Jak informowaliśmy, przyrodnicy odnotowują pojawianie się na sztucznych wyspach, które powstały w wyniku pogłębiania toru wodnego do portu w Szczecinie, bardzo rzadkich gatunków ptaków. Teraz o wyspy trzeba zadbać, aby utrzymać to bogactwo przyrodnicze.
Administratorem wysp Brysnej i Śmięckiej jest Urząd Morski w Szczecinie, który prowadzi już – jak nas informuje rzecznik prasowy urzędu, Ewa Wieczorek – przyrodniczy monitoring poinwestycyjny.
Wyspa W28 (większa, południowa – nazwana wyspa Śmięcką) jest czynnym polem refulacyjnym, czyli miejscem odkładu urobku z bieżących prac pogłębiarskich.
– Monitoring poinwestycyjny wyspy W22 (Brysnej – przyp. red.) trwa, jedynym z zadań jego wykonawcy (wybranego w ramach procedury zamówień publicznych) jest m.in. określenie i badanie obecności gatunków, które są niekorzystne dla przyrody wyspy, a w konsekwencji poprzez swoją ekspansję mogą zagrozić stanowiskom występowania miejsc lęgowych bytujących na wyspie ptaków. Aktualnie czekamy na raport z zaleceniami wykonawcy – informuje Ewa Wieczorek.
Ponadto, w dalszej perspektywie działania z zakresu ochrony czynnej w odniesieniu do siedlisk gatunków ptaków występujących na wyspie Brysnej, są planowane do wykonania w ramach projektu pn. „Ochrona wybranych siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt, stanowiących przedmioty ochrony w obszarach Natura 2000, wyznaczonych na akwenach morskich i przybrzeżnych terenach lądowych w obszarze kompetencji Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie”, realizowanego przez Urząd Morski.
Zadaniami, które wskazano w projekcie są m.in. opracowanie wytycznych i metodyki dla prowadzenia działań ochronnych w odniesieniu do siedlisk lęgowych gatunków ptaków występujących na wyspie Brysnej na Zalewie Szczecińskim, zlokalizowanej w obszarach Natura 2000. Owe wytyczne mają być gotowe najpóźniej do czerwca 2025 roku.
– Wykonane opracowanie pozwoli na uszczegółowienie lokalizacji siedlisk lęgowych ptaków, a także wskaże efektywne i właściwe rodzaje działań ochronnych oraz terminy przeprowadzenia takich prac – mówi Ewa Wieczorek.
W ramach monitoringu niezbędne jest też wykonanie działań z zakresu ochrony czynnej w odniesieniu do siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt, stanowiących przedmioty ochrony w obszarach Natura 2000.
– Zaplanowane do realizacji działania z zakresu ochrony czynnej przyczynią się właściwego stanu zachowania i ochrony siedlisk przyrodniczych i gatunków, będących przedmiotami ochrony w obszarach Natura 2000. Planuje się, że działania te zapewnią ochronę dla minimum 6 gatunków ptaków takich jak sieweczka obrożna, ohar, szablodziób, mewa czarnogłowa, rybitwa białoczelna, rybitwa rzeczna i ewentualnie innych, których obecność ma być wynikiem prowadzonych na wyspie W22 działań – zapewnia Ewa Wieczorek.
Ornitolodzy w szoku. To pierwszy tak udokumentowany przypadek w Polsce
Sztuczne wyspy na Zalewie uwielbiane przez ptactwo. Pojawiają się tam bardzo rzadkie gatunki