Home Ekologia i zdrowie Szczeciński bażant pozazdrościł sławy kaczkom z Wisłostrady?
Ekologia i zdrowie

Szczeciński bażant pozazdrościł sławy kaczkom z Wisłostrady?

944

Słynne w całym kraju kaczki z Wisłostrady co roku stawiają na nogi pracowników służb, którzy czym prędzej wstrzymują ruch samochodowy tak, by kacza mama bezpiecznie dotarła z młodymi do Wisły. Również i ulicami naszego miasta od pewnego czasu dumnie kroczy pewien ptak. Czy aspiruje do miana szczecińskiego ptasiego celebryty?

Widok ptaków w tych bardziej ruchliwych rejonach miast niewielu już dziwi. Międzygatunkowe relacje człowieka ze zwierzętami, pomimo że czasem pozostawiają wiele do życzenia, rozwinęły się całkiem nieźle. Zresztą zwierzęta wielokrotnie już udowodniły, że bezpardonowo potrafią rozgościć się w życiu każdego z nas. Szczeciński bażant srebrzysty natomiast chętnie korzysta z dobrodziejstw miasta.

Uroku osobistego, wdzięku i elegancji odmówić mu nie można. Efektowny, niemałych rozmiarów ogon to pierwsze, co rzuca się w oczy. Białe, mieniące się za sprawą piór o nieoczywistym ubarwieniu, ciałko przyciąga wzrok. Dostojeństwa dodają mu długie, czerwone nóżki i dumny chód.

Przypuszczać można, że ten ptasi towarzysz dość dobrze radzi sobie na wolności, bowiem regularnie widziany jest w różnych częściach Szczecina. W zeszłym roku na przykład „przyłapano” go w okolicach szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. Ci bardziej dowcipni stwierdzą, że bażant – po długim oczekiwaniu na swoją kolej – wreszcie doczekał się wizyty u specjalisty.

Także określenie ptasi móżdżek w tym przypadku jest nietrafione. Bażant równie często spotykany był na terenach szczecińskich szkół, tak więc ambicji do zdobycia zawodu mu nie brakuje. Kwestią otwartą pozostaje kooperacja człowieka ze zwierzęciem.

Można by rzec, że ptak żyje tak, jak większość z nas. Warto więc mieć na uwadze dobro zwierzęcia. Nie płoszyć, nie atakować i nie stresować ptasiego towarzysza. Natomiast w sytuacjach budzących niepokój powiadomić odpowiednie służby, np. straż miejską.

Powiązane artykuły

Ekologia i zdrowie

Są pieniądze na wymianę starych pieców

Prawie 3 mln zł już wkrótce trafią do mieszkańców Szczecina, którzy chcą...

Ekologia i zdrowie

Chirurdzy rozpoczęli pracę z robotem. Zoperowali oni 85-letniego pacjenta chorującego na raka

Po urologach pracę z robotem da Vinci w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy...

AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i...

Ekologia i zdrowieBiznes i inwestycje

Okrągły milion pana Włodzimierza

To miał być transport jak każdy inny. Pan Włodzimierz nie raz przecież...