Home Ekologia i zdrowie To kolejna operacja w Szczecinie, w której skalpel zastąpiono laparoskopem
Ekologia i zdrowie

To kolejna operacja w Szczecinie, w której skalpel zastąpiono laparoskopem

216

Zabiegu obwodowej resekcji trzustki metodą laparoskopową – jako jedyni w województwie zachodniopomorskim – podjęli się chirurdzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. To szansa na skrócenie hospitalizacji i zmniejszenie ryzyka powikłań dla pacjentów cierpiących na raka trzustki, którzy do tej pory w regionie operowani byli w sposób klasyczny.

Zabieg resekcji trzustki (usunięcie jej części) metodą laparoskopową zespół chirurgiczny wykonał w szpitalu przy ul. Arkońskiej pod koniec lutego. Czterdziestokilkuletnia pacjentka miała zdiagnozowany guz w ogonie trzustki, co w jej przypadku było wskazaniem do leczenia operacyjnego.

– Wcześniej wykonywaliśmy te zabiegi tzw. metodą otwartą [klasyczną], ale korzystając z zalet laparoskopii można wykonać ten zabieg bezpiecznie właśnie w sposób mniej inwazyjny. Wszystko to z korzyścią dla pacjenta – zmniejszamy uraz i ból po zabiegu, skracamy czas hospitalizacji, przyspieszamy powrót do sprawności, a blizny po zabiegu laparoskopowym są zdecydowanie mniejsze – tłumaczy chirurg Robert Stasiuk z oddziału chirurgii ogólnej i transplantacyjnej z pododdziałem chirurgii onkologicznej SPWSZ, który był operatorem podczas opisywanego zabiegu.

W żadnym innym szpitalu w regionie nie wykonuje się obwodowej resekcji trzustki z usunięciem śledziony metodą laparoskopową.

– W Polsce tego typu zabiegi oferuje jedynie kilka ośrodków. Właśnie dołączyliśmy do tej grupy. Na świecie dystalną pankreatektomię metodą laparoskopową w określonych wskazaniach wykonuje się coraz częściej – dodaje lek. Robert Stasiuk.

Informacja o nowym zabiegu wykonywanym przez chirurgów SPWSZ może być szczególnie istotna dla lekarzy z regionu diagnozujących pacjentów z guzami trzustki – specjalistów w endoskopowej ultrasonografii (EUS) czy onkologów, którzy będą mogli kierować pacjentów do szpitala w Szczecinie zamiast do odleglejszych ośrodków w innych częściach kraju wykonujących laparoskopową resekcję trzustki. W strukturach SPWSZ od lat działa także poradnia chirurgii wątroby, dróg żółciowych i trzustki, a zespół ma duże doświadczenie w diagnostyce i leczeniu schorzeń tych narządów.

Laparoskopowa obwodowa resekcja trzustki to kolejny zabieg z katalogu chirurgii małoinwazyjnej, który wykonują zabiegowcy Szpitala Wojewódzkiego. Metodę laparoskopową specjaliści SPWSZ wykorzystują już m.in. w bariatrii (w szpitalu w Zdunowie), chirurgii jelita grubego, żołądka, wątroby, czy zabiegach urologicznych. W ubiegłym roku chirurdzy, wykorzystując laparoskopię, wykonali kolejne zabiegi pobrania nerek od dawców żywych w celach transplantacyjnych.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Rafineria Schwedt bez odpowiedzi w sprawie SO2

Położona o ok. 12 km od polskiej granicy rafineria Schwedt, mimo braku...

AktualnościEkologia i zdrowie

Praca w towarzystwie czworonogów? W Szczecinie już można 

Mija pierwszy tydzień, odkąd pracownicy Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie mogą zabierać do...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

EcoGenerator chce budować farmę fotowoltaiczną

EcoGenerator, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów jest obecnie jednym z dwóch (obok Enei)...

Ekologia i zdrowie

Podaruj komuś cząstkę siebie i… uratuj życie!

Masz od 18 do 55 lat, jesteś zdrowy i chciałbyś komuś uratować...