Home Aktualności Muzyczne świętowanie rocznicy Szczecińskiego Sierpnia’80. Przy legendarnej świetlicy wystąpi Tomek Lipiński z zespołem
AktualnościKultura

Muzyczne świętowanie rocznicy Szczecińskiego Sierpnia’80. Przy legendarnej świetlicy wystąpi Tomek Lipiński z zespołem

857

Już tylko godziny dzielą nas od wielkiego muzycznego święta przy legendarnej świetlicy Stoczni Szczecińskiej, która ma przypominać o rocznicy robotniczego buntu, który przyniósł nam upragnioną wolność. W najbliższy piątek wystąpi ze swoim zespołem Tomek Lipiński.

 

Jego wybór na gwiazdę piątkowego wieczoru nie jest przypadkowy – postać lidera Tiltu i współzałożyciela Brygady Kryzys jest uosobieniem młodzieżowego buntu przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

– Sam zespół ucieszył bardzo się ucieszył, że będzie mógł wystąpić w takim miejscu, więc mam nadzieję, że również widzowie, którzy przyjdą na ten koncert, będą ukontentowani tym występem – podkreśla prof. Sebastian Ligarski, dyrektor Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Wyjątkowa symbolika miejsca i czasu

Nie bez przypadku jest również miejsce i czas koncertu. Stoczniowa świetlica była świadkiem trzech przełomowych dla historii Polski i całej Europy Środkowo-Wschodniej strajków – w grudniu 1970, w styczniu 1971 i w sierpniu 1980 roku.

– Świetlica stoczniowa przy pl. Ofiar Grudnia 1970 r. jest miejscem szczególnym nie tylko dla Szczecina czy Polski, ale dla całej Europy – mówi Tomasz Kuczyński ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej. – W tym miejscu w ciągu dekady doszło do wydarzeń, które w istocie zapoczątkowały upadek systemu komunistycznego. To tu obradował tzw. Ogólnomiejski Komitet Strajkowy w grudniu 1970 r., to tu po raz pierwszy padło hasło utworzenia niezależnego od władz związku zawodowego.

Podczas drugiego ze strajków doszło do pamiętnej debaty pomiędzy strajkującymi stoczniowcami, na których czele stał Edmund Bałuka, a delegacją władz państwowych, w której skład weszli świeżo upieczony I Sekretarz KC PZPR Edward Gierek, premier Piotr Jaroszewicz, minister obrony narodowej gen. Wojciech Jaruzelski i minister spraw wewnętrznych gen. Franciszek Szlachcic.

Bardziej brzemienne w skutkach były protesty z sierpnia 1980. Stoczniowa świetlica ponownie stała się centrum życia strajkowego, a na czele MKS-u stanął Marian Jurczyk. Strajkujący, razem z ekspertami, sformułowali 36 postulatów, z których najważniejsze dotyczyły: założenia niezależnych od władz związków zawodowych, zagwarantowania prawa do strajku, rozpowszechnienia Karty Praw Człowieka, zaprzestania prześladowania działaczy opozycji, swobód dla działalności Kościoła katolickiego, wzniesienia pomnika upamiętniającego ofiary Grudnia’70, przywrócenia do pracy ludzi zwolnionych w wyniku represji pogrudniowych, zniesienia cenzury. Po długich i ciężkich rozmowach z rządową delegacją, na której czele stał wicepremier Kazimierz Barcikowski, udało się wynegocjować ostateczną treść szczecińskiego porozumienia, podpisanego 30 sierpnia 1980 roku. 

Intencją Centrum Solidarności „Stocznia” jest, żeby ten wspaniały obiekt przywrócić do życia, tak by stał się miejscem spotkań ludzi, którzy będą czerpać z niego siłę i patrzeć z optymizmem w przyszłość. Aby przywrócić jej ducha historii, ducha wolności. Tak, jak postrzegali ją robotnicy w latach 1970–1981.

Kim jest Tomek Lipiński?

Tomek Lipiński jest liderem i współzałożycielem legendarnych zespołów Tilt i Brygada Kryzys (razem z Robertem Brylewskim). Współpracował m.in. z Izraelem, nagrywał również pod swoim imieniem i nazwiskiem (album „Nie pytaj mnie” z 1994 i „To, czego pragniesz” 2016). Wokalista, gitarzysta, jest autorem lub współautorem m.in. takich przebojów jak „Centrala”, „Mówię ci, że”, „To co czujesz, to co wiesz”, „Nie wierzę politykom”,„Runął już ostatni mur”, „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie pytaj mnie co jest dobre, a co złe” i wielu innych. Jest autorem muzyki i piosenek do kilku filmów (m.in. piosenek do obrazu „Słodko gorzki”, „Psy II: Ostatnia krew” oraz „Reich“ – wszystkie w reż. Władysława Pasikowskiego. Jego ostatni album z 2015 roku, nosi tytuł „To, czego pragniesz”. 24 czerwca 2022 roku ukazał się singiel „Chyba że chcesz”, a 8 marca br. – „Jeśli na razie nie będzie normalnie”.

Jest laureatem Złotego Fryderyka za całokształt pracy artystycznej, Superjedynki na tegorocznym festiwalu w Opolu, a także nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem” za „szczególną wrażliwość muzyczną i kunszt słowa”. Od 2011 roku zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.

Aktualny skład zespołu TOMEK LIPIŃSKI to:

  • Karol Ludew – perkusja,
  • Piotr Leniewicz – gitara basowa,
  • Grzegorz Stasiuk – instr. klawiszowe, wiolonczela, gitara,
  • Anna Patynek – instr. perkusyjne;

Bilety, których ceny zaczynają się od 49 zł, można kupić zarówno stacjonarnie, jak i również poprzez następującą stronę: https://www.biletomat.pl/bilety/tomasz-lipinski-z-zespolem-szczecin-44443/.

Organizatorami wydarzenia są Szczecińska Agencja Artystyczna oraz Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie.

 

Powiązane artykuły

AktualnościKultura

„Napój miłosny” w najbliższy weekend na deskach szczecińskiej opery

Jedna z najczęściej wystawianych oper komicznych – „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego na...

Aktualności

Dowództwo Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie kończy 25 lat. Odbędzie się piknik

Dowództwo Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie ma tyle samo lat, co obecność Polski...

AktualnościEkologia i zdrowieW regionie

Chronione gatunki na celowniku włoskich myśliwych

Włoscy myśliwi przyjechali nad jezioro Miedwie polować na ptaki nie pierwszy raz....

AktualnościKultura

Seniorzy pokażą swoją filmową wizję świata 

Już w środę 25 września rusza wyjątkowy i unikalny w swoim rodzaju...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com