Home Motoryzacja Zmiany dla kierowców. Niedopełnienie nowego obowiązku będzie kosztowne
Motoryzacja

Zmiany dla kierowców. Niedopełnienie nowego obowiązku będzie kosztowne

2.6k
samochody i zmiany dla kierowców

Urząd Miasta Szczecin przypomina o zmieniających się wraz z początkiem 2024 r. przepisach w zakresie rejestracji pojazdów. Dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu, zastąpiono obowiązkiem jego zarejestrowania. Kara może wynieść nawet 2000 złotych. 

 

W przypadku nabycia pojazdu na terenie Polski, ale także z innego państwa Unii Europejskiej oraz spoza Europy właściciel pojazdu będzie zobowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni. Dotyczy to również nabycia pojazdu w drodze spadku. W tym przypadku termin biegnie od dnia prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. 

W przypadku nabycia pojazdu przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami czas na rejestrację ulega wydłużeniu. Wniosek w takiej sytuacji złożyć w terminie 90 dni. 

Jak informuje Urząd Miasta Szczecin, niedopełnienie tego obowiązku będzie kosztowne.

– Niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu w wymaganym ustawowo terminie, ale nieprzekraczającym 180 dni, podlega karze pieniężnej w wysokości 500 zł – informuje Dariusz Sadowski z Centrum Informacji Miasta. – Niezłożenie wniosku w terminie przekraczającym 180 dni, podlega karze pieniężnej w wysokości 1000 zł. 

Inne kary dotyczą wspomnianych wcześniej przedsiębiorców. W ich przypadku kary to 1000 zł za niezarejestrowanie pojazdu do w terminie do 180 dni oraz 2000 zł po przekroczeniu tego okresu. 

Obowiązkiem jest również zawiadomienie starosty o zbyciu pojazdu w wymaganym terminie. Jego niedopełnienie podlega karze 250 zł (bez względu na liczbę dni przekroczenia). Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2024 r. zawiadomienia o zbyciu pojazdu dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Można przesłać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP lub wysłać na adres Urzędu Miasta. 

Powiązane artykuły

Motoryzacja

Dwa nowe autobusy elektryczne już są w Szczecinie. Niedługo wyjadą na linie

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” wzbogaciło się o dwa przegubowe Solarisy z napędem...

Motoryzacja

Wjechała wprost pod tramwaj. Jest nagranie

Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, choć Honda została zmasakrowana....

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

To będzie najdłuższy tunel drogowy w Polsce. Powstanie pod Szczecinem

Będzie miał 5 kilometrów długości, będzie zanurzony w najgłębszym miejscu 50 metrów...

HistoriaMotoryzacja

Zabytkowy, niskopodłogowy tramwaj ze Szczecina turystycznym hitem w Poznaniu 

Komunikacja tramwajowa w Szczecinie może się pochwalić barwną i ciekawą historią –...