Home Edukacja Co wspólnego mają Nagroda Nobla w dziedzinie chemii i ZUT?
EdukacjaBiznes i inwestycje

Co wspólnego mają Nagroda Nobla w dziedzinie chemii i ZUT?

161
Prof. dr hab. Ewa Mijowska.

Pomagają usuwać tkankę nowotworową, a także rozprzestrzeniają światło lamp LED i telewizorów. Chodzi o kropki kwantowe, za których odkrycie troje Amerykanów otrzymało w tym roku Nagrodę Nobla z chemii. Okazuje się, że badania nad nimi trwają również na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. 

 

Zespół badawczy prof. Ewy Mijowskiej, zgłosił właśnie do opatentowania nową, ultraszybką metodę wytwarzania kropek kwantowych na materiałach dwuwymiarowych. Taki sposób będzie można wykorzystać na przykład na grafenie, przy produkcji baterii litowo-jonowych. Jakie jeszcze zastosowanie mogą mieć kropki kwantowe?

– Kropki kwantowe charakteryzują się zdolnością do zmiany swojego rozmiaru w zależności od ilości atomów w ich strukturze. Ta zdolność pozwala na precyzyjną kontrolę nad właściwościami światła emitowanego przez kropki. Dla fizyków, jest to niezwykle cenna cecha. Kropki kwantowe stały się kluczowym narzędziem w spektroskopii, umożliwiając badanie oddziaływania światła z materią na bardzo małą skalę. Ponadto, są wykorzystywane w nanotechnologii do produkcji nanomateriałów, oświetlenia LED o wysokiej efektywności,czy też w diagnostyce medycznej – tłumaczy prof. dr hab. Ewa Mijowska.

 

Naukowcy ze szczecińskiej uczelni prowadzą badania w sposób ekologiczny – przekonuje Emilia Kujawa, rzeczniczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

 

– Metoda, jak przystało na ZUT, czyli Uczelnię dla Zielonego Przemysłu, nie wykorzystuje rozpuszczalników i jest energooszczędna. Zespół prof. Ewy Mijowskiej badanie prowadzi na naszym nowym mikroskopie za prawie 16 milionów złotych – mówi Emilia Kujawa. 

 

Nowoczesny mikroskop wykorzystywany na ZUT to jedyne takie urządzenie w Polsce i jedno z dwóch w Europie, badania można zatem prowadzić na najwyższym poziomie. Taka aparatura znalazła się w otwartym niedawno laboratorium Centrum Zaawansowanych Materiałów i Inżynierii Procesów Wytwarzania ZUT. 

 

W tym roku trzej amerykańscy naukowcy: Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus i Alexei I. Ekimov otrzymali Nagrodę Nobla za odkrycie i badania nad kropkami kwantowymi. 

 

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycje

To ujęcie wody działa od blisko 100 lat

Już prawie od 100 lat działa ujęcie wody w Pilchowie. Choć zmienia...

AktualnościBiznes i inwestycjeW regionie

Światowy gigant kupił tereny pod Stargardem. Chce tu budować fabrykę soków

Firma rozpoczęła już proces inwestycyjny, teren – całych 14 hektarów – ma...

EdukacjaAktualności

Ponad 18 milionów złotych dotacji dla szkół policealnych. Płacimy nawet za „duchy”

Tylko w tym roku Gmina Miasto Szczecin wypłaciła szkołom policealnym ponad 18...

AktualnościBiznes i inwestycje

W przyszłym roku na grilla na Majowe? Rusza budowa miejsca, którego chcieli mieszkańcy

Właśnie rozpoczyna się budowa polany grillowej na osiedlu Majowym. To pomysł samych...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com