Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim powstały podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Obie szybko zostały zasiedlone przez ptaki. Ornitolodzy regularnie tam bywają i prowadzą obserwacje. „Od momentu powstania, wyspy te nie przestają zadziwiać obfitością różnorodnych gatunków ptaków” – mówi Dominik Marchowski.
Na sztucznych wyspach pojawiają się ptaki, które dotychczas w Polsce pojawiały się rzadko, a i to zazwyczaj przelotem.
– W 2024 roku stwierdziliśmy aż 44 lęgowe pary szablodziobów na sztucznych wyspach Brysna i Śmięcka na Zalewie Szczecińskim. Od momentu ich powstania, wyspy te nie przestają zadziwiać obfitością różnorodnych gatunków ptaków.
W 2022 roku odnotowano tam 14 par, w 2023 – 25, a obecny rok przynosi rekordową liczbę 44 par, z czego 39 na Brysnej i 5 na Śmięckiej.
Szablodzioby, wraz z innymi rzadkimi gatunkami jak rybitwa białoczelna, sieweczka obrożna czy ohar, cieszą się tu idealnymi warunkami do lęgów dzięki braku drapieżników czworonożnych i antropopresji – informuje ornitolog, Dominik Marchowski.
Sztuczne wyspy powstały na skutek pogłębiania toru wodnego do portu. Piach wydobyty z dna Zalewu Szczecińskiego nie jest najczystszy, ale przyroda daje sobie z tym radę.
– Czasami odnajdujemy na wyspie jakieś plastikowe elementy, które tu trafiły z dna zalewu. Zbieramy je, ale jak widać, ptakom to nie przeszkadza. Mają tu znakomite warunki, brak obecności człowieka i piaszczyste plaże – tłumaczy Dominik Marchowski.
Ornitolodzy odnotowują pojawianie się tu bardzo rzadkich gatunków ptaków. To jednak może się zmienić. Jeśli o wyspy nie zadba się w należyty sposób, to zarosną i stracą swoje walory. Wówczas, jak podkreślają ornitolodzy, niektóre gatunki stąd znikną i może dojść do tego, że będą tu bytowały tylko pospolite ptaki. Regularne koszenie traw i krzaków powinno się rozpocząć najpóźniej od przyszłego roku.
Administratorem wysp jest Urząd Morski, który koszenie może zlecać we własnym zakresie lub może powierzyć zarządzanie wyspami organizacji pozarządowej i to taka organizacja będzie wówczas zajmowała się utrzymaniem Brysnej i Śmięckiej.