Home Aktualności Ta marka na zawsze odmieniła lodowy i kawiarniany biznes w Szczecinie
AktualnościFelietony Lifestyle

Ta marka na zawsze odmieniła lodowy i kawiarniany biznes w Szczecinie

3.7k

Pisząc o szczecińskich lodach i lodziarniach nie sposób pominąć Castellari. To marka i miejsce (a w zasadzie miejsca), smaki i produkty, które na zawsze odmieniły lodowy i kawiarniany biznes w Szczecinie.

Ta marka na zawsze odmieniła lodowy i kawiarniany biznes w Szczecinie 7

Historia firmy jest prawdopodobnie tak długa, jak historia polskiego Szczecina – tak przynajmniej wynika z firmowej strony internetowej.
Dla mnie osobiście znajomość z Castellari zaczęła się ponad ćwierć wieku temu. Pamiętam, że trafiłem do lokalu w piwnicy pod kamienicą przy ówczesnej Alei Jedności Narodowej, która dzisiaj nosi imię Papieża Jana Pawła II. Kawiarnia we włoskich klimatach została przeniesiona później na placyk między jezdniami, niemal dokładnie naprzeciw lokalu. Nie był to jeszcze wtedy skandynawsko wyglądający pawilon zajmujący przestrzeń między fontannami, który znamy dzisiaj. Pamiętam, że poszliśmy tam z okazji drugich czy trzecich urodzin naszego pierwszego syna, zaprosiliśmy obie babcie i dziadka, siedzieliśmy w ławach, które były jednocześnie huśtawkami, jedliśmy kompozycje lodowe w pucharkach w kształcie piłki football’owiej i pajacyka, piliśmy gazowaną kawę na zimno… Czemu dzisiaj już nie serwują tej kawy? To było coś naprawdę wyjątkowego, czego nie spotkałem w żadnej innej kawiarni.

Z czasem firma się rozrosła i otworzyła kilka nowych punktów, z których najbardziej lubiliśmy ten przy Jasnych Błoniach – wtedy jedyną kawiarnię w tamtej okolicy.

Ech, Castellari to bez wątpienia kawałek historii kawiarnianej i lodziarnianej Szczecina!

A co z samymi lodami?

Smaków jest wiele, niektóre są nawiązaniem w treści i nazwie do znanych słodyczy (jak choćby „Snajkers”!), inne są bardziej autorskie – jak choćby „Smak Kazika” (ponoć nawiązanie do imienia cukiernika, który opracowuje receptury i nadzoruje produkcję). Kiedyś bardzo lubiłem lody orzechowe z polewą pistacjową (a może były to jednak lody pistacjowe z polewą orzechową?!) Dzisiaj moim numerem jeden w ofercie Castellari jest smak „Słona Pokusa” – łączy w sobie i orzechowy smak i aromatyczną słodką polewę, przez którą nakładający musi się przebić, by nałożyć gałkę lodów z pojemnika do wafelka. Lubię je z powodu smaku, ale także dlatego, że nie muszę za długo zastanawiać się nad wyborem: dostaję lody i polewę za jednym zamachem!

Powiązane artykuły

KulturaLifestyle

Trzydziesta edycja Pol’and’Rock Festival już za niecałe dwa miesiące. Kto wystąpi na „najpiękniejszym festiwalu świata”?

Już tylko tygodnie dzielą nas od jubileuszowej, trzydziestej edycji Pol’and’Rock Festivalu, która...

AktualnościKulturaLifestyle

Przybywa ulicznych artystów. Na Deptaku Bogusława, w komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach

Zarówno młodzi, jak i wiekowi artyści. Jednym zależy na pokazaniu swojego talentu,...

Aktualności

W Szczecinie coraz mniej mieszkańców. Przybywa ich w ościennych gminach?

Liczba mieszkańców Szczecina spadła do 390 tysięcy; mimo napływu cudzoziemców, przede wszystkim...

AktualnościHistoria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Szczecin. Co zostawił po sobie?

Te siedem godzin i piętnaście minut zmieniły szczecinian i miasto na zawsze....