Home Biznes i inwestycje Świetne wieści od UEFA w sprawie szczecińskiego stadionu!
Biznes i inwestycjeSport

Świetne wieści od UEFA w sprawie szczecińskiego stadionu!

2.3k

Latem obiekt, który był jedną z największych inwestycji w naszym mieście, przechodził ostateczną inspekcję ze strony europejskiej centrali piłkarskiej – UEFA. W jej efekcie nadano stadionowi oficjalnie IV, a więc najwyższą kategorię. Jest obecnie 10. stadionem z tym wyróżnieniem w Polsce. 

 

Już w trakcie budowy i po oficjalnym otwarciu stadion spełniał wymogi i miał oficjalnie nadaną III kategorię. Jak podaje strona internetowa Pogoni Szczecin, było to wynikiem poprzednich inspekcji, które odbywały się przed każdym nowym sezonem z udziałem Pogoni Szczecin w UEFA Conference League. Ta kategoria pozwalała rozgrywać naszemu zespołowi mecze w roli gospodarza w tych rozgrywkach do IV rundy eliminacyjnej, a w przypadku rozgrywek Champions League do III rundy. Oczywiście, gdyby klub wówczas zakwalifikował się do rozgrywek grupowych Conference League, miałby możliwość powalczyć o warunkowe pozwolenie na rozgrywanie domowych spotkań w Szczecinie.

 

– Przed startem obecnego sezonu gościliśmy przedstawicieli UEFA podczas dość dużej inspekcji stadionowej – opowiada cytowany przez Pogoń Szczecin Łukasz Machiński, członek zarządu oraz Dyrektor Pionu Organizacji i Bezpieczeństwa. – Ta wizyta miała dwa cele. UEFA z jednej strony przygotowuje organizacyjnie kluby do wymagań i wyzwań, które pojawiają się od fazy grupowej rozgrywek. Dotyczą one głównie organizacji dnia meczowego, współpracy z nadawcą telewizyjnym, ale nie tylko. Drugi cel tej wizyty dotyczył przeprowadzenia ostatecznego (już po okresie budowy) procesu certyfikacji naszego stadio.

 

Ważnym elementem raportu była kwestia ławek rezerwowych, które są w tej chwili za małe i powinny mieć 19 miejsc. Pojawił się również problem wybrania pomieszczeń, które zostaną przeznaczone dla biura UEFA. Klub wspólnie z właścicielem obiektu mają teraz czas, aby rozwiązać wszystkie te kwestie przed kolejnym sezonem. Już teraz odniesiono się do wszystkich wniosków zespołu roboczego, dlatego UEFA zweryfikowała i zaakceptowała rozwiązania i wdrożone zmiany. 

 

– Dzięki temu Duma Pomorza, w roli gospodarza, może rozgrywać mecze aż do półfinału Ligi Mistrzów – mówi Łukasz Machiński. – Wiem, jak to brzmi, natomiast w tym kontekście mówię o tym teraz wyłącznie od strony formalnej. Szczeciński obiekt ma dziś możliwie najwyższą, IV kategorię. Oczywiście wiadomo, że chociażby ze względu na pojemność, nie odbędzie się tutaj finał żadnej wielkiej piłkarskiej imprezy, natomiast myślę, że możemy być dumni, że mamy w naszym mieście taki nowoczesny i piękny stadion.

 

Z dobrej wiadomości cieszą się także władze Miasta Szczecin.

 

– Przede wszystkim muszę powiedzieć, że wszystko poszło zgodnie z planem. Stadion został zaprojektowany dla tej kategorii UEFA i znalazło to finalnie potwierdzenie w procesie certyfikacji – mówi Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecin. – Oczywiście cieszę się,  że mamy w Szczecinie kolejne miejsce docenione przez międzynarodowe grono ekspertów. Nasi kibicie mogą poczuć się naprawdę dumni z siedziby swojego klubu. Słowa uznania należą się wszystkim zaangażowanym w osiągnięcie tego sukcesu! Wierzę też, że w przyszłości czekają nas wielkie wydarzenia na stadionie im. Floriana Krygiera.

 

Szczeciński obiekt jest 10. z przyznaną IV kategorią UEFA oraz najmniejszym pod względem liczby krzesełek w Polsce. W przedziale 20-25 tys. certyfikat uzyskał tylko obiekt w Białymstoku. 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Powstanie nowe miejsce dla miłośników rowerowych akrobacji. Jest przetarg na pumptrack

Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która wybuduje obiekt. Stanie on na osiedlu...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...