Home Nieruchomości  Wiesz o tej wygodnej funkcji? Przełącz swoje okna na tryb zimowy
Nieruchomości 

Wiesz o tej wygodnej funkcji? Przełącz swoje okna na tryb zimowy

353

Współczesne okna z tworzywa PCV projektuje się tak, aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną zimą, a latem umożliwiać lepszy przepływ powietrza. Wspomagają je nawiewniki oraz tryby lato-zima, które każdy może dostosować według własnych potrzeb. Przełączenie tego trybu nie tylko zwiększa komfort, ale pozwala oszczędzić pieniądze. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie? 

 

Kiedyś, priorytetem w projektowaniu okien było zapewnienie jak największej szczelności. W razie potrzeby wszelkie luki w uszczelnieniach wypełniano kitem lub pianką, co jeszcze bardziej ograniczało przepływ powietrza. Dzisiaj jednak wiadomo, że takie rozwiązania nie są ani zdrowe, ani bezpieczne. 

 

Tryb zimowy w oknach, a właściwie regulacja na sezon zimowy, to funkcja dostępna w nowoczesnych oknach PCV. Pozwala na dostosowanie stopnia szczelności okna w zależności od pory roku. Głównym celem trybu zimowego jest minimalizacja straty ciepła i zapewnienie lepszej izolacji termicznej pomieszczenia w chłodniejszych miesiącach. 

 

Jak to działa?

Regulacja polega na dociskaniu uszczelki okiennej za pomocą specjalnych rolek lub bolców, które kontrolują nacisk na uszczelkę. Wybierając tryb zimowy, docisk jest większy, co sprawia, że okno staje się bardziej szczelne i ogranicza ucieczkę ciepła na zewnątrz. Większa izolacja to natomiast korzystniejsza ekonomia cieplna w domu czy mieszkaniu. Dzięki możliwości dodatkowego uszczelnienia w okresie zimowym mniej ciepła będzie wytracane z pomieszczenia, a tym samym koszty ponownego ogrzania pomieszczenia będą znacznie niższe. Większość okien montowana jest w czasie wyższych temperatur (wiosna-lato), dlatego tryb letni zazwyczaj jest tym domyślnym.

 

Tryb letni natomiast niesłusznie uważany jest za tryb dodatkowy. Uszczelka jest luzowana, przez co zwiększa się  przepływ powietrza przez okno. To pozwala na efektywne wentylowanie pomieszczenia i utrzymanie komfortu w cieplejszych miesiącach. Ma przez to także wpływ na wilgotność mieszkania, której odpowiedni poziom można utrzymać poprzez cyrkulację powietrza, a pozytywne konsekwencje tego działania są nieocenione dla zdrowia i samopoczucia. 

 

Dobry poziom wilgotności pozwala na zmniejszenie bólu głowy i zapewnia lepszy sen. Wpływa także na stan samego budynku. Zbyt duża wilgotność może doprowadzić do pojawienia się pleśni lub grzybów, które nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale mogą również wywoływać alergie i choroby układu oddechowego u mieszkańców.

 

Jak dostosować okna do trybu zimowego?

Najpierw upewnij się, że twoje okna są wyposażone w funkcję regulacji na sezon zimowy. W większości przypadków znajdziesz specjalne rolki lub bolce na bokach ramy okiennej.

 

Przełączenie trybu zimowego na letni lub odwrotnie polega na obróceniu bolców o 90 stopni względem ich obecnego położenia. Grubsza strona bolca powinna wskazywać w kierunku uszczelki, co oznacza tryb zimowy. Węższa strona bolca wskazuje na tryb letni. Czasem może okazać się, że do przełączenia potrzebny będzie np. odpowiedni klucz imbusowy.

 

Po zmianie trybu zauważysz, że okno jest bardziej szczelne (tryb zimowy) lub bardziej przepuszczalne dla powietrza (tryb letni). W razie wątpliwości możesz skorzystać z wielu filmów instruktażowych, które dostępne są np. w serwisie YouTube.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Szczecińska inwestycja w prestiżowej publikacji. TBS ma powód do dumy

Przebudowa wnętrza kwartału 36 położonego w obrębie ulicy Bogusława X, Małkowskiego, Bł....

Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Kolejna kamienica na Deptaku Bogusława odzyskuje swój blask

Jeszcze parę lat temu kamienica pod adresem Księcia Bogusława X 49 straszyła...

Biznes i inwestycjeNieruchomości 

ZBiLK rusza z remontem kamienic

Rozpoczyna się remont dwóch budynków przy ul. Powstańców Wielkopolskich. Tym razem kompleksowo...

Biznes i inwestycjeNieruchomości 

Remont willi na Pogodnie wchodzi w nowy etap

Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych rozpoczyna drugi etap remontu zabytkowej willi przy...