Home Aktualności Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa: szlaki, sieci, połączenia
AktualnościHistoriaKultura

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa: szlaki, sieci, połączenia

70

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa to coroczny projekt koordynowany przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, którego głównym celem jest promowanie różnorodności dziedzictwa regionu. W 2024 roku ZDD odbywają się pod hasłem „Szlaki, sieci, połączenia”.

 

Dział Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie włącza się w obchody ekspozycją „Powiązane w sieć – w sieci powiązani”, prezentującą sprzęt rybacki z Pomorza Zachodniego. Zbiory liczą obecnie ponad 650 obiektów, około 95% to zabytki zgromadzone w okresie powojennym; z tych przedwojennych w 1945 roku udało się zabezpieczyć tylko 54 obiekty. Wystawa będzie małym wycinkiem kolekcji.

Ekspozycja będzie dostępna od 30.08 do 13.10.2024 roku w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, w holu na pierwszym piętrze.

Słowo „sieć” jest wyrazem wieloznacznym – polisemem. Może to być narzędzie do połowu ryb lub chwytania zwierząt, może być rozpięta przez pająka – pajęczyna, to krzyżujące się przewody, drogi, linie komunikacyjne lub zasadzka na kogoś, zorganizowana, tajna grupa ludzi i wreszcie -– internet.

Powiązane w sieci są ryby, a w sieci powiązani są ludzie. To zdanie uzmysławia nam, jak bardzo jesteśmy zależni od siebie.

– Dawniej rybacy sami wiązali sieć z nici i sznurów z włókien konopi, pokrzywy, manili, lnu. Była to ciężka praca, a służyło do niej specjalne narzędzie – kleszczka. Kleszczki mają charakterystyczny kształt wydłużonego prostokąta stożkowato zakończonego na górze, a w dolnej części przypominającego literę C. W górnej części kleszczki znajduje się wyżłobiony otwór, pośrodku którego wystaje cienka igła służąca do owijania na niej nici. Sieciarz stosował węzły jedno- lub dwuzamachowe. Według doświadczonych wytwórców węzły jednozamachowe były bardziej wytrzymałe i tworzyły trwałe połączenia. Dobrze wykonana sieć rybacka charakteryzowała się trwałością i efektywnością. Odpowiednio zapleciony materiał, poddawany rozsądnemu wykorzystaniu, mógł wytrzymać długie lata. Ponadto dobrze dobrany rodzaj sieci, a także jej długość i wielkość oczek, pozwalały zmaksymalizować liczbę udanych połowów, tym samym oszczędzając czas i pieniądze rybakom – tłumaczy Daniel Źródlewski z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Współcześnie ludzkość – świadomie lub nie – daje się wciągnąć w globalną sieć różnorakich połączeń. Sieci połączone są trwałymi węzłami, trzeba umieć się w nich odnaleźć i poruszać.

– Analiza sieci społecznych wykorzystywana jest w badaniach psychologicznych małych grup, w antropologii i socjologii, zainteresowanych relacjami zachodzącymi między jednostkami tworzącymi większą całość oraz między jednostką a całością. Kluczowe jest tu potraktowanie społeczeństwa jako sieci bądź uznanie, że struktura społeczna wynika z relacji zachodzących między elementami takiej sieci – mówi Daniel Źródlewski.

Ciekawym przykładem są europejskie sieci kulturalne. Działają ponad granicami państwowymi, przyjmując najczęściej formę prawną stowarzyszenia zarejestrowanego w jednym z europejskich krajów. Dzięki szerokiemu spektrum wiedzy, umiejętności i doświadczenia, prezentowanych przez organizacje członkowskie, oraz temu, że sieci są mostem pomiędzy podstawowym ogniwami sektora kultury a instytucjami międzynarodowymi, stowarzyszenia te stały się niezbędnym narzędziem wpływania na politykę kulturalną UE.

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycje

Siedmiu chętnych na przebudowę Trasy Zamkowej. Wszystkie oferty mocno przekraczają budżet

Siedmiu wykonawców jest zainteresowanych przebudową młodszej, wyjazdowej nitki Trasy Zamkowej. Problem jest...

Aktualności

Jesteśmy bezpieczni? „Możliwe są czasowe, lokalne wezbrania wód”

Obecnie Szczecin nie jest poważnie zagrożony powodzią, w przeciwieństwie do miast na...

Biznes i inwestycjeAktualności

Stowarzyszenie Gentlemen’s Business Group na rzecz Ligi Superbohaterów

Nie każdy superbohater nosi pelerynę, ale każdy może nim być. Wystarczy odrobina...

Biznes i inwestycjeAktualności

Wykonawca przejął Plac Orła Białego. Niebawem ruszy przebudowa

Plac Orła Białego staje się placem budowy. Wykonawca przejął teren inwestycji. Początek...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com