Home Ekologia i zdrowie Szpital kupił aparat do biopsji fuzyjnej. Przełom w diagnostyce raka prostaty
Ekologia i zdrowie

Szpital kupił aparat do biopsji fuzyjnej. Przełom w diagnostyce raka prostaty

115

Nowoczesny sprzęt do biopsji fuzyjnej prostaty kupił za ponad 600 tys. zł Szpital Wojewódzki w Szczecinie. Dzięki aparatowi pacjenci z podejrzeniem raka gruczołu krokowego zyskają dostęp do szczegółowej, wiarygodnej diagnostyki, która szybko, bezpiecznie i bez bólu potwierdzi lub wykluczy chorobę.

 

Aparat służyć będzie pacjentom naszego regionu, którzy w poradni urologicznej SPWSZ przy ul. Arkońskiej w Szczecinie będą diagnozowani w kierunku nowotworu prostaty.

 

– Diagnostyka raka stercza składa się z kilku kroków – badania poziomu PSA we krwi, rezonansu magnetycznego i biopsji. To ta ostatnia daje odpowiedź, czy pacjent choruje onkologicznie i jak można mu pomóc – tłumaczy dr hab. n. med. Artur Lemiński, lekarz kierujący oddziałem urologii w szpitalu przy ul. Arkońskiej.

 

Biopsja fuzyjna to nowoczesna i coraz częściej stosowana metoda, która pozwala na precyzyjne zlokalizowanie, a następnie pobranie wycinków chorobowo zmienionych tkanek prostaty. Jest to możliwe dzięki połączeniu w czasie rzeczywistym badania USG wykonywanego przez aparat z wcześniejszymi obrazami z rezonansu magnetycznego. Taka fuzja dwóch systemów obrazowych pozwala lekarzowi wykonującemu biopsję na dokładne określenie obszaru, z którego pobierane są wycinki do badania histopatologicznego.

 

– Wcześniej stosowana biopsja przezodbytnicza wiązała się z istotnym ryzkiem powikłań infekcyjnych przy stosunkowo niskiej dokładności diagnostycznej. To powodowało nierzadko konieczność wielokrotnego powtarzania tej procedury – mówi dr n. med. Krystian Kaczmarek, urolog ze Szpitala Wojewódzkiego. – System, który właśnie do nas dotarł, jest dla pacjenta znacznie bezpieczniejszy i, co dla lekarzy szczególnie istotne, dużo dokładniejszy. To tak jakby przesiąść się z kompasu na nawigację GPS. Biopsja fuzyjna sprawia, że lekarz dokładnie widzi, skąd pobiera wycinki do badań, a to wpływa na wiarygodność wyniku.

 

Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga od pacjenta pobytu w szpitalu i odbywa się w trybie ambulatoryjnym. O zasadności wykonania badania zdecyduje lekarz urolog. Wskazaniami do konsultacji pod kątem dalszej diagnostyki są utrzymujące się podwyższone stężenie PSA czy nieprawidłowości w badaniu per rectum.

 

Zespół oddziału urologii jest przeszkolonym i ma duże doświadczenie w wykonywaniu fuzyjnych biopsji prostaty. Samo badanie finansowane jest, oczywiście, ze środków publicznych.

 

Aparat został zakupiony ze środków własnych szpitala, a jego koszt wyniósł 623 160,00 zł brutto.

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

Chityna – jej rola w przyrodzie jest niesamowita

Trudno sobie dziś wyobrazić przyrodę bez chityny, choć wiedzę o niej często...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Szczecin może się stać liderem bezemisyjności na wodzie?

„W ostatnich latach świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne stały się...

Ekologia i zdrowie

O zdrowiu z młodzieżą. To bardzo ważne spotkanie

Dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży jest jedną z najważniejszych społecznie kwestii. Miasto...

Ekologia i zdrowieW regionie

Młody żubr z Wolińskiego Parku Narodowego otrzymał imię

Rozstrzygnięto konkurs na imię dla młodego żubra, który przyszedł na świat w...