Home Aktualności Bez mrozu też działa. Wiemy, jak utrzymywane jest lodowisko przy Netto Arenie
Aktualności

Bez mrozu też działa. Wiemy, jak utrzymywane jest lodowisko przy Netto Arenie

363

Dodatnie temperatury nie muszą oznaczać końca sezonu na łyżwy. Technologie wykorzystywane przy budowie sztucznych lodowisk  pozwalają na bezpieczną zabawę nawet wówczas, gdy nie ma mrozu. Dzięki temu lodowisko przy Netto Arenie długo jeszcze będzie dawało radość miłośnikom zimowej aktywności.

 

Tradycyjne lodowiska zwykle wymagają niskich temperatur, co sprawia, że korzystanie z nich jest ograniczone do okresu zimowego. Kiedy zimy były „srogie”, strażacy rozlewali wodę, a ta zamarzając, tworzyła lodowisko. Fani łyżwiarstwa wchodzili również na zamarznięte stawy i jeziora, ale to zawsze grozi niespodziewanym zarwaniem się lodu, choćby w miejscach odparzelin. To niebezpieczne i możliwe tylko w okresie mrozów.

– Technologie pozwalają nam dzisiaj budować sztuczne lodowiska, umożliwiając zachowanie zimowej i przede wszystkim bezpiecznej atmosfery nawet w cieplejsze dni – mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia, odpowiedzialnej za lodowisko przy Netto Arenie. – Nasze lodowisko nie będzie topnieć dopóki działa specjalistyczny sprzęt chłodzący. Zaawansowane systemy chłodzenia, wykorzystujące czynniki chłodnicze, sprawiają, że sztuczne lodowiska są bardziej odporne na zmiany pogody. W przypadku lodowiska przy ulicy Szafera, pod lodem mamy rozłożoną instalację chłodzącą z glikolem, który przez 24 godziny na dobę jest chłodzony agregatem i mrozi taflę. Temperatura chłodzenia to -4 stopnie, grubość tafli to 8 centymetrów – dodaje.

Gloikol, zwany również cieczą chłodzącą, to substancja o doskonałych właściwościach termicznych. Jego zdolność do efektywnego przenoszenia ciepła sprawia, że jest z powodzeniem wykorzystywany w rozmaitych systemach chłodzenia, w tym także w tafli lodowiskowych. Dzięki właściwościom antyfryzacyjnym, gloikol utrzymuje niską temperaturę nawet w warunkach, gdzie tradycyjne metody chłodzenia byłyby niewystarczające.

W praktyce, tafla gloikolowa składa się z warstwy, w której gloikol cyrkuluje w obiegu zamkniętym. Ten obieg umożliwia efektywne odprowadzanie ciepła, co skutkuje utrzymaniem stabilnej struktury lodu niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Dzięki temu sztuczne lodowisko może działać w temperaturach powyżej zera stopni Celsjusza, co otwiera możliwość korzystania z niego nawet w przypadku, gdy na zewnątrz namiotu chroniącego lodowisko, temperatura jest dodatnia.

Lodowisko przy Netto Arenie będzie działało do 18 lutego. Mieszkańcy mają do dyspozycji powierzchnię blisko 1000 metrów kwadratowych. Jednorazowo pomieści nawet 130 osób. Lodowisko będzie otwarte siedem dni w tygodniu, również w przerwie świątecznej i podczas ferii zimowych.

Informacje o godzinach i cenniku znajdziecie tutaj:  www.netto.arenaszczecin.eu/lodowisko/

Powiązane artykuły

AktualnościSport

Daniel Michalski z dziką kartą do turnieju głównego Invest in Szczecin Open!

Znamy już nazwisko ostatniego zawodnika, który otrzyma „dziką kartę” do turnieju głównego...

AktualnościPolityka

Skandalu z zatrudnianiem radnych ciąg dalszy. Kolejny to Jan Posłuszny z Koalicji Obywatelskiej

Kolejny radny i kolejne kontrowersje z łączeniem mandatu radnego i pracy w...

AktualnościEkologia i zdrowie

Dwa pożary na Międzyodrzu

Czy to było podpalenie? Strażacy nie komentują, ale dwa dni z rzędu...

AktualnościBiznes i inwestycje

To ujęcie wody działa od blisko 100 lat

Już prawie od 100 lat działa ujęcie wody w Pilchowie. Choć zmienia...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com