Home Felietony  Wolno tu parkować, czy nie wolno parkować? – oto jest pytanie!
Felietony Motoryzacja

Wolno tu parkować, czy nie wolno parkować? – oto jest pytanie!

554

Zamieszczone powyżej zdjęcie zostało wykonane przy ul. Czarneckiego w Szczecinie. Cóż na nim widzimy? Znak informujący o żółtej podstrefie Strefy Płatnego Parkowania, a za nim kolejny znak ze strzałką poniżej – ten informuje z kolei, że aż do tego znaku obowiązuje zakaz zatrzymywania się. I jak kierowca ma odczytać takie sprzeczne informacje? Pakować tu nie wolno, ale zapłacić za parking trzeba?

Nie wiem, ilu kierowców chcących podwieźć kogoś na dworzec kolejowy lub odebrać kogoś z pociągu, wjeżdża w ulicę Czarneckiego, by na chwilę się zatrzymać. Dodam, że na całej długości ulicy obowiązuje zakaz zatrzymywania się – na drugim (niewidocznym na zdjęciu) końcu ulicy ustawiony jest znak ze strzałką do góry, co jak wiadomo oznacza początek przestrzeni, gdzie postój jest niedozwolony.

Ja osobiście miałem duże wątpliwości, ostatecznie nie pozostawiłem auta w tym miejscu (o tym na końcu tekstu), ale zrobiłem zdjęcie, a potem wysłałem je do spółki miejskiej Nieruchomości i Opłaty Lokalne jako podmiotu odpowiedzialnego za SPP (czyli wystawia „mandaty” za brak opłaty za postój), oraz do Straży Miejskiej, która egzekwuje przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie niedozwolonego parkowania (czyli wystawia mandaty za takie wykroczenie).

Moja wiadomość brzmiała tak:

W załączeniu przesyłam zdjęcie z ul. Czarneckiego z prośbą o komentarz i odpowiedź na pytanie, czy ustawione w tym miejscu znaki nie są ze sobą sprzeczne oraz jak ma je interpretować kierowca.

Obie instytucje błyskawicznie odpowiedziały na moją wiadomość, miałem także możliwość telefonicznie rozmawiać na ten temat z adresatami.

Rzecznik Prasowy NiOL Pan Wojciech Jachim tłumaczy:

Znak D-44 (z literą „P”) oznacza początek podstrefy (w tym wypadku B, żółtej) Strefy Płatnego Parkowania. Znak D-44 nie jest sprzeczny ze znakiem B-36 (zakaz zatrzymywania się), ponieważ wyznacza on granicę strefy, a nie konkretne miejsce do parkowania. Na miejsca przeznaczone do postoju dla pojazdów wskazuje znak D-18 „parking” (którego na tym zdjęciu nie ma).

Z kolei Rzecznik Straży Miejskiej Szczecin St. Insp. Joanna Wojtach informuje:

Na całym odcinku ulicy Hetmana Czarnieckiego od znaku B-36 ze strzałką w dół obowiązuje zakaz zatrzymywania. Znak B-36 to jeden z najczęściej spotykanych na krawędziach jezdni znaków zakazu, który oznacza całkowite wyłączenie tego odcinka z możliwości zatrzymywania się. Informuje on, że w tym miejscu nie wolno zatrzymywać pojazdu, nawet na chwilę oraz obowiązuje przez całą dobę.
Strzałki pod znakiem zakazu zatrzymywania się:

– tabliczka T-25a – strzałka skierowana do góry informuje o początku zakazu wyrażonego znakiem, od tego miejsca zakaz obowiązuje,

– tabliczka T-25c – strzałka skierowana do dołu informuje o końcu zakazu wyrażonego znakiem, do tego miejsca zakaz obowiązuje.

Posadowiona tablica” Postój płatny” to informacja dla kierowców, iż wjeżdżają do strefy płatnego parkowania. Nie jest to znak drogowy, tylko tablica informacyjna, zatem kierowcy winni przestrzegać obowiązującej na tym odcinku organizacji ruchu i parkować w miejscach, które nie są objęte zakazem zatrzymywania.

Z przesłanych odpowiedzi oraz przeprowadzonych rozmów wynika, że znajdujący się na pierwszym planie znak nie jest według przepisów znakiem drogowym, ale jedynie tablicą informacyjną, która informuje jedynie o wjeździe w obszar objęty Strefą Płatnego Parkowania. A moje wątpliwości wynikają raczej z faktu, że zaniedbałem dokształcanie się z aktualnie obowiązujących przepisów o ruchu drogowym i stosowanych obecnie oznaczeniach. Niemniej oboje rzeczników prasowych przyznało, że ustawienie tej tablicy w tym właśnie miejscu może zmylić niektórych kierowców.

Czy zatem służby odpowiedzialne za ustawianie znaków i tablic nie powinny przewidzieć, że niektórym kierowcom taka kombinacja znaków może sprawić pewien kłopot z poprawną interpretacją? Z tym pytaniem zwrócę się wkrótce do pracowników Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Tymczasem mam bardzo praktyczną radę dla kierowców poszukujących miejsca w okolicy ul. Czarneckiego, do której ostatecznie sam się zastosowałem: nie warto ryzykować parkowania przy tej ulicy, bo dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z Płatnego Parkingu Niestrzeżonego znajdującego się na wprost wylotu tej ulicy (na skarpie nieco pod górę) – unikniecie mandatu, a za postój zapłacicie mniej niż w żółtej strefie SPP, bo 2,00 zł za każdą godzinę, zamiast 2,80 zł za pierwszą.

Powiązane artykuły

Felietony 

Mamy plac WOŚP. Mogło być święto, a wyszło jak zawsze…

Doskonała pogoda, świetna inicjatywa, radość i entuzjazm. Wczoraj świętowano na Łasztowni, teraz...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...

Biznes i inwestycjeMotoryzacja

II etap obwodnicy Warzymic i Przecławia. Kiedy się doczekamy?

Gdy kierowcy już mogą w pełni cieszyć się trasą I etapu obwodnicy...

AktualnościFelietony Lifestyle

Ta marka na zawsze odmieniła lodowy i kawiarniany biznes w Szczecinie

Pisząc o szczecińskich lodach i lodziarniach nie sposób pominąć Castellari. To marka...