Home Wydarzenia Teatr Współczesny
WydarzeniaLuty 2024

Teatr Współczesny

82
"matka putina"-fot.-natasza-mludzik
"Matka Putina"-fot.-Natasza-Mludzik

W lutym na scenie Teatru Małego Anna Januszewska zaprezentuje swój monodram przygotowany na podstawie tekstu Anny Chudek-Niczewskiej „Matka Putina”.

To mało znana historia Wiery Nikołajewny Putiny, która wbrew oficjalnej wersji Kremla, podaje się za biologiczną matkę Władimira Putina. Starsza kobieta, w oblężonej przez rosyjskie wojska gruzińskiej wiosce, w emocjonującym monologu opowiada o zaskakujących wydarzeniach sprzed lat, z okresu dzieciństwa swego nieślubnego syna. Poruszająca sztuka stawia niełatwe i niewygodne pytania. Czy miłość matki jest bezwarunkowa? Czy jedna krew to jedna odpowiedzialność? Co może czuć matka jednego z najbardziej znienawidzonych zbrodniarzy wojennych?

Na dużej scenie będzie można zobaczyć „Edukację seksualną” w reżyserii Michała Buszewicza – spektakl, który próbuje „odwstydzić” temat seksu, wychodząc
z założenia, że choć seksualność jest wrodzona i naturalna, to brakuje bezpiecznej i otwartej przestrzeni, żeby o nim mówić.

Ponadto warto polecić „Opowieści babć szeptane córkom przez matki” w reżyserii Gianiny Cărbunariu. Sztuka podejmuje ważny społecznie problem związany z konsekwencjami wprowadzenia w Rumunii restrykcyjnego prawa aborcyjnego za czasów dyktatury Nicolae Ceaușescu. Kosztowało ono życie tysiące kobiet i odcisnęło na społeczeństwie piętno sięgające kilku pokoleń. Reżyserka poddaje refleksji mechanizmy władzy i kontroli poprzez restrykcyjne przepisy, włączając również kontekst Polski i polskiego prawa.

Więcej: www.wspolczesny.szczecin.pl

 

Powiązane artykuły

WydarzeniaMarzec 2024

Filharmonia Szczecińska

Koncerty symfoniczne, kameralne, elektroniczne, wydarzenia edukacyjne – to i wiele więcej ma...

WydarzeniaMarzec 2024

Teatr Współczesny

Zapraszamy do Klubu Miłośników Psów. To zbiorowość odrobinę sekciarska, rozczarowana własnym gatunkiem,...

WydarzeniaMarzec 2024

Teatr Kana

Przed nami „Światy możliwe” w reżyserii Krzysztofa Popiołka, „Niecierpki” autorstwa Bibi Chimiak,...

WydarzeniaMarzec 2024

Teatr Polski

Dużo fantastycznych propozycji Teatr Polski ma zaplanowanych na marzec, choćby przedstawienie „Mąż...