Home Aktualności Sztuczna wyspa objęta monitoringiem przyrodniczym
AktualnościEkologia i zdrowie

Sztuczna wyspa objęta monitoringiem przyrodniczym

693
Sztuczna wyspa na Zalewie Szczecińskim - foto Urząd Morski w Szczecinie

Jak informowaliśmy, przyrodnicy odnotowują pojawianie się na sztucznych wyspach, które powstały w wyniku pogłębiania toru wodnego do portu w Szczecinie, bardzo rzadkich gatunków ptaków. Teraz o wyspy trzeba zadbać, aby utrzymać to bogactwo przyrodnicze.

 

Administratorem wysp Brysnej i Śmięckiej jest Urząd Morski w Szczecinie, który prowadzi już – jak nas informuje rzecznik prasowy urzędu, Ewa Wieczorek – przyrodniczy monitoring poinwestycyjny.

Wyspa W28 (większa, południowa – nazwana wyspa Śmięcką) jest czynnym polem refulacyjnym, czyli miejscem odkładu urobku z bieżących prac pogłębiarskich.

– Monitoring poinwestycyjny wyspy W22 (Brysnej – przyp. red.) trwa, jedynym z zadań jego wykonawcy (wybranego w ramach procedury zamówień publicznych) jest m.in. określenie i badanie obecności gatunków, które są niekorzystne dla przyrody wyspy, a w konsekwencji poprzez swoją ekspansję mogą zagrozić stanowiskom występowania miejsc lęgowych bytujących na wyspie ptaków. Aktualnie czekamy na raport z zaleceniami wykonawcy – informuje Ewa Wieczorek.

Ponadto, w dalszej perspektywie działania z zakresu ochrony czynnej w odniesieniu do siedlisk gatunków ptaków występujących na wyspie Brysnej, są planowane do wykonania w ramach projektu pn. „Ochrona wybranych siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt, stanowiących przedmioty ochrony w obszarach Natura 2000, wyznaczonych na akwenach morskich i przybrzeżnych terenach lądowych w obszarze kompetencji Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie”, realizowanego przez Urząd Morski.

Zadaniami, które wskazano w projekcie są m.in. opracowanie wytycznych i metodyki dla prowadzenia działań ochronnych w odniesieniu do siedlisk lęgowych gatunków ptaków występujących na wyspie Brysnej na Zalewie Szczecińskim, zlokalizowanej w obszarach Natura 2000. Owe wytyczne mają być gotowe najpóźniej do czerwca 2025 roku.

– Wykonane opracowanie pozwoli na uszczegółowienie lokalizacji siedlisk lęgowych ptaków, a także wskaże efektywne i właściwe rodzaje działań ochronnych oraz terminy przeprowadzenia takich prac – mówi Ewa Wieczorek.

W ramach monitoringu niezbędne jest też wykonanie działań z zakresu ochrony czynnej w odniesieniu do siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt, stanowiących przedmioty ochrony w obszarach Natura 2000.

– Zaplanowane do realizacji działania z zakresu ochrony czynnej przyczynią się właściwego stanu zachowania i ochrony siedlisk przyrodniczych i gatunków, będących przedmiotami ochrony w obszarach Natura 2000. Planuje się, że działania te zapewnią ochronę dla minimum 6 gatunków ptaków takich jak sieweczka obrożna, ohar, szablodziób, mewa czarnogłowa, rybitwa białoczelna, rybitwa rzeczna i ewentualnie innych, których obecność ma być wynikiem prowadzonych na wyspie W22 działań – zapewnia Ewa Wieczorek.

 

Ornitolodzy w szoku. To pierwszy tak udokumentowany przypadek w Polsce

 

Sztuczne wyspy na Zalewie uwielbiane przez ptactwo. Pojawiają się tam bardzo rzadkie gatunki

 

 

 

 

Powiązane artykuły

AktualnościKultura

„Odwilż” podbija świat! Historia policjantki ze Szczecina hitem w 11 krajach

Za nami już trzy odcinki drugiego sezonu „Odwilży”. Serial, którego akcja toczy...

AktualnościSport

Turniej singla już bez Polaków. Invest in Szczecin Open nabiera rozpędu

Liczyliśmy na nieco więcej. Polscy tenisiści w grze pojedynczej szczecińskiego chellengera odpadli...

AktualnościKultura

Pola Negri w foyer Teatru Polskiego

Od czwartku (12 września) w foyer Teatru Polskiego będzie prezentowana wystawa pt....

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com