Home W regionie Wymuszanie łapówek czy żądanie „czynności seksualnych”. Były wiceburmistrz pójdzie do więzienia?
W regionie

Wymuszanie łapówek czy żądanie „czynności seksualnych”. Były wiceburmistrz pójdzie do więzienia?

105

Prokuratura zarzuca Jarosławowi H. popełnię w sumie 20 przestępstw. Są wśród nich oskarżenia o wymuszanie łapówek czy żądanie „czynności seksualnych” za różnego rodzaju korzyści. Wiceburmistrz przyznał się do zarzucanych mu czynów. Co bardziej szokujące – to nie były jego pierwsze kłopoty z prawem…

 

Śledztwo w tej sprawie toczy się od 2022 roku. W sierpniu Jarosław H. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Od tamtej pory polityk przebywa w areszcie.

Prokurator postawił byłemu wiceburmistrzowi Nowogardu 20 zarzutów. W tym pięciu przestępstw o charakterze korupcyjnym. Burmistrz miał domagać się korzyści osobistej i majątkowej z związku z pełnieniem funkcji. Według ustaleń śledczych w jednej ze spraw wiceburmistrz miał domagać się czynności seksualnych w zamian za zwolnienie z wykonywania prac społecznie użytecznych. Kiedy jedna z kobiet odmówiła domagał się od niej pieniędzy.

Inne zarzuty dotyczą wykonywania nierzetelnych wpisów do systemu informacji medycznej dotyczących rzekomo przeprowadzanych szczepień. Ponadto jeden z zarzutów dotyczył posiadania broni i amunicji bez odpowiedniego zezwolenia.

Były zastępca Roberta Czapli obecnego burmistrza Nowogardu przyznał się do stawianych mu zarzutów i wyraził gotowość do dobrowolnego poddania się karze. Jarosław H. „zaproponował” karę pozbawienia wolności na okres 3 lata i 4 miesięcy, grzywnę oraz 10-letni zakaz sprawowania funkcji publicznych i określonych stanowisk (m. in. w spółkach skarbu państwa).

Teraz sąd czy uwzględnić wniosek byłego zastępcy burmistrza. Jeśli dojdzie do procesu może mu grozić większa kara.

 

W przeszłości przewoził narkotyki?

Według ustaleń dziennikarzy Głosu Szczecińskiego samorządowiec miał być już wcześniej karany za posiadanie narkotyków, jazdę pod ich wpływem i posiadanie nielegalnej broni w mieszkaniu.

 

„Jeszcze poważniej wygląda sprawa udziału w grupie przestępczej, która ponad dekadę temu przemycała narkotyki z Zachodu do Polski. Jarosław H. pełnił w niej rolę kuriera. Gdy wpadł, opowiedział w śledztwie o szczegółach. Dlatego w procesie lidera grupy był bardzo ważnym świadkiem. I według sądu bardzo wiarygodnym” – wskazują dziennikarze.

 

Zgodnie z ustaleniami Głosu Jarosław H. miał być w grupie kurierem przewożącym narkotyki z Europy zachodniej. Za każdy kurs miał otrzymywać dwa tysiące złotych. Dopóki nie został zatrzymany.

Miał być jednym z ważnych i wiarygodnych świadków w postępowaniu dlatego dostał niewielki wyrok, który został zatarty. Dlatego jak podkreśla Głos starając się o posadę wiceburmistrza mógł okazać czystą kartę. Według prawa nie jest karany.

Powiązane artykuły

radiowóz policyjny
W regionie

Pobili go bo nie chciał oddać telefonu

Trzej mężczyźni pobili chłopaka, który nie chciał podać im kodu do odblokowania...

W regionie

Ale maszyna! „Nie będziemy w stanie go zniszczyć”

Do służb ratowniczych trafiło w Polsce 9 sztuk. Jeden z nowoczesnych pojazdów...

W regionie

Szok! Zamiast być w szkole, oszukiwali metodą „na wnuczka”

Grupa młodych przestępców próbowała wyłudzić 80 tys. zł. od seniorki z powiatu...

W regionie

Na komisariacie policji padł strzał

Nikomu nic się nie stało, a policja lakonicznie tłumaczy, że do zdarzenia...