Home Ekologia i zdrowie Sztuczne wyspy na Zalewie uwielbiane przez ptactwo. Pojawiają się tam bardzo rzadkie gatunki
Ekologia i zdrowie

Sztuczne wyspy na Zalewie uwielbiane przez ptactwo. Pojawiają się tam bardzo rzadkie gatunki

151
Szablodziób, pisklę, fot. Miłosz Kowalewski

Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim powstały podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Obie szybko zostały zasiedlone przez ptaki. Ornitolodzy regularnie tam bywają i prowadzą obserwacje. „Od momentu powstania, wyspy te nie przestają zadziwiać obfitością różnorodnych gatunków ptaków” – mówi Dominik Marchowski.

 

Na sztucznych wyspach pojawiają się ptaki, które dotychczas w Polsce pojawiały się rzadko, a i to zazwyczaj przelotem.

– W 2024 roku stwierdziliśmy aż 44 lęgowe pary szablodziobów na sztucznych wyspach Brysna i Śmięcka na Zalewie Szczecińskim. Od momentu ich powstania, wyspy te nie przestają zadziwiać obfitością różnorodnych gatunków ptaków.

W 2022 roku odnotowano tam 14 par, w 2023 – 25, a obecny rok przynosi rekordową liczbę 44 par, z czego 39 na Brysnej i 5 na Śmięckiej.

Szablodzioby, wraz z innymi rzadkimi gatunkami jak rybitwa białoczelna, sieweczka obrożna czy ohar, cieszą się tu idealnymi warunkami do lęgów dzięki braku drapieżników czworonożnych i antropopresji – informuje ornitolog, Dominik Marchowski.

Sztuczne wyspy powstały na skutek pogłębiania toru wodnego do portu. Piach wydobyty z dna Zalewu Szczecińskiego nie jest najczystszy, ale przyroda daje sobie z tym radę.

– Czasami odnajdujemy na wyspie jakieś plastikowe elementy, które tu trafiły z dna zalewu. Zbieramy je, ale jak widać, ptakom to nie przeszkadza. Mają tu znakomite warunki, brak obecności człowieka i piaszczyste plaże – tłumaczy Dominik Marchowski.

Ornitolodzy odnotowują pojawianie się tu bardzo rzadkich gatunków ptaków. To jednak może się zmienić. Jeśli o wyspy nie zadba się w należyty sposób, to zarosną i stracą swoje walory. Wówczas, jak podkreślają ornitolodzy, niektóre gatunki stąd znikną i może dojść do tego, że będą tu bytowały tylko pospolite ptaki. Regularne koszenie traw i krzaków powinno się rozpocząć najpóźniej od przyszłego roku.

Administratorem wysp jest Urząd Morski, który koszenie może zlecać we własnym zakresie lub może powierzyć zarządzanie wyspami organizacji pozarządowej i to taka organizacja będzie wówczas zajmowała się utrzymaniem Brysnej i Śmięckiej.

 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych....

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Zabytkowy budynek szpitalny odbudowany. Pacjenci zyskają świetne pracownie diagnostyczne

Zabytkowy budynek „C” położony vis-a-vis głównej bramy wjazdowej do szpitala przy ul....

AktualnościEkologia i zdrowie

Foka w Podjuchach. Odpoczywała nad Odrą, nieopodal mostu

Pomimo, że trudno tu uznać za przyrodnicza sensację, to mimo wszystko obecność...