Home Aktualności Są grzyby. W tych lasach jest mnóstwo kurek
AktualnościW regionie

Są grzyby. W tych lasach jest mnóstwo kurek

175

Deszcze i ciepłe noce, to stworzyło idealne warunki do wzrostu grzybów w lasach regionu. Pojawiły się kurki, które są jednymi z najbardziej cenionych grzybów.

 

Deszczowe dni i ciepłe noce tworzą mikroklimat, w którym grzyby mają optymalne warunki do wzrostu. Wysoka wilgotność i umiarkowane temperatury sprzyjają rozwijaniu się grzybni. Kurki, znane również jako pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius), korzystają z tych warunków, rosnąc w dużych ilościach w lasach liściastych i iglastych.

W lasach Pomorza Zachodniego kurek nie brakuje. Szczególnie wielu grzybiarzy, którzy ruszają do lasów w południowej części województwa, pokazuje okazałe zbiory. Okolice Drawna, Drawska Pomorskiego, Wałcza, Złocieńca czy Bornego Sulinowa – tam jest ich sporo. Grzybiarze raportują pojawianie się kurek również w Puszczy Goleniowskiej, ale ta ostatnia lokalizacja nie jest aż tak „obfita”, jak wcześniej wymieniane lasy.

Kurki lubiane przez grzybiarzy

Kurki charakteryzują się jaskrawożółtym kolorem, trąbkowatym kształtem. Rosną w grupach, często ukrywając się pod liśćmi i mchem. Są łatwe do rozpoznania, co czyni je ulubieńcami grzybiarzy, zarówno początkujących, jak i doświadczonych.

Podczas zbierania kurek, ważne jest, aby zachować ostrożność i nie niszczyć delikatnego ekosystemu leśnego. Należy używać noża do delikatnego odcinania grzybów, pozostawiając grzybnię nienaruszoną. Warto również pamiętać o zasadach bezpieczeństwa – zawsze zabieraj ze sobą przewodnik po grzybach lub aplikację do identyfikacji, aby upewnić się, że zbierasz tylko jadalne grzyby.

Kurki są nie tylko smaczne, ale również wszechstronne w kuchni. Ich smak świetnie komponuje się z różnymi potrawami. Mogą być smażone, duszone, dodawane do zup, sosów, risotto czy jajecznicy. Popularnym daniem są kurki w śmietanie, które idealnie nadają się jako dodatek do mięs lub samodzielne danie.

Powiązane artykuły

Aktualności

Zmiany w zarządzie SEC. Adam Palacz nowym prezesem spółki

Roszady w zarządzie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej stały się faktem. Nowym prezesem spółki...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...