Home Biznes i inwestycje Trwa remont kolektora sanitarnego. To 700 metrów nowej infrastruktury
Biznes i inwestycje

Trwa remont kolektora sanitarnego. To 700 metrów nowej infrastruktury

152

Co by się stało, gdyby przez duże obciążenie gruntu, na środku ulicy Struga zapadła się stara rura o średnicy 1,4 m? „Przy tak katastroficznej wizji najmniejszym problemem byłyby utrudnienia w ruchu i objazdy, problemy mogłyby być zdecydowanie większe” – komentuje Hanna Pieczyńska ze szczecińskiego ZWiK-u. To scenariusz mało prawdopodobny, ale w sytuacji zaniechania remontu – realny. Trwają prace przy renowacji kolektora sanitarnego F na odcinku 700m od ulicy Zimowej do Struga.

Przyjęta do realizacji zadnia metoda zakłada prowadzenie remontu w miarę możliwości bezwykopowo metodą reliningu. Kolektor sanitarny F dn1400, czyli duża rura z lat 70, którą transportowane są ścieki z dzielnic Załom-Kasztanowe, Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo, Dąbie, Kijewo oraz część Bukowo- Klęskowo i os. Majowe położona jest na remontowanym odcinku w gęstej zabudowie hal magazynowych i sklepów oraz w okolicy dróg i skrzyżowań.

– Rozkopanie tych miejsc i wymiana rur powodowałaby ogromne trudności dla wykonawcy, wielkie utrudnienia w ruchu oraz znaczące podniesienie kosztów. W związku z tym remont etapowy, w którym, w dużym uproszczeniu przez specjalne komory wsuwa się nową rurę do starej, jest najlepszym rozwiązaniem – tłumaczy Hanna Pieczyńska.

Metoda reliningu to wprowadzenie do istniejącego kanału nowego przewodu kanalizacyjnego, w tym zadaniu z rur GRP (włókno szklane, termoutwardzalne żywice, wypełniacze mineralne) o mniejszej średnicy (w tym zadaniu dn1200). Dopuszcza się rury o długościach od 1 m do 6 m, które wprowadzane są przez istniejące komory lub z wykopów montażowych. Natomiast renowacje studni i komór wykonane zostaną kompozytami z mat z włókna szklanego nasączonego żywicą poliestrową o grubości min. 3 mm. Wcześniej kanał został dokładnie wyczyszczony. Okazuje się bowiem, że poza tym co w ściekach znaleźć się musi pojawiło się mnóstwo śmieci i odpadów budowlanych, których być tam zdecydowanie nie powinno.

To już kolejny etap renowacji kolektora w tej okolicy. Tym razem wykonawca – firma Aquaren Sp. z o.o. z Bytomia podpisała kontrakt na realizację zadania za kwotę 3 074 016 zł.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeLifestyleTurystyka

Wielkie odliczanie do otwarcia Fabryki Wody. Znamy wszystkie atrakcje czekające na gości

Marzec 2016 rok-  to początek wielkiego przedsięwzięcia, które po tylu latach zostało...

przebudowa wojska polskiego
Biznes i inwestycje

Na koniec prac jeszcze poczekamy. Aleja Wojska Polskiego wciąż w przebudowie

Choć ulica od wielu miesięcy jest w pełni przejezdna i choć wygląda...

Biznes i inwestycje

Pierwszy tramwaj przejechał ulicą Sosabowskiego. Otwarcie już za miesiąc

Po niemal roku od rozpoczęcia prac budowlanych pierwszy tramwaj przejechał nowym odcinkiem...

Biznes i inwestycje

Wykonawca przebudowy placu Orła Białego wybrany. Inwestycja warta ponad 16 milionów

Firma Budowlano-Usługowa MTM S.A. została wybrana na wykonawcę przebudowy placu Orła Białego....