Home Aktualności „Zamiast kopiuj wklej, można było zrobić coś oryginalnego” – rowerzyści drwią
AktualnościTurystykaW regionie

„Zamiast kopiuj wklej, można było zrobić coś oryginalnego” – rowerzyści drwią

110

Macie swoje ulubione trasy rowerowe? Ścieżka rowerowa, biegnąca przez gminę Dobra w stronę Dobieszczyna czy Stolca jest malownicza, przy popularnej trasie znajdują się liczne stacje przystankowe, a przy nich tablice. To właśnie ten ostatni element infrastruktury jest obiektem zaskoczenia wielu miłośników jednośladów. Powód? Jakość wykonania.

 

W dobie cyfryzacji i powszechnego dostępu do wysokiej jakości technologii, oczekiwania społeczne dotyczące estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznej rosną. Jednym z elementów, który powinien spełniać te oczekiwania, są tablice informacyjne, które często stanowią pierwsze źródło informacji dla turystów i mieszkańców. Niestety, nie zawsze spełniają one swoją rolę w zadowalający sposób. Przykładem mogą być tablice informacyjne z mapą okolicy, na której widnieje zrzut ekranu o bardzo niskiej rozdzielczości, skutkujący ogromną pikselozą. Te tablice można spotkać przy trasie rowerowej, biegnącej przez gminę Dobra.

– Wydawać tyle pieniędzy na ścieżkę rowerową, która jest piękna, i zepsuć wszystko takim, dość tandetnym wykonaniem… zaskakujące to, za każdym razem, jak się zatrzymują przy tych tablicach, to przepełnia mnie irytacja – mówi nasz czytelnik. – Mógł to zaprojektować grafik, tu powinna być jakaś unikalna mapa pokazująca trasy rowerowe w okolicy, by zaplanować siebie wyprawę. Tymczasem jest zrzut z ekranu, pikseloza, chyba print scren z Google – komentuje.

Sprawdziliśmy, jak wyglądają te tablice i rozmawialiśmy z przypadkowo spotkanymi rowerzystami.

– Na pewno zamiast kopiuj wklej, można było zrobić coś oryginalnego, ale jest jak jest… tak trochę po polsku – uśmiechali się w rozmowie z nami.

Pikseloza to efekt, który pojawia się, gdy obraz o niskiej rozdzielczości jest powiększany, powodując, że poszczególne piksele stają się widoczne gołym okiem. Taki efekt może być akceptowalny w kontekście artystycznym, np. w pixel arcie, ale raczej nie na tablicy informacyjnej, która ma służyć praktycznym celom. Z daleka „jakoś wyglądają”, z bliska – jest już gorzej. Fakt, tablice przy ścieżce rowerowej wciąż są czytelne, a co za tym idzie, funkcjonalne – niemniej estetyka pozostawia wiele do życzenia

Dało się to zrobić lepiej? Na pewno tak – w dzisiejszych czasach dostęp do sprzętu i oprogramowania, które pozwala na tworzenie i edycję takich obrazów, jest powszechny. Zamiast zrzutu ekranu o niskiej jakości, można było użyć profesjonalnych narzędzi do tworzenia map.

Ile to kosztowało? Tylko sam odcinek pomiędzy Łęgami a Stolcem ma 3.5 szerokości i ponad 5 km długości. Wykonano tu 9 miejsc odpoczynku. Wartość wykonanych prac to 4 713 899,97 zł. Odbiory prowadzone były w 2021 roku – ktoś te tablice z pikselozą zaprojektował, wydrukował, zamontował i… zaakceptował podczas odbioru.

Powiązane artykuły

Aktualności

Dofinansowania z KPO idą jak świeże bułeczki. Podpisano już 181 umów 

Niemałym sukcesem może się pochwalić Zachodniopomorski Urząd Wojewódzkich. Tylko do dzisiaj podpisano...

Aktualności

Szczeciński Rower Miejski kończy 10 lat

Zaczęło się od wygranego projektu w pierwszej edycji SBO oraz 324 jednośladów...

AktualnościMotoryzacja

Formuła 1 zawitała do Szczecina! Bolid Yūkiego Tsunody zaparkował na Prawobrzeżu 

Na stacji Orlenu przy ulicy Struga zaparkował pojazd teamu Visa Cash App...

Aktualności

W Szczecinie padła szóstka w Lotto. Szczęśliwiec wygrał wczoraj prawie 7 milionów

Podczas losowania Lotto, które odbyło się we wtorek, 19 sierpnia, wylosowano liczby:...