Home Aktualności Jesteśmy bezpieczni? „Możliwe są czasowe, lokalne wezbrania wód”
Aktualności

Jesteśmy bezpieczni? „Możliwe są czasowe, lokalne wezbrania wód”

120

Obecnie Szczecin nie jest poważnie zagrożony powodzią, w przeciwieństwie do miast na południu Polski – taką informację przekazują władze województwa. Wojewoda Zachodniopomorski zapewnia, że służby są gotowe do działania na wypadek, gdyby sytuacja się zmieniła. 

 

– Aktualnie w województwie zachodniopomorskim nie przewiduje się niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Możliwe są czasowe, lokalne wezbrania wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w Trzebieży, Szczecinie i Gryfinie. Z prognoz wynika, że nawet jeśli wystąpią, nie będą znaczące. Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Dziś zwołałem posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym uczestniczyli przedstawiciele straży pożarnej, policji, wojska, GDDKiA, RZGW w Szczecinie oraz włodarze miast, powiatów i gmin, w których mogą wystąpić lokalne wezbrania wód – powiedział wojewoda Adam Rudawski na konferencji prasowej w Szczecinie.

 

– Strażacy Państwowej Straży Pożarnej i strażacy ochotnicy wspierają działania w województwie dolnośląskim i opolskim. Zadysponowanych jest tam 63 strażaków i 18 pojazdów, co stanowi 4% naszych zasobów ratowniczych. Do dyspozycji na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy 2600 druhów OSP i 1525 strażaków PSP oraz sprzęt: samochody, kłady, łodzie, pompy o wysokiej wydajności. Znamy Odrę i wiemy, w których miejscach mogą wystąpić ewentualnie niewielkie podtopienia. Jesteśmy w stałym kontakcie z samorządowcami, tak, aby w razie potrzeby szybko reagować – powiedział zachodniopomorski komendant PSP w Szczecinie – st. bryg. Mirosław Pender.

 

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz jego powiatowe odpowiedniki i wszystkie służby na bieżąco monitorują sytuację pogodową i są w gotowości do działania. Codziennie odbywają się też odprawy wojewodów z udziałem ministra MSWiA Tomasza Siemoniaka oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

W przypadku sytuacji kryzysowej do dyspozycji służb jest m.in. 350 tys. worków przeciwpowodziowych, ponad 350 różnych zapór i barier przeciwpowodziowych, pompy, agregaty, odzież ochronna i ratunkowa. Na bazie doświadczeń z południa Polski, zakupione zostaną 2 zestawy do internetu satelitarnego.

– Nie identyfikujemy zagrożenia powodziowego, ale jesteśmy przygotowani na wypadek zmieniających się warunków atmosferycznych – przyznał Michał Durka, dyrektor Regionalnej Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. – Dobrą wiadomością jest zmiana warunków wiatrowych. Wiatr cofkowy wiać będzie tylko do jutra, więc aktualne podwyższone stany wody w Trzebieży w najbliższych dniach ustąpią. Obniży się też poziom wody na morzu i da to miejsce wodzie, która będzie płynąć z południa kraju – podkreślił dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Michał Durka.

 

Pomoc dla powodzian

 – W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim uruchomiliśmy specjalny numer telefonu: 882 788 381 czynny w godz. od 8 do 20. Dzwoniąc pod niego dowiemy się, gdzie w danym powiecie na terenie naszego województwa możemy włączyć się w pomoc powodzianom i jakie produkty są im potrzebne – podkreślił Adam Rudawski.

O uruchomienie lokalnych numerów telefonów dla mieszkańców, pod którymi będą mogli uzyskać informacje, jak można pomóc powodzianom poprosił starostów na wideokonferencji wojewoda zachodniopomorski. Lista tych numerów pojawi się na stronie internetowej ZUW.

W naszym województwie zbiórkę darów i funduszy, we współpracy z lokalnymi sztabami, służbami i samorządami, organizuje m.in. zachodniopomorski oddział PCK.

– W Szczecinie dary mogą być przynoszone do siedziby Zachodniopomorskiego Oddziału PCK przy ul. Wojska polskiego 63 (wejście od ul. Piłsudskiego) w godzinach od 7.00 do 19.00. Polski Czerwony Krzyż organizuje również ogólnopolską zbiórkę funduszy dla powodzian, szczegóły dostępne są na stronie internetowej PCK – powiedziała dyrektor zachodniopomorskiego biura PCK Joanna Łaskarzewska.

 

– Od jutra rana dary dla powodzian można przywozić do Netto Areny. Wszystkie środki będziemy przekazywali do gmin, w których są potrzebne. Spółki miejskie również dysponują sprzętem, który w razie potrzeby może zostać użyty lub użyczony innym samorządom – podkreślił prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Powiązane artykuły

dolina dolnej odry
AktualnościW regionie

Jak wygląda sytuacja hydrologiczna w województwie?

Na chwilę obecną rzeki w całym województwie zachodniopomorskim nie przekraczają stanów ostrzegawczych...

Biznes i inwestycjeAktualności

Oświetlili park na Pomorzanach

Dzięki nowemu oświetleniu park przy ulicy Boryny to teraz bezpieczne i klimatyczne...

AktualnościBiznes i inwestycjeW regionie

Przy lotnisku w Goleniowie powstanie park handlowy. Otwarcie za dwa lata

Polska spółka Refield, która niedługo zbuduje nowe parki handlowe w Łańcucie i...

Aktualności

Wzywają do oprotestowana podwyżek w strefie parkowania. NiOL „To anonimowe, kłamliwe ulotki”

„Na klatkach schodowych w śródmieściu Szczecina pojawiły się oszukańcze ulotki wzywające do...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com