Home Biznes i inwestycje Co słychać na budowie nowego SDS? Sprawdzamy postępy prac
Biznes i inwestycje

Co słychać na budowie nowego SDS? Sprawdzamy postępy prac

293
Foto: Szczecińskie Inwestycje Miejskie

Budowa nowego Szczecińskiego Domu Sportu nabiera tempa. Od kilku dni jej krajobraz wzbogacają majestatyczne żurawie, bez których nie da się wyobrazić placów budów. 

Jak przyznaje rzecznik prasowy Szczecina ds. inwestycji, Piotr Zieliński, montaż tych stalowych konstrukcji przypominał zabawę z klockami lego. 

Ogromne stalowe elementy konstrukcji obu urządzeń zostały dostarczone na plac budowy w kontenerach i tak jak klocki zostały następnie ze sobą połączone, element po elemencie. Po zmontowaniu maszyny osiągnęły wysokość 28 oraz 22 metrów, długość ich ramion wynosi 55 metrów, a udźwig to maksymalnie 8 ton – podkreśla Zieliński. 

Sami budowlani nie próżnują przy budowie nowego obiektu. Wykonywana jest konstrukcja żelbetowa ław i stóp fundamentowych hali sportowej. W najbliższym czasie rozpocznie się montaż kanalizacji podposadzkowej basenu. Równoległe prowadzone są roboty ziemne w rejonie hali basenowej i hali sportowej.

Jaki będzie nowy SDS?

W nowym gmachu SDS znajdą się basen o długości 30 metrów z lokalnym przegłębieniem, wraz z towarzyszącymi mu pomieszczeniami sanitarnymi, szatniami i magazynami, a hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów. W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widowni. W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W obiekcie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75% wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie nadto wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Inwestycja realizowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj. 

Nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. Generalnym Wykonawcą jest Budimex S.A. Koszt prac to blisko 109 mln zł brutto. Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych.

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Już niedługo rozpocznie się przebudowa alei Powstańców Wielkopolskich 

W bezpośrednim sąsiedztwie torowiska tramwajowego na placu Szyrockiego, gdzie jadące od strony...

Biznes i inwestycje

Wiadomo, co z kolejnymi Targami Pracy. „Wielu młodych ludzi pyta, coś się zmienia”

Targi Pracy na Netto Arenie to największe wydarzenie tego typu na Pomorzu...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowieZ perspektywy

Ta produkcja nie prowadzi do degradacji środowiska. Zmieni branżę hodowców ryb?

Białko i tłuszcz owadzi,  stanowią istotny składnik diety wielu gatunków ryb w...

Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Szczecińska inwestycja w prestiżowej publikacji. TBS ma powód do dumy

Przebudowa wnętrza kwartału 36 położonego w obrębie ulicy Bogusława X, Małkowskiego, Bł....