Home Aktualności W nocy będą malować na niebiesko. Po co są blue boxy?
AktualnościMotoryzacja

W nocy będą malować na niebiesko. Po co są blue boxy?

373

Już dziś w nocy, dobrze znane szczecinianom, niebieskie kratownice mogą pojawić się w nowych miejscach. Do końca marca blue boxy zostaną wymalowane w siedmiu lokalizacjach. 

 

– Oznakowanie to pojawiło się na szczecińskich ulicach w 2020 r. i zostało bardzo dobrze odebrane przez kierowców – mówi Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu. – Od tego czasu do Referatu Organizacji Ruchu UM regularnie wpływają prośby o kolejne blue boxy wraz z propozycjami konkretnych skrzyżowań. Na tej podstawie wytypowanych zostało 7 lokalizacji, w których blue boxy w najbliższych dniach się pojawią – dodaje.

Przypomnijmy, że szczecińskie blue boxy nawiązują w całości do tzw. yellow boxów, stosowanych na terenie innych państw europejskich. Różnica jest taka, że w naszym mieście kratownice są koloru niebieskiego RAL 5015. Jest to kolor, który występuje już na ulicach Szczecina w postaci przystanków tramwajowych czy miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.

– Rolą blue boxów jest przypominanie kierowcom o braku możliwości postoju w obrębie skrzyżowania i oznaczenie tych miejsc, w których pozostanie może doprowadzić do zablokowania ruchu – tłumaczy Paulina Łątka. – Pomimo że jest to zasada wynikająca wprost z przepisów ruchu drogowego, kierowcy często o niej zapominają, co grozi mandatem, ale przede wszystkim powoduje utrudnienia na ulicach. Blue boxy mają utrwalać właściwe nawyki, które kierowcy będą stosować również na skrzyżowaniach pozbawionych tego typu oznakowania – dodaje.

Aby wzmocnić ich funkcję edukacyjną, przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecin, ZDiTM oraz Policji będą pojawiać się w rejonie nowych blue boxów i przypominać kierowcom o prawidłowym zachowaniu na drodze. Dla swoich rozmówców będą mieli też ulotki, odblaski i zapachy do aut.

Nowe blue boxy w najbliższych dniach pojawią się w następujących miejscach:

– Łukasińskiego – Bracka,

– Krzywoustego (26 Kwietnia) – jezdnia w stronę centrum, za przystankiem

– Firlika – Ceglana,

– Hoża – Żabia,

– Goleniowska – Pomorska,

– Kopernika – Łokietka,

– Wyzwolenia – Długosza – Zaciszna.

 

Lokalizacje zostały wyłonione przez służby miejskie na podstawie zgłoszeń mieszkańców oraz kierowców autobusowej komunikacji miejskiej. Lokalizację na ul. Firlika uzgodniono ze Strażą Pożarną. Zgłoszenia, których teraz nie uwzględniono, mogą zostać zrealizowane w późniejszym czasie.

Wykonywanie oznakowania ma rozpocząć się w nocy z 19 na 20 marca na al. Wyzwolenia i ul. Łukasińskiego, a w pozostałych miejscach – w zależności od warunków pogodowych – do końca marca.

Powiązane artykuły

Aktualności

Targi Zwierząt Egzotycznych. Przyjechali hodowcy z całej Polski 

Dziś rano ruszyła kolejna edycja Targów Zwierząt Egzotycznych. Zwiedzający mogli zobaczyć małe...

Aktualności

Grzybobranie na majówkę? W Polsce już zbierają pierwsze „rurkowce”

Pierwsze borowiki, koźlarze i przede wszystkim maślaki – w centralnej oraz południowo-wschodniej...

Aktualności

Szukali bliźniaka dla Patrycji. Tłumy na stoisku podczas meczu Pogoni z Piastem Gliwice

Dziś podczas meczu Pogoni Szczecin z Piastem Gliwice fundacja DKMS zachęcała potencjalnych...

Aktualności

Zielona woda wróciła. Zamiast z kranu płynie ulicami

 Zabarwienie wody było częścią wykrywania nieprawidłowości w sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna...