Home Aktualności W zeszłym roku wyłowili z Odry hulajnogi, siekiery, a nawet taczki. Jak będzie w ten weekend?
AktualnościEkologia i zdrowie

W zeszłym roku wyłowili z Odry hulajnogi, siekiery, a nawet taczki. Jak będzie w ten weekend?

687

Kolejna odsłona Akcji Czysta Odra Magnesem Neodymowym rozpocznie się w sobotę 4 maja na szczecińskich bulwarach. Wyławianie śmieci kontynuowane będzie również w niedzielę 5 maja na wyspie Jaskółczej. 

Organizatorzy na wszystkich chętnych do działania w imię dobra otaczającej nas przyrody czekać będą od godziny 10.00. Akcja przewidziana jest na sześć godzin, a udział może wziąć każdy. 

– Będzie się działo wiele – mówi Łukasz Istelski, pomysłodawca akcji z wykorzystaniem magnesu. – Otóż w dniu jutrzejszym, czyli w sobotę przy Bulwarze Gdyńskim, tuż przy ławeczce z dźwigozaurami, zaczynamy Akcję Czysta Odra. Magnesem neodymowym będziemy wyławiać wszelkie zanieczyszczenia te współczesne, jak i przeróżne inne starsze. W niedzielę tę samą akcję wraz z Stowarzyszeniem Wywrotka będziemy przeprowadzali na wyspie Jaskółczej. 

W zeszłym roku wśród wyłowionych tą techniką śmieci znalazły się elektryczne hulajnogi, worek z pieniędzmi, a nawet sejf. Sporym odkryciem okazała się również taczka.

– Na dzień dobry chłopaki wyciągnęli taczkę, jakieś siekiery, pręty budowlane. Mnóstwo, mnóstwo śmieci. W zeszłym roku do tych śmieci żelaznych dołożyliśmy też pozostałości po wędkarzach: zerwane linki, zerwane haczyki, zerwane sieci itd. Parę raczków, parę zwierzątek również z takiej akcji wyłowiliśmy. Wrzuciliśmy je z powrotem do wody, uratowaliśmy kilka tych zwierzątek – dodaje Łukasz Istelski. 

Dbałość o środowisko to nie jedyny atut wydarzenia, bowiem fundusze ze sprzedaży znalezionego złomu przekazane zostaną na rzecz szczecińskiego Towarzystwa Ochrony nad Zwierzętami. Im więcej śmieci uda się wyłowić, tym większa kwota zasili konto organizacji. 

Weekend zapowiada się słoneczny, dlatego organizatorzy oprócz emocji związanych z wyławianiem „skarbów”, zapewniają również napoje. A żeby wziąć udział w akcji nie trzeba być ani szczególnie przygotowanym, ani posiadać odpowiedniego sprzętu.

– Większość osób, które przychodzą, to są osoby, które mają magnes neodymowy i chcą wspomóc całą akcję. Natomiast ja sam posiadam kilka magnesów, jest ich już sześć (od takich najlżejszych dla dzieci takich sześcio- dziesięcioletnich, po czterokilogramowy magnes). Cały taki arsenał różnych magnesów posiadam, więc osoby, które nie mają magnesu, a chciałyby spróbować wyciągnąć coś z dna rzeki też będą miały taką możliwość – mówi Łukasz Istelski.  

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Rowerowy Jakub wraca. Tym razem z planem na Dzień Dziecka 

Za rogiem Dzień Dziecka, a rodzice dalej zastanawiają się jak najlepiej spędzić...

Aktualności

Informacje na żywo w aplikacji Jakdojade. Łatwiej zaplanować podróż przez Szczecin

Jakdojade to jedna z najpopularniejszych aplikacji do planowania podróży transportem publicznym w...

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...