Home Sport Znamy trasę 60. Etapowych Regat Turystycznych. Szykuje się 10 dni niezapomnianej zabawy
Sport

Znamy trasę 60. Etapowych Regat Turystycznych. Szykuje się 10 dni niezapomnianej zabawy

179

Etapowe Regaty Turystyczne odbywają się co roku w ostatnim tygodniu lipca i trwają od soboty do niedzieli następnego tygodnia. Z każdą kolejną edycją Regaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a sama impreza stała się okazją do żeglarskiej rywalizacji i rodzinnych spotkań. Jak w tym roku zaplanowano tę przygodę? 

 

Etapowe Regaty Turystyczne organizowane przez  Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski już od ponad pół wieku stanowią wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich pasjonatów żeglarstwa. Dodatkowo sam fakt organizowania tak dużej imprezy świadczy o żeglarskim potencjale regionu. Nic dziwnego, bowiem Zalew Szczeciński liczący przeszło 690 kilometrów kwadratowych stanowi prawdziwą ostoję miłośników żeglugi. W regatach zazwyczaj uczestniczy od 60 do 100 jachtów żaglowych, co daje liczbę nawet 400 żeglarzy biorących udział w wydarzeniu. 

– Regaty cieszą się dużą popularnością. Rozgrywane są w najpiękniejszym miesiącu lata w czasie wakacji i gwarantują tygodniowy żeglarski wypoczynek rodzinny – komentuje Izabella Kidacka.

Jak co roku uroczyste rozpoczęcie Regat odbędzie się w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim. I etap, czyli Wyścig o Puchar Burmistrza Nowego Warpna Jarosława Burby zacznie się o godzinie 12:00 i potrwa do 19:00. Po tym czasie wręczone zostaną nagrody, a następnie wszystkich uczestników czeka biesiada przy żeglarskich piosenkach. Miłośnicy szant na pewno znajdą powód do radości. Warto dodać, że każdy z dziewięciu dni kończyć się będzie w ten sam sposób – przy żeglarskich rytmach. 

Z Trzebieży wyznaczona trasa prowadzić będzie przez Nowe Warpno, niemieckie Ueckermunde, Wolin, Świnoujście, Dziwnów, Zalew Kamieński, ponownie Dziwnów i Świnoujście. Ze Świnoujścia wszyscy uczestnicy udadzą się do Stepnicy, skąd wystartuje ostatni, IX etap Regat. 27 lipca o godzinie 12:00 wszyscy żeglarze obiorą kurs na Trzebież, by dzień później uroczyście zakończyć 60. Etapowe Regaty Turystyczne. 

– Do regat dołączają nowe jachty z akwenów bardzo znanych w Polsce takich jak: Mazury, Solina, Gdynia. Przybywają żeglarze ze śródlądzia z odległej Częstochowy, z Tych, Dąbrowy Górniczej, Łodzi, Przemyśla. Przypływają również na swoich jachtach żeglarze z Niemiec – informuje Izabella Kidacka. 

Zgłoszenia (w jednym pliku PDF oraz z nazwą jachtu) przyjmowane będą do czwartku 30 czerwca 2024 r. na maila: biuro@zozz.org lub ikidacka@zozz.org. Zapisów dokonać można również za pośrednictwem strony internetowej Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Obowiązuje wpisowe w wysokości 400 zł za jacht oraz 55 zł od załoganta. Cennik obowiązuje do 15 maja. Po upływie tego czasu opłata wzrasta do 600 zł za jacht oraz 100 od załoganta. Lista startowa ogłoszona zostanie 1 lipca. 

Powiązane artykuły

Sport

Pogoń powalczy z Wisłą Kraków o Puchar Polski. Będzie bezpłatna Strefa Kibica Netto Arena

2 maja na Stadionie Narodowym Pogoń Szczecin powalczy z Wisłą Kraków o...

AktualnościSport

W Teatrze Letnim powstanie strefa kibica na finał Pucharu Polski

To dobra wiadomość dla tych, którzy chcą dopingować szczecińską Pogoń w finale...

Felietony Sport

Zanosi się na wielkie bieganie. Ponad 1000 uczestników

Ponad 1000 biegaczy zapisało się już na 5 edycję Szczecińskiego Biegu Nocnego....

Sport

Trwa turniej Pucharu Polski. To największa taka impreza w historii Szczecina

Dziś i jutro na Jasnych Błoniach króluje petanka. Najlepsi zawodnicy z całej...