Home Ekologia i zdrowie Uwaga na kleszcze. Na Pomorzu Zachodnim zgłoszono już prawie 800 przypadków spotkania pasożytów
Ekologia i zdrowieAktualności

Uwaga na kleszcze. Na Pomorzu Zachodnim zgłoszono już prawie 800 przypadków spotkania pasożytów

184
Foto: AdobeStock

Szczecin mając bardzo dużo terenów zielonych, jest idealnym miejscem do życia dla niebezpiecznych dla człowieka kleszczy. Majówka trwa w najlepsze, a spacerowicze wychodząc z domu, zapominają jakie konsekwencje może mieć ukąszenie tego pajęczaka. Na powstałej internetowej mapie, internauci zgłaszają niebezpieczne miejsca i ilość napotkanych kleszczy.

O niebezpieczeństwie w postaci kleszczy mówi się już od wielu lat. Małe stworzenia z rodziny pajęczaków atakują swoje ofiary na wysokości około metra. Przesiadują na wysokich trawach i krzewach, by niepostrzeżenie zaatakować swojego przyszłego nosiciela. Szukają miękkich tkanek do przegryzienia i w konsekwencji delektują się krwią ofiary. Największa obawa dotyczy jednak zarażenia boreliozą.

Mapa kleszczy

Szczecin jako miasto z wieloma terenami zielonymi, jest niestety idealnym miejscem do życia dla tych pasożytów. Spacerowicze w krótkich spodenkach i koszulkach są łatwymi ofiarami dla małych, często niewidocznych na pierwszy rzut oka kleszczy. Profilaktyką jest więc przypominanie o zagrożeniu dla ludzi, ale także i naszych pupili. Specjalna strona internetowa o nazwie „Ciemna strona wiosny” publikuje tzw. mapę kleszczy, w której oprócz możliwości zobaczenia niebezpiecznych miejsc, sami możemy zgłosić obecność tych stworzeń. Szczecin jak i całe województwo zachodniopomorskie nie jest na szczęście w czołówce rankingów. Najwięcej kleszczy spotyka się w województwach mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. W samym Szczecinie na ten moment internauci zgłosili już około 50 przypadków spotkania kleszczy. Blisko 500 kleszczy zgłoszono także w gminie Kołbaskowo, a mieszkańcy Stargardu na ten moment zgłosili 30 przypadków. W całym województwie zgłoszono natomiast aż 769 przypadków.

Link: Mapa kleszczy 2024 – Ciemna Strona Wiosny

Zapobieganie i profilaktyka 

Z racji, że ciepła pogoda zachęca do wygodnego i bardziej skąpego ubioru, często nie unikniemy spotkania z kleszczem. Warto pamiętać, że stworzenia te mogą przenosić krętki boreliozy. W pierwszej kolejności po zaobserwowaniu na ciele ssącego już kleszcza należy spróbować samemu go usunąć. Rozmaite narzędzia jak choćby pęseta czy tzw. lasso na kleszcze, powinny nam w tym pomóc. Nie należy smarować także kleszcza kremami ani łapać go za odwłok. W ten sposób unikniemy przedostania się do naszego krwiobiegu niepożądanych patogenów. Kleszcza należy więc chwycić jak najbliżej skóry i pewnym ruchem usunąć go bez obracania. Miejsce ugryzienia należy dokładnie zdezynfekować i upewnić się, że po kleszczu zostało już tylko wspomnienie. Jeśli jednak rana będzie się zaogniać, a do tego dołączą objawy grypy, należy skonsultować się z lekarzem. 

Mając na uwadze nasze zdrowie, warto wyposażyć się w dostępne w sklepach preparaty odstraszające. W sytuacjach kiedy wybieramy się do lasy, bądź na tereny z krzewami i wysoką trawą, pamiętajmy o ubieraniu długich spodni. Często pomijanym aspektem jest kolor odzienia. Na jasnych ciuchach prawdopodobnie szybciej zauważymy próbującego ugryźć nas kleszcza. 

 

Powiązane artykuły

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...

Aktualności

Służby szukały zaginionej kobiety

Wyszła z domu przy ulicy Gwarnej około godziny 13 i los jej...

Ekologia i zdrowie

Są pieniądze na wymianę starych pieców

Prawie 3 mln zł już wkrótce trafią do mieszkańców Szczecina, którzy chcą...