Home W regionie Będą dziś burzyć pomnik
W regionieHistoria

Będą dziś burzyć pomnik

141

Dziś, 22 lipca 2024 r. o godz. 13.00 w Nowogardzie (plac Wolności 9) mają się rozpocząć prace związane z usuwaniem pomnika, został on uznany przez IPN jako komunistyczny obiekt propagandowy.

„Pomnik Kombatantów RP” w Nowogardzie będzie 41. monumentem zdemontowanym w ramach dekomunizacji po apelu Prezesa IPN w marcu 2022 r.

Jak wyjasnia szczeciński IPN, obiekt znany wcześniej pod nazwą „Pomnik Braterstwa Broni” zbudowany został na placu Wolności przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Wdzięczności w Nowogardzie, na czele którego stal Stefan Kielek przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Nowogardzie. Jego zastępcą został wówczas Władysław Szczur, miejscowy sekretarz Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, sekretarzem Rajmund Bojarski, zaś skarbnikiem Tadeusz Bartoszewski. Z inicjatywą budowy upamiętnienia wyszli członkowie Powiatowego Komitetu Frontu Jedności Narodu w Nowogardzie.

– To środowisko w lutym 1969 r. uznało, że istnieje potrzeba wybudowania w Nowogardzie pomnika Wdzięczności. W tym celu rozpoczęto publiczną, w założeniu dobrowolną, zbiórkę pieniędzy na realizację upamiętnienia. Składać się miały osoby prywatne, ale też zakłady pracy. Ostatecznie pomnik pod nazwą „Braterstwa Broni” odsłonięto 7 listopada (!) 1972 r. podczas obchodów 55. ocznicy wybuchu rewolucji październikowej. Na cokole zostali umieszczeni dwaj średniowieczni rycerze oraz dwaj żołnierze – czerwonoarmista z gwiazda na hełmie oraz żołnierz „ludowego” Wojska Polskiego. Podczas uroczystości obecni byli m.in.: I sekretarz KW PZPR w Szczecinie Jerzy Łazarz, konsul ZSRS w Szczecinie Wasilij Owczarow i przedstawiciele Północnej Grupy Wojsk Sowieckich z Legnicy. W 1992 r. pomnik został wyremontowany a w 1995 r. przemianowany na „Pomnik Kombatantom III RP” a w społecznym przekazie funkcjonujący jako „Pomnik Kombatantów”. Na pomniku została umieszczona tablica z napisem: „Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej – 11 listopada 1995”, pod którą znalazł się wizerunek orła w koronie a obok Order Wojenny Virtuti Militari. Z hełmu czerwonoarmisty gwiazda została skuta – czytamy na stornie internetowej IPN w Szczecinie.

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycjeW regionie

Światowy gigant kupił tereny pod Stargardem. Chce tu budować fabrykę soków

Firma rozpoczęła już proces inwestycyjny, teren – całych 14 hektarów – ma...

AktualnościW regionie

3 promile u kierowcy TIR-a. „Jechał całą szerokością jezdni”

Zatrzymamy przez stargardzką drogówkę kierowca miał 3 promile. Jechał TIR-em drogą S10,...

AktualnościMotoryzacjaW regionie

Zainstalują odcinkowe pomiary prędkości

W naszym województwie przybędzie odcinkowych pomiarów prędkości. Inwestycje mają zostać zrealizowane w...

AktualnościHistoriaKultura

Ale tu był ruch. Oto nabrzeże statków parowych w Szczecinie

Ten obraz na przedwojennym nabrzeżu wprowadza nas w epokę, kiedy rewolucja przemysłowa...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com