WydarzeniaLipiec 2024

Filharmonia

86

Pierwsze  zapowiedzi sezonu

10 lat temu w nowym gmachu Filharmonii zabrzmiał pierwszy koncert symfoniczny. We wrześniu będziemy świętować pierwszą dekadę działalności w nowej siedzibie, która okazała się przełomem w dziejach nie tylko samej orkiestry i instytucji, ale także miasta i regionu.

W 2014 roku zagraliśmy dla Państwa IX Symfonię Beethovena, nie może więc jej zabraknąć w programie otwierającym kolejne dziesięciolecie naszej działalności w nowym gmachu. 6 września Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie po raz pierwszy jako dyrektor Filharmonii oraz główny dyrygent poprowadzi maestro Przemysław Neumann.

Czeski weekend

Filharmonia Morawska, STRO.MY Ensemble, a także grana na żywo muzyka do trzech odcinków Krecika – to wszystko czeka nas podczas trzydniowego święta w ramach Roku Muzyki Czeskiej.

20 września usłyszymy Orkiestrę Filharmonii Morawskiej w Ołomuńcu, która wykona Koncert na fortepian i orkiestrę g-moll op. 33 – jedyny koncert fortepianowy czeskiego kompozytora Antonína Dvořáka, a także I Symfonię H. 289 Bohuslava Martinů. 21 września wystąpi STRO.MY Ensemble – zespół okrzyknięty prawdziwą innowacją w dziedzinie muzyki klasycznej, którego występy oparte są na nowatorskim podejściu do muzyki: łączą w całość elementy muzyczne, wizualne i performatywne. W programie koncertu znalazły się trzy utwory czeskich kompozytorów, które zostały napisane specjalnie na obchodzony właśnie Rok Muzyki Czeskiej. Na zakończenie weekendu, w niedzielę 22 września, koncert dla młodszych i starszych melomanów, czyli pokaz trzech odcinków Krecika (Krecik zegarmistrzem, Krecik na pustyni i Krecik i muzyka) z muzyką graną na żywo.

Turniej Muzyków Prawdziwych

Turniej to szczecińskie święto muzyków tradycyjnych, a w tym roku także tych, którzy na temat tradycji lubią eksperymentować. Przed nami koncerty muzyki tradycyjnej, etnicznej i folkowej, warsztaty, jam session. Przede wszystkim jednak ważne są przesłuchania konkursowe – ich zwycięzcy wystąpią bowiem w złotej sali Filharmonii podczas Koncertu Laureatów wieńczącego tegoroczną edycję festiwalu. 9 edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych odbędzie się między 30 sierpnia a 1 września.

International Lutosławski Youth Orchestra

ILYO to pierwsza w Polsce w pełni międzynarodowa orkiestra młodzieżowa oraz profesjonalny program edukacyjny dla młodych muzyków. Jak co roku kilkudniowe warsztaty orkiestrowe zakończy finałowy koncert – tym razem 22 sierpnia.

W tym roku w przesłuchaniach do orkiestry uczestniczyło aż 252 młodych instrumentalistów z trzydziestu krajów świata na czterech kontynentach i to spośród nich wyłoniono skład tegoroczny skład zespołu. Ci niezwykle utalentowani, ambitni młodzi muzycy zaprezentują szczecińskiej publiczności dzieła Pendereckiego, Bernsteina, Lutosławskiego i Dvořáka.

Pełny repertuar na nowy sezon artystyczny zaprezentujemy 2 września. Od 3 września ruszy sprzedaż biletów na wszystkie wydarzenia, dzięki czemu będą Państwo mogli zaplanować swoje muzyczne doświadczenia na cały sezon. Zachęcamy do śledzenia naszych kanałów, aby być na bieżąco z nadchodzącymi koncertami i wydarzeniami.

Więcej: filharmonia.szczecin.pl.

Powiązane artykuły

WydarzeniaLipiec 2024

Willa Lentza

Różnorodny lipiec- literatura, teatr, wystawa, koncert. 1.07.2024 roku, godz. 17.00 w ramach...

WydarzeniaLipiec 2024

Teatr Lalek „Pleciuga”

OLIMPIADA BLISKOŚCI – nowy projekt  „Pleciugi” Od 16 maja do 30 listopada...

WydarzeniaLipiec 2024

Dom Kultury „13 Muz”

Serdecznie zapraszamy do Pałacu pod Głowami, a także na wydarzenia mające miejsce...

WydarzeniaLipiec 2024

Klub Skolwin

Przed nami wakacje, pora zadbać o wakacyjny wypoczynek dzieci.  01 – 05...