Home Kultura „Okrętowiec na Wulkanie”-projekcja filmu Marka Osajdy i Marka Klasy
Kultura

„Okrętowiec na Wulkanie”-projekcja filmu Marka Osajdy i Marka Klasy

169

Jutro w Książnicy Pomorskiej odbędzie się projekcja filmu poświęconego prof. Eugeniuszowi Skrzymowskiemu, wybitnej postaci w powojennej historii Szczecina, który odbudowywał polski przemysł stoczniowy.

Prof. Eugeniusz Skrzymowski to postać bez wątpienia znana w środowiskach akademickich i przemysłu stoczniowego. Mimo iż już od paru lat profesora nie ma wśród nas, pamięć o nim dalej żyje. Zwłaszcza, że film dokumentalny Marka Osajdy i Marka Klasy wraca do początków Skrzymowskiego, opowiada jego historię pełną perypetii i ciekawych faktów. 

Już jako student nadzorował w Trójmieście prace nad wyposażeniem słynnego „Sołdka”, a także pracował przy budowie pierwszych, powojennych kutrów, na których opierało się potem całe polskie rybołówstwo bałtyckie. Przez kilka lat pełnił kierownicze funkcje w Stoczni Gdańskiej, a potem kierował Stocznią w Gdyni. W Szczecinie odbudowywał m.in. „Wulkana”, był dyrektorem technicznym Stoczni Szczecińskiej, później jej dyrektorem. Był też głównym autorem blokowej metody budowy statków – piszą organizatorzy.

Jednym z wielu osiągnięć Prof. Eugeniusza Skrzymowskiego jest uruchomienie studiów z zakresu okrętownictwa na Politechnice Szczecińskiej, a dzięki jego działaniom  zbudowano na Alei Piastów gmach dzisiejszego Wydziału Techniki Morskiej i Transportu ZUT. Jak podają organizatorzy spotkania, Profesorowi marzenie budowania statków towarzyszyło od zawsze. Autorzy filmu mieli okazję spotkać się ze Skrzymowskim parę miesięcy przed jego śmiercią. Teraz projekcja filmu „Okrętowiec na Wulkanie” odbędzie się jutro (18.04) w Książnicy Pomorskiej o godzinie 17:30. Wstęp wolny. 

 

Powiązane artykuły

Kultura

Już jutro rusza festiwal Słyszę Dobre Dźwięki!

Już od jutra, aż do niedzieli, Filharmonia zaprasza wszystkich szczecinian na czwartą...

Kultura

Wczoraj w Teatrze Letnim mogliśmy się cofnąć do czasów Abby

Wieczór zapowiadał się gorąco, nie tylko pod względem auty, ale i w...

LifestyleKultura

Taki będzie długi weekend w Szczecinie

Na najbliższy długi weekend wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby wspaniale...

KulturaLifestyleTurystyka

Grzeszczak, Lanberry, Zalewski i wielu innych. ONI wystąpią podczas finału regat The Tall Ships Races!

Czwarty szczeciński finał regat The Tall Ships’ Races odbędzie się już za...