Home Edukacja Tabletka „dzień po” na półkach szczecińskich aptek. Jak będzie wyglądała sprzedaż?
EdukacjaEkologia i zdrowie

Tabletka „dzień po” na półkach szczecińskich aptek. Jak będzie wyglądała sprzedaż?

116
Foto AdobeStock

1 maja z rozporządzenia Ministra zdrowia ruszył pilotażowy program dopuszczający do sprzedaży tabletki „dzień po”. Szczeciński oddział NFZ zaprasza apteki do udziału w programie, do którego zgłosiło się około 30 aptek. Już 4 podpisały umowę, a jedna z nich znajduje się w Szczecinie. 

W najbliższym czasie w szczecińskich aptekach dostępne będą przepisywane na receptę tabletki antykoncepcji awaryjnej „dzień po”. Związane jest to z programem pilotażowym, który rozpoczął się 1 maja. Apteki z całego województwa zaczęły już składać wnioski, jednak wszystko zależne jest od spełnienia określonych w rozporządzeniu warunków i norm. Na ten moment w 4 aptekach na Pomorzu Zachodnim kupimy tabletki „dzień po”. Są to kolejno punkty w Złocieńcu, Wałczu, Grzmiącej i Szczecinie.

– Pacjentkom będzie przysługiwała jedna wizyta, która może zakończyć się, ale wcale nie musi, wypisaniem recepty farmaceutycznej. Taka wizyta będzie polegała na wywiadzie z pacjentką, udzieleniu jej wszelkich informacji na temat leku oraz na temat ewentualnych skutków ubocznych, zebraniu określonego wywiadu, czy na pewno ten preparat jest potrzebny, czy nie ma jakichś przeciwwskazań do jego zastosowania. Taka wizyta nie musi się zakończyć wystawieniem recepty farmaceutycznej. To zależy od tego czy farmaceuta uzna, że istnieje taka możliwość, że pacjentka nie jest już w ciąży. Pacjentka również może też stwierdzić po rozmowie z farmaceutą, że tej recepty nie potrzebuje – mówi  mgr farmacji Joanna Urbańska, kierowniczka apteki Medica w Szczecinie. 

Świadczenie będzie regulowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a pacjentka będzie mogła zakupić jedną tabletkę w miesiącu. Zanim jednak dojdzie do sprzedaży, farmaceuta musi wykonać odpowiedni rekonesans. Poza tym tabletki będą mogły nabyć osoby w wieku od lat 15, jednak do 18 roku wymagany będzie przy zakupie rodzic bądź opiekun.

– Formuła jest taka, że przede wszystkim zbieramy informację, czy pacjentka jest pełnoletnia i tutaj niestety ma obowiązek się wylegitymować nam dokumentem ze zdjęciem, czy ta pacjentka, która przyszła po taką poradę, rzeczywiście nią jest. No i zbieramy wywiad, co się stało, jaka była sytuacja, że pacjentka potrzebuje takiego preparatu, czy stosowała wcześniej jakąś antykoncepcję, czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne do zastosowania takiej antykoncepcji, czy przypadkiem nie jest w ciąży, czy wcześniej już korzystała z takich porad np. u lekarza, ginekologa bądź też lekarza rodzinnego. No i wówczas po zebraniu takiego wywiadu podejmujemy decyzję wspólnie z pacjentką, czy ta wizyta kończy się wypisaniem recepty, czy też nie – dodaje Joanna Urbańska. 

NFZ zamierza w najbliższych dniach opublikować wykaz wszystkich aptek, w których dostępna będzie tabletka „dzień po”. Konsultacja jak i wystawiona recepta będzie nieodpłatna. Nie tyczy się to jednak samej tabletki, której cena waha się od 70 do 140 złotych.

– Zależy przede wszystkim od producenta i od tego, w jakiej cenie aptece uda się dostać taki preparat. Jest to preparat pełnopłatny, nie jest refundowany, w związku z czym niestety w aptekach mogą się różnić one cenowo – mówi Joanna Urbańska. 

 

 

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

Są pieniądze na wymianę starych pieców

Prawie 3 mln zł już wkrótce trafią do mieszkańców Szczecina, którzy chcą...

Ekologia i zdrowie

Chirurdzy rozpoczęli pracę z robotem. Zoperowali oni 85-letniego pacjenta chorującego na raka

Po urologach pracę z robotem da Vinci w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy...

AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i...

EdukacjaBiznes i inwestycje

Wiemy, kto chce wybudować żłobek. Wszystkie oferty przekraczają budżet 

Osiem ofert wpłynęło w przetargu na budowę żłobka przy ulicy Pszczelnej na...