością wspaniały Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza. Zinterpretuje go dla Państwa Anna Maria Staśkiewicz, zdobywczyni III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Usłyszymy także kompozycje Leoša Janáčka i Richarda Wagnera.

W piątek 22 marca w złotej sali zabrzmi między innymi Koncert fortepianowy nr 2 Aleksandra Tansmana. Ten znakomity utwór wykona dla Państwa Ignacy Lisiecki – jeden z czołowych polskich pianistów i regularny gość najbardziej prestiżowych sal koncertowych. Oprócz tego zabrzmi wspaniały Koncert na orkiestrę Béli Bartóka i poemat symfoniczny „Wyszehrad” czeskiego kompozytora Bedřicha Smetany.

Koncertowy marzec zakończy Soundlab, czyli laboratorium muzyki elektronicznej. 23 marca wystąpi francuski producent, DJ i muzyk, Viken Arman, który łączy ponadczasowość i nowoczesność w kolażu sampli, groove’ów i elementów charakterystyczne dla jazzu, house’u, minimalu, hiphopu i muzyki świata. Jego hipnotyzujące występy na żywo i sety DJ-skie odcisnęły piętno na wielu najbardziej kultowych parkietach tanecznych i festiwalach na świecie.

więcej: http://filharmonia.szczecin.pl

 

Powiązane artykuły

Kwiecień 2024Wydarzenia

Filharmonia

Wspaniali Artyści, wizyta jednej z czołowych orkiestr w Polsce NFM Filharmonii Wrocławskiej,...

Kwiecień 2024Wydarzenia

Teatr Współczesny

Zapraszamy na „Dobrego pieska”, czyli do Klubu Miłośników Psów. To zbiorowość odrobinę...

Kwiecień 2024Wydarzenia

Teatr Polski

Ponad pięćdziesiąt wydarzeń, w tym premierowy spektakl, warsztaty dla dzieci, przedstawienia z...

Kwiecień 2024Wydarzenia

Zamek Książąt Pomorskich

Zaprasza m.in. na koncert, ciekawe spotkania oraz festiwalowe nowości w Kinie Zamek...