Home Aktualności Szkoły do likwidacji? To może być trudny rok dla oświaty
AktualnościEdukacjaW regionie

Szkoły do likwidacji? To może być trudny rok dla oświaty

93

Wiele samorządów prowadzi wewnętrzne audyty i robi symulacje finansowe, które dotyczą likwidacji szkół. To pokłosie fatalnego stanu finansów. Jak się dowiadujemy w Kuratorium Oświaty, na ten moment nie wpłynęła jeszcze żadna uchwała intencyjna i zamiarze likwidacji szkoły. Może się to jednak zdarzyć już niebawem.

 

Prowadzenie szkoły, niezależnie od jej wielkości, to ogromne obciążenie dla budżetów samorządów. Wydatki obejmują nie tylko pensje nauczycieli i pracowników administracyjnych, ale także utrzymanie budynku, wyposażenie klas, zajęcia pozalekcyjne i dodatkowe usługi, takie jak dowóz uczniów z odległych miejscowości – to w przypadku szkół z uczniami z terenów wiejskich. Niestety, w przypadku małych placówek, gdzie liczba uczniów często nie przekracza kilkudziesięciu dzieci, koszty utrzymania na jednego ucznia są znacznie wyższe niż w dużych placówkach. A gminnych kasach pieniędzy zaczyna dramatycznie brakować.

W regionie słychać coraz częściej o tym, że gminne władze rozważają reformy oświatowe polegające na centralizacji nauczania – to wiąże się z likwidacją małych, generujących duże koszty, szkół.

– Taniej będzie dowozić dzieci do jednej, większej szkoły niż utrzymywać kilka mniejszych – mówi nam jeden z gminnych urzędników z terenu powiatu myśliborskiego, prosi o anonimowość, bo jak twierdzi, decyzje jeszcze nie zapadły i „nie warto nakręcać rodziców”.

Póki co, jak informuje Agnieszka Lisowska, rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty w Szczecinie, w ostatnim czasie:

– Nie wpłynęła do Kuratorium Oświaty w Szczecinie żadna uchwała intencyjna o zamiarze likwidacji szkoły. Kwestia likwidacji szkoły podstawowej znajduje swe umocowanie w prawie oświatowym. Organ prowadzący szkołę jest zobowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, a w przypadku uczniów pełnoletnich – tych uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu. Warunkiem kluczowym jest zapewnienie uczniom przez organ prowadzący szkołę możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu – tłumaczy.

W każdej gminie, w której trwa dyskusja o ewentualnej likwidacji szkoły, pojawia się wątek protestów. Każdy zdaje sobie sprawę, że zamknięcie szkoły będzie związane z krytyką ze strony rodziców dzieci, które będą musiały zmienić szkołę. Zatem władze muszą ważyć gminne finanse z protestami.

Dyskusja o likwidacji aż dwóch szkół trwa między innymi w gminie Bierzwnik, nieoficjalnie wiemy również, że gmina Choszczno rozważa ewentualną likwidacją szkoły podstawowej w Zamęcinie.

– Ostatnia likwidacja szkoły w regionie dotyczyła Szkoły Policealnej nr 3 w Policach, likwidacja z dniem 31 sierpnia 2024, wchodzącej w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Policach – informuje Agnieszka Lisowska. – Opinia kuratorska w tej sprawie była wydawana w zeszłym roku. Szkoła ta od 2019 roku, mimo prowadzonej rekrutacji, nie miała nowych uczniów. Likwidacja była więc tylko uporządkowaniem sytuacji prawnej – tłumaczy.

Powiązane artykuły

AktualnościKultura

Ruszają OKOlice Literatury. To szósta edycja literatury non-fiction

W dniach 15-19 października 2024 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie organizuje...

AktualnościHistoria

Nieistniejące kąpielisko i restauracja przy Ecogeneratorze

Dziś Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, kiedyś plaża, klub wioślarski o restauracja. Waldowshof, czyli...

Biznes i inwestycjeAktualności

Po zmroku strach chodzić po tej stronie ulicy

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda jak należy – zbudowany odcinek ulicy...

Aktualności

Świetne wydarzenia na polsko-niemieckiej scenie. Choreografami są wybitni artyści

Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Czesław Niemen i Frederik Rzewski w „Świecie dziwny/Coming...