Home Ekologia i zdrowie Trwa walka z zanieczyszczeniem Jeziora Słonecznego. Jak ma zadziałać wprowadzana do wody substancja?
Ekologia i zdrowie

Trwa walka z zanieczyszczeniem Jeziora Słonecznego. Jak ma zadziałać wprowadzana do wody substancja?

135
Foto: Nikola Gawrońska

 

Wciąż trwa zakaz zbliżania się do Jeziora Słonecznego na Gumieńcach. Obecnie wprowadzany w życie jest pierwszy z planów usunięcia zanieczyszczenia, przedstawiony przez Wody Polskie w Szczecinie. W skażonej wodzie zastosowano koagulant. Jak ma to działać?

 

Wody Polskie poinformowały, że 9 września o godz. 16 rozpoczęła się akcja wprowadzenia do koagulanta do wód Jeziora Słonecznego i pobliskich cieków. Skutki skażenia usuwają pracownicy tej instytucji wraz z Zarządem Zlewni i strażą pożarną. Na prośbę Wód Polskich wsparcie merytoryczne zapewnia naukowiec z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego dr hab. inż. Arkadiusz Nędzarek.

 

Sprzyjająca pogoda pozwoliła na szybkie zastosowanie koagulanta. Oczyszczanie wody tą metodą polega na wywołaniu reakcji chemicznej pomiędzy rozpuszczalnymi związkami metali i odczynnikiem strącającym (w wodzie wykryto duże stężenie cynku i żelaza). Powstałe w tym procesie jony łączą się nierozpuszczalne cząsteczki. W ten sposób ma powstać osad, który skumuluje w sobie niepożądane substancje. Będzie je wtedy można „wyłowić” i oddzielić od oczyszczonej w ten sposób wody. 

 

To pierwszy z zaproponowanych przez Wody Polskie planów walki z zanieczyszczeniem. Drugim było wypompowanie całej wody z Jeziora i przekazanie jej do oczyszczalni ścieków na Pomorzanach. Wkrótce okaże się, czy zastosowanie koagulanta przyniosło oczekiwany efekt. 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Problem przymrozków dotyczy nie tylko winnic. Sadownicy także mają duży kłopot 

Fala nieoczekiwanych przymrozków zaskoczyła sadowników i winiarzy całej Polski. Właściciele liczą straty...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Zaczyna się montaż. Pierwsze podziemne śmietniki na Starym Mieście będą lada moment

Trzy podziemne pojemniki na szkło, tworzywa sztuczne i papier zostaną zainstalowane przy...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościEkologia i zdrowie

Praca w towarzystwie czworonogów? W Szczecinie już można 

Mija pierwszy tydzień, odkąd pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie mogą zabierać do...