Home Biznes i inwestycje Wycinka drzew pod budowę trasy S10 została wstrzymana – po protestach ekologów
Biznes i inwestycjeMotoryzacja

Wycinka drzew pod budowę trasy S10 została wstrzymana – po protestach ekologów

1.3k
Foto: bydgoszczwbudowie.pl

Wycinka drzew pod budowę trasy S10 rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku, według planów, miała przebiegać przez fragment Puszczy Bydgoskiej na terenie nadleśnictw Cierpiszewo, Solec Kujawski, Bydgoszcz i Gniewkowo. Leśnicy chcieli uporać się zadaniem przed okresem lęgowym ptaków, ale już wiadomo, że nie zdążą, a inwestycja może być wstrzymana na długie miesiące.

 

Wielu szczecinian z niecierpliwością spogląda na postępy prac przy budowie S10, drogi, która ma połączyć Szczecin ze stolicą Polski i jest bardzo ważna w kontekście sprawnego tranzytu. Wreszcie będziemy mieli wymarzone bezpośrednie połączenie regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza drogą dwupasmową. S10 będzie alternatywnym szlakiem transportowym na północ od autostrady A2.

Prace w okolicach Bydgoszczy i Torunia są bardziej zaawansowane niż na Pomorzu Zachodnim, ale właśnie część inwestycji została zastopowana. Na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski została wstrzymana wycinka drzew. Planowana trasa ma przeciąć źródliska w Wypaleniskach i miejscowości Rudy pod Solcem Kujawskim, co wywołało spore protesty ze strony ekologów. Jak się dowiedzieliśmy, właśnie z tego powodu w piątek 19 stycznia wycinka została wstrzymana.

– Priorytetem dla leśników jest minimalizacja negatywnego wpływu wycinki na ekosystem. Wszelkie obiekty o charakterze ochronnym, stwierdzone podczas inwentaryzacji przyrodniczej, zostały przeniesione poza obszar objęty inwestycją do ekosystemów spójnych z ich wymaganiami – tłumaczyła jesienią ubiegłego Honorata Galczewska, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. – Jednak Źródliska w okolicach miejscowości Wypaleniska na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski nie jesteśmy w stanie przenieść. Jest to wyjątkowe miejsce, podnoszące walory przyrodnicze regionu do najwyższego poziomu. Jedyne takie miejsce, gdzie wody gruntowe wybijają na powierzchnię i wzbogacają różnorodność gatunkową lasów, zgodnie z planami ma zostać zmodyfikowane w ramach inwestycji drogowej.

Co ciekawe, na etapie opiniowania projekt drogi biegnącej przez Źródliska był negatywnie przyjęty, ale mimo to, projekt zatwierdziła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, wydając decyzję środowiskową. W listopadzie rozpoczęła się wycinka drzew. To z kolei spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem obrońców przyrody, którzy stanęli w obronie Źródlisk w Wypaleniskach i Rudach.

Ekolodzy apelują o przesunięcie inwestycji o kilkaset metrów, dzięki czemu można by było Źródliska ominąć i oszczędzić fundusze przewidziane na budowę planowanej nad nimi estakady. Wszystko wskazuje na to, że prace zostaną wtrzymane na dłużej, a inwestycja już na samym starcie zostanie mocno opóźniona.

Pierwszymi odcinkami ekspresowej S10 kierowcy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego mieli pojechać już w 2026 roku.

Dla mieszkańców naszego regionu decyzja o budowie S10 jest szalenie ważna. Nie bez przyczyny „krajową dziesiątkę” nazywa się „drogą śmierci”, na tej trasie dochodzi do wielu wypadków, także śmiertelnych. S10 zdecydowanie wpłynie na komfort podróżowania, a przede wszystkim na bezpieczeństwo, które w obecnym standardzie drogi jest fatalne.

Powiązane artykuły

AktualnościBiznes i inwestycjeW regionie

Przetargi na sprzęt diagnostyczny pod lupą CBA. Służby weszły do dwóch szpitali w regionie

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację przetargową w placówkach medycznych z Koszalina,...

Biznes i inwestycjeAktualności

Prace ruszyły! Drzewa zostaną przesadzone, a potem wybudują kładkę

Prace przygotowawcze na terenie budowy kładki nad ulicą Strugą ruszyły. Dotyczą one...

Biznes i inwestycjeAktualności

Mamy kolejne zielone torowisko w Szczecinie. To fragment torów na Nabrzeżu Wieleckim

Na przebudowywanej trasie „szóstki” pomiędzy przystankami „Wyszyńskiego” i „Dworcowa” zbudowano torowisko w...

AktualnościBiznes i inwestycje

Prawie 11 milionów straty. Fatalna kondycja goleniowskiego lotniska

10 mln 890 tys. złotych straty – to bilans Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów....