Home Aktualności Szok. Ktoś włamał się do systemu zarządzania Strefy Płatnego Parkowania i zmienił numer konta bankowego
Aktualności

Szok. Ktoś włamał się do systemu zarządzania Strefy Płatnego Parkowania i zmienił numer konta bankowego

1.3k

Ktoś włamał się do systemu zarządzania Strefy Płatnego Parkowania  i zmienił numer konta bankowego do wnoszenia opłaty dodatkowej

 Chodzi o numer rachunku, który widnieje na papierowym zawiadomieniu o opłacie dodatkowej, który kontroler SPP wkłada za wycieraczkę pojazdu bez ważnej opłaty za postój. Do zhakowania systemu doszło prawdopodobnie 17 kwietnia, bo zawiadomienia z fałszywymi numerami bankowymi pojawiły się w dniach 17-22 kwietnia.

Jak ustalono, w tym czasie kontrolerzy wystawili 541 zawiadomień w SPP i 94 zawiadomienia za postój bez ważnego biletu  na PPN-ach (płatnych parkingach niestrzeżonych).

Przestępca bądź przestępcy rachunek NiOL zastąpili trzema różnymi rachunkami bankowymi – dwoma oddziału Banku PKO BP w Świdnicy i jednym należącym do banku z siedzibą w Belgii.

Potencjalnie na konta oszustów mogło wpłynąć 72,9 tys. zł. Potencjalnie, ponieważ nie wszyscy kierowcy wpłacają od razu. Poza tym nie jest jeszcze pewne, czy fałszywe rachunki są aktywne. Są sygnały, że wpłacane na nie pieniądze, wracają.

Wczoraj spółka NiOL powiadomiła policję o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na próbie wyłudzenia środków pieniężnych z zawiadomień o nieopłaconych postojach. Podobne zawiadomienie NiOL przekazał wspomnianym bankom.

Kierowcy, którzy wpłacili pieniądze na fałszywe konta i ich nie odzyskali, zostaną zwolnieni z konieczności wpłaty na rzecz Gminy Szczecin NiOL z tytułu podrobionych zawiadomień. Ponadto spółka NiOL zamierza poinformować listownie wszystkich kierowców, którzy otrzymali zawiadomieni w dniach 17-22 kwietnia o zaistniałej sytuacji i podjętych przez spółkę działaniach.

System zarządzania SPP koordynuje pracą wszystkich programów, aplikacji obsługujących działanie SPP (e-sklep, e-kontrola, parkomaty, bazy danych, terminale kontrolerów pieszych itp.). Obsługuje go firma Nextivo Technologies.

Nextivo w porozumieniu z NiOL niezwłocznie po wykryciu oszustwa wdrożyła dodatkowe zabezpieczenia w systemie. Ponadto kontrolerzy SPP zostali zobowiązaniu do sprawdzania numeru rachunku na drukowanych zawiadomieniach.

NiOL prosi kierowców, którzy otrzymali zawiadomienia w dniach 17-22 kwietnia o weryfikację numeru rachunku do opłaty dodatkowej.

Właściwy numer opłat dodatkowych za postój

  • SPP: 40 1020 4795 0000 9802 0259 3069
  • PPN: 15 1020 4795 0000 9202 0447 0084.

Powiązane artykuły

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...

Aktualności

Służby szukały zaginionej kobiety

Wyszła z domu przy ulicy Gwarnej około godziny 13 i los jej...

Aktualności

Procesje na ulicach Szczecina. Będzie dużo utrudnień dla kierowców

30.05.2024 r. w godz. 10:00 – 12:00 odbędzie się w Szczecinie procesja...