Home W regionie W Drawie pływają ryby uznane za wymarłe
W regionieEkologia i zdrowie

W Drawie pływają ryby uznane za wymarłe

9.7k

Do Drawy trafiło 5 tys. osobników narybku jesiotra bałtyckiego, to działanie w ramach programu odtwarzania populacji jesiotra. Ten gatunek uznawano za wymarły w Polsce. Do jednej z najpiękniejszych rzek regionu wpuścili ją pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego wraz z kolegami z Niemiec.

 

Wpuszczony do Drawy narybek pochodzi od ryb ze stada podstawowego, pozyskany został z rzeki Saint John (St. John River) w Ameryce Północnej.

 

– Jesiotr ostronosy (Acipenser oxyrinchus), którego populację próbuje się odtworzyć w zlewni Morza Bałtyckiego, nazywany jest jesiotrem bałtyckim. Jest to gatunek wędrowny, anadromiczny, który większość życia spędza w wodach morskich, ale w celu rozmnażania powraca do swoich macierzystych rzek, w których przyszedł na świat – informują pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego.

 

Na przestrzeni ostatnich stuleci liczebność populacji tego gatunku drastycznie spadła. W konsekwencji, w drugiej połowie XX wieku gatunek ten uznano za wymarły na obszarze państw zlewni Morza Bałtyckiego.

Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza – Państwowy Instytut Badawczy w Olsztynie ściśle współpracuje z Instytutem Ekologii Wód Słodkich i Rybactwa Śródlądowego im. Leibniza w Berlinie (IGB) oraz z Regionalnym Badawczym Instytutem Rolnictwa i Rybołówstwa w Rostocku (LFA). Dzięki współpracy wyżej wymienionych placówek Drawieński Park Narodowy mógł zrealizować działanie ochrony czynnej jakim jest właśnie zarybianie jesiotrem bałtyckim rzeki Drawy.

Eksperci mają nadzieję, że choć część narybku dotrwa do okresu dorosłości, odbędzie tarło i przekaże w ten sposób geny następnym pokoleniem.

W przypadku jesiotra bałtyckiego, od 1936 obowiązywał całkowity zakaz połowów tej ryby, co nie uchroniło ryby przed wyginięciem. Ostatni znany egzemplarz złowiła załoga kutra poławiającego śledzie w 1996 w pobliżu estońskiej wyspy Muhu. Według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jesiotr bałtycki jest gatunkiem zanikłym w Polsce. Od lat 40. XX wieku nie stwierdzono obecności osobników młodocianych. Ostatnie osobniki notowano na terenie Polski w 1965 w dolnym biegu Wisły w okolicach Chełmna oraz w ujściu Wisły w 1971 roku.

Od 1996 prowadzone są prace zmierzające do restytucji jesiotra w polskich wodach. W ramach tych działań pod koniec 2009 roku wypuszczono do Zatoki Pomorskiej ponad 100 oznakowanych osobników jesiotra ostronosego o średniej długości ok. 1,2 m i masie powyżej 10 kg. W reintrodukcji wykorzystuje się jesiotry z St John River, które są genetycznie najbardziej zbliżone do wymarłych populacji jesiotrów bałtyckich.

Jeśli jesiotry zadomowią się w Drawie, to będzie można mówić o ogromnym sukcesie przyrodniczym.

 

 

Powiązane artykuły

W regionie

Mieszkańcy oburzeni wycinką. Czy to było konieczne?

Kasztanowiec, klon i dwa jesiony poszły pod topór. Mieszkańcy są oburzeni twierdząc,...

W regionie

Trwa policyjna obława. Podejrzany o usiłowanie zabójstwa może być uzbrojony i niebezpieczny

Poszukiwania mają związek z incydentem, do którego doszło w nocy. Jak przekazano,...

W regionie

Radny straci mandat? Żąda tego wojewoda

Wczoraj do Rady Miasta w Goleniowie wpłynęło pismo w którym wojewoda wzywa...

TurystykaEkologia i zdrowie

Spływy Drawą zagrożone? W rzece obniża się poziom wody

Mieszkańców Pojezierza Drawskiego i miłośników rzeki Drawy niepokoi od lat obniżający się poziom...